За 4 години са договорени 0 лева за магистрали с европари
Автор: Лили Границка, mediapool.bg
България не е договорила с Европейската комисия нито един пътен план по стратегия " Транспорта съгласуваност " 2021 - 2027 година, макар че половината от програмния интервал е изминал. Това демонстрира инспекция на Mediapool в обществения модул на системата за еврофондовете ИСУН 2020.
Бюджетът на програмата е 3.7 милиарда лева, като действително изплатените суми до този миг са едвам над 147 млн. лева, което е под 4 на 100.
До момента са подписани 13 контракта за над 2.2 милиарда лв., сочи справката в ИСУН.
Одобрени са 12 плана на стойност 1.16 милиарда лв. по стратегия " Транспортна съгласуваност " 2021 - 2027 година, заяви заместник-министърът на превоза Димитър Недялков по време на откриването на Логистична Бизнес Конференция 2024, проведена от списание " Логистика " в София, съобщи пресцентърът на транспортното ведомство.
Нулево е договорянето на средствата за пътна инфраструктура с бюджет от 1.37 милиарда лв., както и за интермодалност в градски условия за 92 млн. лева
Железопътни планове
Най-добро е осъществяването на железопътните планове, където са контрактувани близо 73 на 100 от средствата. Причината за положителното осъществяване е, че всеобщо се довършват обектите от миналия програмен интервал 2014 - 2020 година, откакто за 10 години България не съумя да приключи нито един от тях.
Така сега се довършват жп сектора Елин Пелин - Костенец (1.3 милиарда лева.) и Пловдив - Бургас (731 млн. лева.). Те би трябвало да бъдат приключени до 2027 година, само че дотук свършва положителната вест. Лошата е, че поради забавеното строителство България ще би трябвало да извади повече пари от личния си бюджет (1.028 милиарда лева.), до момента в който средствата от безвъзмездната европейска помощ възлизат на 1.013 милиарда лева
Целият бюджет за жп инфраструктура през сегашния програмен интервал е близо 1.4 милиарда лв., като близо 1.2 милиарда лв. от тях са безплатна помощ. От тях все още са разплатени близо 104 млн. лева (7.5%), демонстрира справката в ИСУН 2020.
Магистрали
И в случай че при железопътното строителство по-голямата част от парите най-малко са контрактувани, то тези за пътища са на нула при бюджет от 1.37 милиарда лв..
Това става макар че бяха направени първи копки на тунела под Шипка и на автомагистралата Русе - Велико Търново. Строителството на митичния тунел под връх Шипка беше спряно тази година поради неточности и пропуски в документите и сбъркани кадастрални карти и няма изясненост по кое време ще продължи.
Строителството на автомагистралата Русе - Велико Търново също е в застой и не се работи, макар че първата копка беше направена още през декември 2023 година
Към момента от пътната организация публично не са коментирали за какво се бавят с внасянето в Европейската комисия финансирането на тези два плана.
Третият, който е плануван за финансиране по стратегия " Транспортна съгласуваност " е скоростният път през Кресненското дефиле - последният сектор на автомагистрала " Струма ". За него страна и природозащитници не могат да се схванат от 20 години от кое място да мине пътят. И по този начин към момента няма изясненост дефинитивно кой вид ще се осъществя.
Итермодалност
Третата предпочитана ос на програмата е възстановяване на интермодалността, нововъведения, осъвременени системи за ръководство на трафика, възстановяване на сигурността и сигурността на превоза с бюджет от 788.8 млн. лева
От тях са контрактувани 158 млн. лева по 5 плана. Това са модернизацията на жп гарите в Стара Загора и Нова Загора (22 млн. лева.), изследвания за внедряване на ERTMS в жп превоза (6.2 млн. лева.), разширение на Географска информационна система на НКЖИ (21.4 млн. лева.) драгирането на пристанище Бургас (70.3 млн. лева.) и рехабилитация на вълнолома на пристанище Бургас (38 млн. лева.).
До края на годината следва да бъдат отворени процедури за създаване на зарядни станции за различни горива по пътищата и в пристанищата, както и за подкрепяне на интермодални оператори, заяви заместник-министърът на превоза Димитър Недялков.
Бюджетът за създаване на зарядни станции за различни горива е 92 млн. лв.. От тях 42.4 млн. лв. са за създаване на зарядна инфраструктура за електрически транспортни средства по европейската транспортна мрежата (TEN-T), а 49.6 млн. лв. са за създаване на инфраструктура за различни горива в пристанищата, посочи Димитър Недялков.
По плана за подкрепяне на интермодални оператори са обезпечени 34.5 млн. лв.. Допустими претенденти са всички оператори на жп терминали, пристанищни оператори, както и оператори на логистични и спедиторски терминали навътре в страната, уточни заместник-министърът на превоза.
Той означи още, че сигурността и сигурността на транспортите е тематика, с която е персонално зает. " В последните месеци организирах доста диалози с всички виновни институции за пускане на дейности, гарантиращи безвредния транспорт на артикули в страната. В разговор сме и с всички пристанищни оператори за предприемане на взаимни ограничения за ограничение достъпа до пристанищата на претрупани тежкотоварни коли ", сподели Димитър Недялков.
По думите му това ще има сериозен предпазен резултат, който ще дисциплинира товародателите и превозвачите, тъй че да не позволяват по пътищата претрупани транспортни средства, които с изключение на, че унищожават пътната инфраструктура, са рискови за останалите участници в придвижването.
Инфо: mediapool.bg