Българи платиха 33 млн. лева на НОИ, за да излязат

...
Българи платиха 33 млн. лева на НОИ, за да излязат
Коментари Харесай

Българи платиха 33 млн. лева на НОИ, за да излязат в пенсия

Българи заплатиха 33 млн. лв. на Национален осигурителен институт, с цел да излязат в пенсия
32 800 194 лв. са платили българи, с цел да си купят застрахователен стаж за пенсия през предходната година. Това демонстрират данните на Националния застрахователен институт (НОИ).
Средният брой месеци, които не са им стигали, са към 24. Над 4700 индивида
са се пенсионирали със закупен стаж през 2023 година През първите три месеца купеният стаж пък е за 4,43 млн. лева 234 пък са новите пенсионери, които са се възползвали от тази алтернатива.

Ако човек желае да си купи един месец стаж, заплаща по 184,73 лева Така
приблизително те са дали около 4400 лева, за да излязат в пенсия
Цената на стажа пораства с повдигането на минималната заплата. Причината е, че съгласно Кодекса за обществено обезпечаване точно върху него се пресмята цената на недостигащия за пенсиониране стаж. Размерът на вноската за пенсия е 19,8% от минималния застрахователен приход на самоосигуряващите се.
Купуването на стаж става все по-използвана алтернатива от претендентите за пенсия.
Причината е, че от ден на ден от хората в предпенсионна възраст имат така наречен изчезнали години в кариерите си, когато са били безработни, разясниха специалисти. В същото време продължава увеличението на условието за застрахователен стаж като част от пенсионната промяна от 2015 година
Всеки български жител има право да си купи до 5 години
стаж за пенсиониране, даже да не му следва скоро да изиска от осигурителния институт отпущането на пенсия. Според закона за застрахователен стаж се зачита времето на образование в университета или за докторантура, само че висшистите би трябвало да платят за всеки месец на образованието си.
Право да закупят изчезналия им стаж имат и хората, навършили възрастта за пенсия за трета категория.
И при този вид обаче не могат да бъдат платени повече от 5 година стаж.

Плащането става по банков път, само че би трябвало да се издаде и уверение за пенсиониране от отделение на Национален осигурителен институт,
с цел да бъде приета договорката все още на разпределяне на пенсията.
Висшистите могат да купят стаж единствено за интервала на образованието, който е вписан в образователния проект. Няма значение дали са учили в постоянна, задочна или вечерна форма. Важно е по това време да не са работили, а за дамите и да не са били по майчинство.
Те би трябвало да показват и тапия за приключено висше или полувисше обучение и документ,
удостоверяващ периода на образованието, или документ за добита научна или просветителна степен “доктор ”.
През 2024 година дамите се пенсионират на 62 година и 2 месеца, а стажът им би трябвало да е 36 година и шест месеца.
При мъжете са нужни възраст от 64 година и 7 месеца и 39,6 година стаж. Ако не им стига, те също би трябвало да подадат заявление в Национален осигурителен институт, с което да изискат да им бъде продаден стаж. Служителите на осигурителния институт
преценят тъкмо какъв брой време не доближава и дават информация за точната сума на дължимите осигурителни вноски и реда за внасянето им.
Времето, за което са импортирани вноски за по-дълъг интервал от нужния, не се зачита за застрахователен стаж. Ако към този момент са купени повече месеци, може да се изиска възобновяване от съответната териториална дирекция на Националната организация за приходите. Т.е.
безсмислено е да се купува повече стаж
от изчезналите месеци. Това няма да докара до по-голям размер на пенсията, както биха се отразили направените спомагателни месеци стаж.
Удостоверението за “закупен недостигащ стаж ” се издава от териториалното отделение на Национален осигурителен институт въз основа на документа за импортираните осигурителни вноски.
Осигурителният приход за времето, за което е закупен застрахователен стаж, обаче не се взема поради при изчисляването на самостоятелния коефициент на пенсионера. Т.е. купеният стаж служи за придобиване право на пенсия, само че не усилва размера ѝ.
Купуването на стаж е допустимо в едвам половината от страните от Европейски Съюз.
Тази опция не съществува в 13 от страните – Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Ирландия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Испания, Швеция и Нидерландия. В останалите страни работят разнообразни правила.
В прилежаща Гърция интервалите без вноски, които могат да се купят само за право на пенсия,
са – обезщетение за болест, безработица или неявяване от работа заради бременност и майчинство. Могат да бъдат закупени най-малко 48 месеца и най-много 84 месеца осигуровка.
В Румъния оптималният интервал на назад изкупуване е 6 месеца преди сключване на осигурителен контракт.
В Германия една от опциите за пазаруване на стаж е след навършване на възрастта за пенсия за родители, родени преди 1 януари 1955 година, с приети интервали на развъждане на деца. Те могат да аплайват за доброволни вноски за толкоз месеци, колкото е належащо,
с цел да дават отговор на квалификационния интервал.
В някои страни като Австрия се признават и месеците в по-ниска степен на обучение, като максимумът е 72 месеца в университет. Във Франция стаж може да се купи до 3 година, само че единствено за хората на възраст сред 22 и 66 година, като заплащането е по разнообразни схеми.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР