България е страната от ЕС с най-голямо неравенство на доходите,

...
България е страната от ЕС с най-голямо неравенство на доходите,
Коментари Харесай

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

България е страната от Европейски Съюз с най-голямо неравноправие на приходите, а една от аргументите за това е съществуването на плосък налог върху приходите. Неефективното харчене на пари от държавния бюджет, както и дребният размер на бюджета по отношение на брутния вътрешен артикул (БВП) на страната водят до това, че няма задоволително пари за основни публични системи и качеството на публичните услуги е компрометирано. Това написа в новата Рамка за партньорство на Световната банка (СБ) с България за 2025-2029 година
Демографското развиване на България уголемява разделянето градско-селско, написа в разбора на банката. Сериозният спад на популацията заради емиграция поради огромните разлики сред приходите в България и други страни от Европейски Съюз, неприятната инфраструктурна съгласуваност и неоптималния достъп до публични услуги в доста региони, изключително селските и планинските, доведоха до обезлюдяване на цели области. Само в две области популацията е повишено в интервала 2001-2022 година, а в седем области има спад над 25%.
България се придържа към дребен дял на бюджета по отношение на Брутният вътрешен продукт на страната. Тази политика може да се наложи да бъде преразгледана, защото продължаващото обезлюдяване на селските региони докара до увеличение на броя на дребните общини, което заплашва да подкопае даването на публични услуги в тези региони, показват от СБ. Достъпът до опазване на здравето е една от областите, в които районните разлики са най-очевидни. Недостигът на лекари в някои региони ще се ускори, защото над 60% от общопрактикуващите лекари са на възраст над 55 години и наближава моментът на пенсионирането им.
Брутният вътрешен продукт на България се усили бързо в годините преди и след влизането в Европейски Съюз през 2007 година, само че растежът се изчерпа след международната финансова рецесия от 2008 година, като понижиха непознатите вложения и популацията в трудоспособна възраст, а промените изгубиха инерция. За съпоставяне, за интервала 2011-2019 година растежът на румънската стопанска система е над два пъти по-висок от този на България. Анализ на Световната банка демонстрира, че без промени растежът на Брутният вътрешен продукт на България ще намалее до 1,25% до 2050 година, защото популацията продължава да понижава.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР