България е полуориенталско, полусоциалистическо следселско общество. Ние от България не

...
България е полуориенталско, полусоциалистическо следселско общество. Ние от България не
Коментари Харесай

Цитат на деня: България е полуориенталско, полусоциалистическо следселско общество

България е полуориенталско, полусоциалистическо следселско общество. Ние от България не може да чакаме да стане Дания, Холандия или Германия. Но аз се веселя, че не пропадаме да бъдем изяло ориенталско или напълно социалистическо общество. Това сподели политологът Евгений Дайнов през днешния ден по Българска национална телевизия, представяйки новата си книга " Записки по революцията 1997-2017 ", премиерата на която ще е на 22 ноември.

В отговор на въпрос, той посочи, че за България чашата е на половина цялостна и тя " в никакъв случай няма да е цялостна догоре със модерна цивилизация ". Дайнов добави, че това е по този начин, поради така наречен " Предопределеност на пътеката ".

" Историята задава рамки на опциите. България е нация без самочувствие, без нюх към организаторство, тъй като е била проведена от горната страна надолу в продължение на три генерации и в нея няма същинско схващане какво съставлява властта и защо се употребява ", сподели Дайнов.

Как може да се смени чипа

Той добави, че ключът към промяна на чипа е образованието, най-много учебното. " За да знаем какво обучение желаеме, би трябвало да си представим какво общество желаеме. Ние не знаем какво общество желаеме. Общество, в което в случай че си хитрец и имащ родственик в общината, те назначават – лесният метод. Или общество, при което учиш, минаваш курсове за мениджмънт, явяваш се на конкурс и отиваш в общината ", сподели още Евгений Дайнов.

Политологът предвижда, че предстоят припламвания на опозиция против заздравяващата се хватката на ръководещата олигархия върху всички публични сфери. " Пак ни предстоят самозащитни дейности за жал, а не разрастване на културната гражданска война, която да смени чипа. Отново ще компенсираме, а няма да развиваме ", заключи политологът.

Евгений Дайнов уточни, че последните 200-300 години от развиването на света са посочили, че колкото по-уредена е една страна, толкоз по-малко революционни събития има в нея. В България такива не липсвали, което показвало и до каква степен е уредена страната.

Улицата връща нещата в вярната посока

" Не бива революциите да се вършат от хора с пушки, тъй като нещата се усложняват доста. Най-важното за последните 30 години е, че българския ръководещ хайлайф не е имал сили, познания и воля да държи нещата по този начин, че България да е модернизираща се модерна страна. Те непрестанно залитат към предишното и тогава се появява онази част от обществото, наречена улица, което връща нещата в вярната посока, или най-малко стопира деградацията ", сподели още Евгений Дайнов.

Той изрази удовлетворение, че в България постоянно е имало задоволително дейни хора, които да компенсират анемията, бездействието, алчността и нелепостта на властта. " Има страни, където такова малцинство няма – Беларус, Молдова. Имаме шанса още от Възраждането да има дейни жители, които държат нещата в вярната посока ", уточни Дайнов.

Най-голямото отчаяние е отдаването на царя и неговия надзирател

Като най-голямото отчаяние на прехода той уточни това, че " българите в своята маса са решили да се отдадат на Симеон Сакскобургготски, в миг, когато страната е била изведена на магистралния път към Европа ". " Казаха " Царят ще ни оправи ", повярваха му, като сподели че партиите са демоде. България се лашна в една посока, излезе от пътя, в който непрестанно би трябвало да бъде връщана. Не знам кой е отговорен, само че знам кой носи отговорността –тогавашният български хайлайф, който се отдаде на царя си, по-късно се отдаде на неговия надзирател и огромна част от българския народ. Но огромна част от народа съумя да компенсира изпадането в една евроазийска-азиатско-ориенталско мочурище ", изясни Евгений Дайнов.

Правителствата на Димитров и Костов единствени мислиха за общото богатство

Той уточни, че в България употребяването на властта за лични цели постоянно е имало, само че за благополучие е имало и държавни управления, употребяващи властта за общото богатство. Попитан кои такива държавно управление си спомня, Дайнов уточни, че за последните 20-години това са кабинетите на Филип Димитров и Иван Костов. " Те се пробваха да ръководят за общото богатство, само че вътре се намъкнаха хора, които започнаха да взимат неща за себе си, които не им принадлежат ", добави политологът.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР