България може да се присъедини към еврозоната през 2024 година,

...
България може да се присъедини към еврозоната през 2024 година,
Коментари Харесай

В чакалнята на еврозоната, българите са разединени за еврото

България може да се причисли към еврозоната през 2024 година, само че страната е разединена по отношение на вероятността да изостави националната си валута и да се включи в клуба на еврото, написа Франс прес в разбор, отдаден на настройките в страната и вероятния й път към еврозоната.

Миналата година България се причисли към Европейския банков съюз и Европейския валутен механизъм ERM II, където всяка страна членка за валутния съюз би трябвало да остане най-малко две години, преди да бъде призната в еврозоната.

Планираният валутен курс е 1,95583 лв. за едно евро - същата стойност на националната валута, която страната поддържа от основаването на еврозоната през 1999 година.

Новото държавно управление, което встъпи в служба по-рано този месец след година на политическа невъзможност, даде обещание да " предприеме всички нужни стъпки за присъединение към еврозоната ", напомня Агенция Франс Прес. Финансовият министър Асен Василев прикани за " необятен публичен спор ", с цел да бъдат уверени скептиците.

Много българи обаче се опасяват от повишение на цените, защото към момента помнят икономическата рецесия от 1996-97 година, когато 14 банки банкрутираха, а инфлацията скочи до над 300 %. Под натиска на Международния валутен фонд България вкара самостоятелен валутен ръб, който фиксира обменния курс на лв.. Възприеман от някои като " усмирителна риза " за държавната политика, валутният ръб намали инфлацията и оказа помощ на редица български държавни управления да държат финансите под надзор. Държавният дълг на страната е измежду най-ниските в Европейски Съюз - почти 24 % от брутния вътрешен артикул (БВП).  Когато България се причисли към еврото, някои от защитните механизми, предлагани от валутния ръб ще изчезнат, и страната евентуално ще може да тегли заеми при по-ниски лихви, което тревожи някои управителни фигури. Василев се изрече в интерес на въвеждане на други принадлежности на тяхно място, с цел да се избегне нахлуване на страната в дългова серпантина.

Освен вероятните " клопки " вкъщи, Василев е наясно, че е допустимо също по този начин измежду останалите страни членки да липсва политическа воля за присъединението на България, отбелязва Агенция Франс Прес. Макар да е най-бедната членка на Европейски Съюз, страната извършва макроикономическите условия за присъединение към еврозоната. Европейските сътрудници обаче са разтревожени от високото равнище на корупция. Франс прес цитира европейски източник, съгласно който " има подозрения в България и системите й " за битка с проблеми като прането на пари и корупцията.
В центъра на програмата на новото държавно управление е точно прекратяването на този вид практики, само че то ще би трябвало да измине прочут път, преди да убеди Европейски Съюз, че е съумяло, написа Агенция Франс Прес.

Франс прес/БТА
 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР