България е отчела ръст от 11,51 процента на регистрациите на

...
България е отчела ръст от 11,51 процента на регистрациите на
Коментари Харесай

Продажбите на нови автомобили в България растат с над 11 процента през май на годишна база, средният ръст за ЕС е 3,2 процента

България е отчела растеж от 11,51 % на регистрациите на нови коли през май по отношение на същия месец на 2025 година, сочат ). През петия месец на годината у нас са регистрирани 4293 нови автомобила.

Месец по-рано обаче ускорението беше по-голямо. Тогава страната ни регистрира месечно покачване от 18,34 % на новите коли на годишна база до 4742 броя.

По-високи растежи на годишна база от българския записват Естония, Ирландия, Литва, Малта и Словения.

Малко над 73 % от продадените през май в България нови коли са бензинов мотор, 9 % са с дизелов, над 8 на 100 са напълно електрически, съвсем 7 на 100 са хибридни, а 1,3 на 100 – плъг-ин хибридни.

Продажбите на нови коли в Европейския съюз като цяло са се нараснали за четвърти следващ месец през май, подкрепени от засиленото търсене на електрически и хибридни модели.

Регистрациите на нови коли на континента са нарастнали с 3,62 % до 1,152 милиона броя. Само в границите на Европейския съюз (ЕС) растежът е 3,2 % до 955 013 автомобила.

Продажбите на напълно електрически коли в Европейския съюз не престават да нарастват, до момента в който регистрациите на коли с мотори с вътрешно горене означават спад, демонстрират най-новите данни.

Продажбите на бензинови коли са намалели с към една пета до 210 383 броя, а на дизелови коли - до 69 482 броя. В същото време регистрациите на напълно електрически коли с акумулатори (BEV) са нарастнали с към 43 на 100 до 203 417 автомобила. Повишение се регистрира и при хибридните модели.

През май автомобилният пазар в Германия е повишен с едвам 0,1 на 100 на годишна база. По-силен растеж е регистриран във Франция - 3,7 на 100, и в Италия - 7,6 на 100. В Испания регистрациите на нови коли са намалели с 0,8 на 100.

„ Фолксваген “ (Volkswagen) резервира позицията си на максимален производител на пазара в Европейски Съюз, макар че продажбите на компанията са намалели с 3,6 на 100 до 254 011 автомобила. На второ място остава „ Стелантис “ (Stellantis), която сплотява марки като „ Фиат “ (Fiat), „ Пежо “ (Peugeot) и „ Опел “ (Opel), със спад от 2,6 на 100. „ Рено “ (Renault) регистрира намаляване от 1,3 на 100.

Сред огромните производители растеж бележат Бе Ем Ве (BMW), чиито продажби са нарастнали с 3,7 на 100, както и „ Мерцедес-Бенц “ (Mercedes-Benz) с нарастване от 0,7 на 100.

За интервала януари - май новите регистрации на леки коли в Европейски Съюз са се нараснали с 4 на 100 до към 4,75 милиона транспортни средства. Делът на напълно електрическите коли е достигнал 20 на 100 по отношение на 15,3 на 100 година по-рано.

Китайските автомобилни производители не престават да усилват наличието си на европейския пазар. Сред тях са „ Чери “ (Chery), Би Уай Ди (BYD) и „ Лийпмотор “ (Leapmotor). Пазарният дял на „ Джийли “ (Geely), която има „ Волво “ (Volvo) и „ Поулстар “ (Polestar), доближава 2,6 на 100. По 2,1 на 100 от пазара държат „ Ес Ей Ай Си Мотор “ (SAIC Motor), притежател на марката Ем Джи (MG), и Би Уай Ди, чийто пазарен дял се е удвоил по отношение на същия интервал на предходната година.

Американският производител „ Тесла “ (Tesla) също регистрира възобновяване след спада в продажбите през предходната година. За първите пет месеца на 2026 година компанията доближава пазарен дял от 1,9 на 100 в Европейския съюз.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР