България не може да приеме европейски санкции срещу Русия в

...
България не може да приеме европейски санкции срещу Русия в
Коментари Харесай

Румен Радев: България ще наложи вето при налагане на ядрени санкции срещу Русия

България не може да одобри европейски наказания против Русия в региона на нуклеарната енергетика, тъй като това ще повлияе директно на нашата енергетика. Затова, в случай че се стигне до такава степен, страната ни ще наложи несъгласие. Това съобщи президентът Румен Радев преди изключителното съвещание на Европейския съвет, което се организира на 9 и 10 февруари в Брюксел.

" Отчитаме всички области, в които това (налагането на санкции) може да стане, само че там, където са застрашени нашите ползи, не можем да го приемем ", сподели Радев.

В срещата на водачите на Европейски Съюз ще взе участие и президентът на Украйна Володимир Зеленски, който се чака да организира среща с всички европейски водачи по групи и да изиска още оръжие за Украйна.

" Служебното държавно управление извърши решението на Народното събрание да се изпрати въоръжение от запасите на българската войска. Надявам се държавното управление да прояви разсъдък и в бъдеще това да не се позволява ", сподели Радев.

Той посочи, че България ще продължи да поддържа Украйна и украинските бежанци у нас, само че е време да се набележат ограничения за прекратяването на спора. На съвещанието на Европейския съвет президентът Радев ще призове Европейски Съюз да употребява цялата си мощ и принадлежности за фокусиране на дебата в посока прекратяване на военните дейности , съобщи Българска национална телевизия.

В срещата на водачите на Европейски Съюз ще взе участие и президентът на Украйна Володимир Зеленски, който се чака да организира среща с всички европейски водачи по групи и да изиска още оръжие за Украйна.

" Служебното държавно управление извърши решението на Народното събрание да се изпрати въоръжение от запасите на българската войска. Надявам се държавното управление да прояви разсъдък и в бъдеще това да не се позволява. Все по-рядко слушам апели за мир, а единствено за победа без някъде някой да дефинирал какво значи победа ", сподели президентът.

На съвещанието на Европейския съвет Румен Радев ще сложи изключително казуса с повишената експанзия и ескалираща антибългарска акция в Република Северна Македония. Държавният ни глава ще изиска Европейски Съюз да наложи мониторинг, който да подсигурява спазването на правата на македонските българи .

" Антибългарската акция в Северна Македония към този момент води до закононарушения от ненавист - палежи и пукотевица против български клубове, физическо принуждение. Очаквам безапелационна и институционална реакция от управляващите в РСМ и незабавни дейности за откриване на причинителите. За страдание, все още не виждам политическа воля и е налице разминаване сред политическите упоритости и поетите задължения от страна на РСМ и действителността, в която живеят македонските българи там. Отричането на съществуването на тези проблеми единствено отсрочва решението, води до още закононарушения и чувство за безотговорност и единствено подтиква закононарушенията от ненавист ", сподели Радев.



Акцентите на срещата на върха са войната на Русия против Украйна, икономическото положение на Европейски Съюз с фокус върху показаните от Европейска комисия нови начинания за поощряване на конкурентоспособността на Съюза. Важна тематика на срещата ще бъдат и миграцията и гарантирането на сигурността на външните граници на Европейски Съюз.

В подтекста на стопанската система се чака водачите да одобряват изводи, които слагат основите на дейности, ориентирани към гарантиране на дълготрайна конкурентоспособност, икономическо богатство и водеща роля на международната сцена за Европейския съюз. Тези дейности са основани на изчерпателен метод за подсилване на икономическата, индустриална и софтуерна база на Съюза и на европейския суверенитет и стратегическата самостоятелност.

По тематиката миграцията водачите ще оценят осъществяването на заключенията от юни, октомври и декември 2021 година, за усилване на работата в следните посоки: по-ефективен надзор на външните граници на ЕС; засилени външни дейности със страните на генезис и транзит; усилване на съдействието при връщане и реадмисия; битка с контрабандата на мигранти; напредъка по Пакта за миграцията и убежището.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР