Румене, не сте достатъчно прости. Вземете Гонзо и Божинката
„ Аз съм елементарен и вие сте елементарни ” сякаш беше емблематична фраза за едно предходно ръководство, само че новата власт в лицето на Проста България прави всичко да се впише в безкрайната парадигма на безпросветното неможачество. Поне към този момент – със забележителен триумф. Онзи ден клетниците извадиха Владо Николов, прочут магистър по финанси и кух като гъдулка тупкач на дребни топчици, да ревизира националното въодушевление ще може ли да се закърпи бюджета с непопулярни ограничения. Тестът даде незабавни резултати – все едно си набоцкал Иво Димчев за СПИН.
Дори и най-загубеният неомарксистки измекяр от Академия за обществени науки и стопанско управлени би трябвало да е чел, че има два публични стълба, които никой със здрав разсъдък не трябва да пипа – гражданските права и обществените придобивки. Те не са просто въпрос на съответна политика или макроикономическа обстановка. Битката за унищожаване на общественото неравноправие е с вековна история и носи дълбока идеологическа и психическа натовареност, която никоя власт не може да понесе. Да намалиш периода или парите за майчинство е все едно да отнемеш на дамите правото да гласоподават. Или да ги накараш да носят хиджаб – няма по какъв начин да ти се получи.
Жалкият опит на Проста България да опипа почвата дали може да се спести някое евро от опикани памперси и бебешки пюрета обаче е индикативен за менталната и настоящата неплатежоспособност на властта. Очевидно липсват средства, капитали, финанси, кеш, мангизи. И няма изгледи да се намерят скоро.
Готино е да си болшевик с порше и костюмче на „ Бриони ”. Както обаче споделяше едно време Маргарет Тачър, социализмът свършва, когато свършат непознатите пари за харчене. Месец и половина новото мегамнозинство се къпеше самодоволно в изборния си триумф, само че внезапно се оказа, че фондовете са празни, запасът е продънен, ликвидността е нулева, а активите са профукани.
Остават няколко варианти. Или както си заречен да орежеш разноските за държавната администрация, заплатите на депутатите, бонусите на магистратите, неефективните услуги и харчовете по неизгодни лобистки контракти, или да подадеш един огромен, междинен пръст на работещите като им вдигнеш осигуровките. Да преебеш майките с по-кратък отпуск. Да замразиш нарастването на пенсиите. Как си мислите, коя алтернатива избират неможачите от Проста България?
Не, това не е дясна финансова политика. Това е долнопробна измекярщина и връщане на ресто към олигарсите, които са ти купили изборите. Задайте си обикновения въпрос - в случай че бачкаторите заплащат повече, майките получават по-малко, а пенсионерите губят приходите си, тогава кой в действителност печели от тази политика? Разбира се, дебелодрискащите контрагенти на Копринката, производителите на батерии и притежателите на панаири, които обилно спонсорираха акцията на пенсионирания боен, който няма 5 лв. да купи на жена си естествен ластик за коса.
А най-обидното е, че ви ревизират по какъв начин ще реагирате посредством галош като Владко, който не прави разлика сред фискален бон и фекален теч. Използват го за бушон, за дървена патица, за картонена цел. Той към този момент изгоря за един ден. Чудя се, има ли Радев в ресурс задоволително простаци да играят тази роля? Или ще опре до това да притегля незабавно Гонзо и Божинката да ни изясняват идващото стесняване на разноските?
Дори и най-загубеният неомарксистки измекяр от Академия за обществени науки и стопанско управлени би трябвало да е чел, че има два публични стълба, които никой със здрав разсъдък не трябва да пипа – гражданските права и обществените придобивки. Те не са просто въпрос на съответна политика или макроикономическа обстановка. Битката за унищожаване на общественото неравноправие е с вековна история и носи дълбока идеологическа и психическа натовареност, която никоя власт не може да понесе. Да намалиш периода или парите за майчинство е все едно да отнемеш на дамите правото да гласоподават. Или да ги накараш да носят хиджаб – няма по какъв начин да ти се получи.
Жалкият опит на Проста България да опипа почвата дали може да се спести някое евро от опикани памперси и бебешки пюрета обаче е индикативен за менталната и настоящата неплатежоспособност на властта. Очевидно липсват средства, капитали, финанси, кеш, мангизи. И няма изгледи да се намерят скоро.
Готино е да си болшевик с порше и костюмче на „ Бриони ”. Както обаче споделяше едно време Маргарет Тачър, социализмът свършва, когато свършат непознатите пари за харчене. Месец и половина новото мегамнозинство се къпеше самодоволно в изборния си триумф, само че внезапно се оказа, че фондовете са празни, запасът е продънен, ликвидността е нулева, а активите са профукани.
Остават няколко варианти. Или както си заречен да орежеш разноските за държавната администрация, заплатите на депутатите, бонусите на магистратите, неефективните услуги и харчовете по неизгодни лобистки контракти, или да подадеш един огромен, междинен пръст на работещите като им вдигнеш осигуровките. Да преебеш майките с по-кратък отпуск. Да замразиш нарастването на пенсиите. Как си мислите, коя алтернатива избират неможачите от Проста България?
Не, това не е дясна финансова политика. Това е долнопробна измекярщина и връщане на ресто към олигарсите, които са ти купили изборите. Задайте си обикновения въпрос - в случай че бачкаторите заплащат повече, майките получават по-малко, а пенсионерите губят приходите си, тогава кой в действителност печели от тази политика? Разбира се, дебелодрискащите контрагенти на Копринката, производителите на батерии и притежателите на панаири, които обилно спонсорираха акцията на пенсионирания боен, който няма 5 лв. да купи на жена си естествен ластик за коса.
А най-обидното е, че ви ревизират по какъв начин ще реагирате посредством галош като Владко, който не прави разлика сред фискален бон и фекален теч. Използват го за бушон, за дървена патица, за картонена цел. Той към този момент изгоря за един ден. Чудя се, има ли Радев в ресурс задоволително простаци да играят тази роля? Или ще опре до това да притегля незабавно Гонзо и Божинката да ни изясняват идващото стесняване на разноските?
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




