България сред най-добрите европейски държави за инвестиции в имоти
България е на седма позиция в Европа в класацията на страните, в които е най-добре да се влага в недвижими парцели, сочат данните на английската застрахователна компания William Russell. Ние сме и страната с най-висока брутна рентабилност от наем съчетана с невисок междинен налог върху прихода от наем. Тук се нареждаме наред с Андора и Черна гора.
В изследването са взети под внимание данъчните ставки във всяка страна, данъкът върху приходите от наем и брутната рентабилност от наем.
Първото място в класацията е за Молдова, а сребърният и бронзов медали са надлежно за Литва и Северна Македония.
Челната позиция на Молдова е дължи на столицата Кишинев. Там последните години се залага стремително на възстановяване на инфраструктурата и хотелския бизнес. Последното подтиква туризма, който се подкрепя и от винарската промишленост и богатото кулинарно завещание.
В Литва, която е на втора позиция, последното тримесечие на 2024 година, регистрира растеж на парцелите от 10% на годишна база. Анализатори предвиждат, че наклонността ще се резервира.
Северна Македония, сходно на Молдова, дължи челната си позиция на столицата Скопие. Градът доста бързо се модернизира, влагат се обилни средства в инфраструктурата ѝ, а търсенето на жилища и търговски площи пораства. Данъците са ниски, а процесът за придобиване на благосъстоятелност е банален. Правителството дава тласъци на задгранични вложители.
България е измежду най-бедните страни в Европейския съюз и огромна част от покупко-продажбите с недвижими парцели се осъществят с пари в брой. В Европа сред 80% и 90% от сделките са благодарение на ипотечен заем.
Подробна статистика за междинните цени на парцели в България по градове и квартали може да видите ТУК




