Axel Springer купи Telegraph - един от най-влиятелните британски вестници
Axel Springer - притежателят на Politico и немските BILD и Die Welt - ще придобие един от най-големите английски вестници Telegraph, прочут като водеща медия за десницата във Англия.
Издателството на Матиас Дьопфнер е предложило цена от 575 млн. паунда, с която изпревари конкурентна оферта от притежателя на Daily Mail.
Досега Telegraph беше следено от RedBird IMI - 75% от нея принадлежи на шейх Мансур бин Зайед Ал Нахаян, вицепрезидент на Обединените арабски емирства и притежател на футболния клуб " Манчестър сити ".
RedBird IMI пое медията през 2023 година, само че по-късно английското държавно управление одобри закон, който не разрешава на непознати страни или свързани с тях лица да имат медии във Англия над избран дял на собствеността.
Това е вторият опит на Axel Springer да придобият Telegraph за последните 20 години.
" Сега нашата фантазия се сбъдва. Да бъдеш притежател на тази институция на английската качествена публицистика е по едно и също време привилегия и отговорност. Искаме да развиваме Telegraph, като в същото време запазим неговия неповторим темперамент и завещание и да помогнем той да се трансформира в най-четената и интелектуално вдъхновяваща гражданско-консервативна медия в англоезичния свят ", споделя Матиас Дьопфнер в позиция след сключването на договорката.
Той декларира, че публицистичната самостоятелност на медията остава неприкосновена.
" От наша позиция икономическият и финансовият триумф е най-хубавата гаранция за нейната отбрана ", споделя Дьопфнер.
Самият той е някогашен публицист, който става основен изпълнителен шеф на Axel Springer през 2002 година Под негово управление медийната група се цифровизира, усилва приходите си неведнъж, и се уголемява отвън Германия. Нетното му положение се прави оценка на 2,7 милиарда $.
Дьопфнер прибавя, че Axel Springer има намерение да влага в Telegraph, с цел да го трансформира в „ водещия десноцентристки медиен глас в англоезичния свят “, като се възнамерява бързо разширение в Съединени американски щати, подкрепено от „ забележителния опит “ на Politico и Business Insider.
Сделката е част от тактиката на Axel Springer да построи световна англоезична медийна група. Под управлението на Дьопфнер те вършат и несполучлив опит да купят Financial Times през 2015 година
The Telegraph e един от най-старите английски вестници, непосредствен до Консервативната партия, и има мощно въздействие в политиката.
Някои от сътрудниците на вестника по-късно са взели участие персонално в ръководството като министри или съветници - в това число Борис Джонсън, който беше министър председател сред 2019 и 2022 година
Axel Springer дават поръчка и за софтуерна промяна на Telegraph с AI принадлежности. Издателството към този момент има партньорства с платформи като OpenAI за достъп до архива и влагат в автоматизиране на публицистичните процеси.
Издателството на Матиас Дьопфнер е предложило цена от 575 млн. паунда, с която изпревари конкурентна оферта от притежателя на Daily Mail.
Досега Telegraph беше следено от RedBird IMI - 75% от нея принадлежи на шейх Мансур бин Зайед Ал Нахаян, вицепрезидент на Обединените арабски емирства и притежател на футболния клуб " Манчестър сити ".
RedBird IMI пое медията през 2023 година, само че по-късно английското държавно управление одобри закон, който не разрешава на непознати страни или свързани с тях лица да имат медии във Англия над избран дял на собствеността.
Това е вторият опит на Axel Springer да придобият Telegraph за последните 20 години.
" Сега нашата фантазия се сбъдва. Да бъдеш притежател на тази институция на английската качествена публицистика е по едно и също време привилегия и отговорност. Искаме да развиваме Telegraph, като в същото време запазим неговия неповторим темперамент и завещание и да помогнем той да се трансформира в най-четената и интелектуално вдъхновяваща гражданско-консервативна медия в англоезичния свят ", споделя Матиас Дьопфнер в позиция след сключването на договорката.
Той декларира, че публицистичната самостоятелност на медията остава неприкосновена.
" От наша позиция икономическият и финансовият триумф е най-хубавата гаранция за нейната отбрана ", споделя Дьопфнер.
Самият той е някогашен публицист, който става основен изпълнителен шеф на Axel Springer през 2002 година Под негово управление медийната група се цифровизира, усилва приходите си неведнъж, и се уголемява отвън Германия. Нетното му положение се прави оценка на 2,7 милиарда $.
Дьопфнер прибавя, че Axel Springer има намерение да влага в Telegraph, с цел да го трансформира в „ водещия десноцентристки медиен глас в англоезичния свят “, като се възнамерява бързо разширение в Съединени американски щати, подкрепено от „ забележителния опит “ на Politico и Business Insider.
Сделката е част от тактиката на Axel Springer да построи световна англоезична медийна група. Под управлението на Дьопфнер те вършат и несполучлив опит да купят Financial Times през 2015 година
The Telegraph e един от най-старите английски вестници, непосредствен до Консервативната партия, и има мощно въздействие в политиката.
Някои от сътрудниците на вестника по-късно са взели участие персонално в ръководството като министри или съветници - в това число Борис Джонсън, който беше министър председател сред 2019 и 2022 година
Axel Springer дават поръчка и за софтуерна промяна на Telegraph с AI принадлежности. Издателството към този момент има партньорства с платформи като OpenAI за достъп до архива и влагат в автоматизиране на публицистичните процеси.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




