България е домакин на Осмата годишна среща на ръководството на

...
България е домакин на Осмата годишна среща на ръководството на
Коментари Харесай

Онколози от Европа обсъждат в София работата на меланомния регистър

България е хазаин на Осмата годишна среща на управлението на Европейския меланомен указател EUMelaReg, която се организира през днешния ден и на следващия ден в София. Двудневният конгрес събира повече от 40 водещи онколози и експерти от цяла Европа, представители на страните-участници в най-голямата профилирана платформа за меланомно заболели пациенти в света. България е показана от доктор Гергана Шаламанова – ръководител на Българската асоциация по дермато-онкология (БАДО), доктор Ива Гаврилова – секретар на сдружението и основен координатор на регистъра за България, и доктор Александър Герасимов от УС на асоциацията.

Форумът преглежда резултатите от работата на регистъра и достиженията на държавите-членки по настоящи планове в границите на организацията, учредени на класифициран опит от голяма база данни от регистрации и извършени научни проучвания. Д-р Ива Гаврилова ще показа работата по интернационален план, отдаден на фертилното запазване и разбор, включен в научната стратегия по нейно предложение. Координаторите на страните-участници ще обсъдят и възнамеряват бъдещи планове на ЕUMelaReg, ориентирани към възстановяване на лекуването на малигнен меланом в напреднал етап и развиване на онкологичната медицина в световен мащаб.

Към момента в Европейския меланомен указател членуват 17 страни. Базата данни включва анонимно и в криптиран тип данни от лекуването на 14 590 случая на меланом от II до IV етап, от които над 800 са случаите от България.

Страната ни се причисли към регистъра при започване на 2021 година по самодейност на Българската асоциация по дермато-онкология и построи българска регистрационна мрежа BGMElaREg, която обгръща всички онкологични здравни заведения в страната.

 „ Зад този план стои доста човешки труд с ръчно регистриране на кодирани и анонимни подробни данни от лечебния развой, като с тях можем освен да представим опциите на специалистите  у нас да лекуват меланом, само че и резултатите, които реализираме в битката с това заболяване “, сподели доктор Гаврилова, координатор на регистъра за България. По думите й за хората, диагностицирани с меланом, BGMelaReg означава повече благоприятни условия за лекуване.

„ Доказвайки равнището на онкологичната медицина у нас, отваряме порти за повече клинични изследвания, в които да бъде включвана страната ни и повече интернационалните планове. Гордея се с резултатите, които постигнахме и с целия екип, който изградихме “, акцентира доктор Гаврилова.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР