България и САЩ ще задълбочат сътрудничеството си в областта на

...
България и САЩ ще задълбочат сътрудничеството си в областта на
Коментари Харесай

България и САЩ задълбочават сътрудничеството си във висшето образование и STEM обучението

България и Съединени американски щати ще задълбочат съдействието си в региона на висшето обучение, STEM образованието и медийната просветеност. С разнообразни начинания ще бъде маркирана и 120-годишнината от установяването на дипломатически връзки сред двете страни.

Това стана ясно по време на среща сред министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и посланика на Съединени американски щати в България Н.Пр. Кенет Мертен. „ За нас е доста значимо както да обменим опит, по този начин и да получим поддръжка за другите промени, които ще се случат в българското обучение в идващите години “, съобщи министър Цоков. Той посочи, че през последните години е сбъднат сериозен продан с разнообразни просветителни институции в Съединени американски щати и американски учители преподават британски език в български учебни заведения. Проф. Цоков акцентира и значимостта на съдействието във висшето обучение и по-специално на стратегия „ Фулбрайт “, която обезпечава стипендии за български магистри и докторанти в американски университети.

Посланик Мертен също посочи, че комисията „ Фулбрайт “ е една от най-хубавите линии на съдействие сред двете страни във времето. По думите му съдействието по тази стратегия се отплаща и ще донесе доста преимущества както на България, по този начин и на Съединени американски щати. Затова и американската страна е открита към оферти за задълбочаване на това съдействие.

Интерес за тях съставляват и планове, свързани с просвета, технологии, компютърни науки и математика – това, което най-често се свързва със STEM. Проф. Цоков посочи, че следва в над 2200 учебни заведения в България да бъдат построени STEM кабинети. Затова ще ни е нужна поддръжка и непознат опит за подготовката на учители, които ще работят в тези кабинети.

Министър Цоков и дипломат Мертен разискаха и съдействието сред България и Съединени американски щати в региона на медийната просветеност. Това включва противопоставяне против дезинформацията, както и умения да се разграничават подправените вести. Предстои реализирането на специфичен план за медийна просветеност в България, финансиран от Държавния департамент на Съединени американски щати, на стойност 900 000 $.

Министър Цоков и дипломат Мертен разискаха и взаимни начинания за отбелязване на 120 години от установяването на дипломатически връзки сред България и Съединени американски щати. Проф. Цоков посочи, че първата детска учителка в България е щерка на американски мисионер, а първите детски градини са основани от учители, приключили в Съединени американски щати. Историята на нашето предучилищно обучение стартира с американски опит, означи той.

 

 

 
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР