Патриарх Даниил: Ужасите в света днес се случват заради греховете ни
Автор и фотография: сътрудник на Българска телеграфна агенция в Кюстендил Ярослав Ставрев
На покаянието беше отдадена проповедта на българския патриарх Даниил в Дупница през днешния ден. Негово Светейшество отслужи преждеосвещена света литургия в катедралния храм " Св.вмчк Георги Победоносец " в Дупница. " Ние сме очевидци какъв брой разстройване има през днешния ден в света - войни, премеждия, страхове, ужаси. Нищо не става без Божията воля ", сподели в проповедта си българският патриарх. Той посочи, че живот и от 1000 години няма да има никаква изгода, в случай че живеем в грехове и в равнодушие. " Един момент на прояснение, на смирение и умиление - този момент осмисля целия ни живот. Когато гледаме за ужасиите в света, които се случват, дано да знаем, че тези ужаси се случват поради греховете ни ", сподели патриарх Данаил. Той посочи, че за това способстват сребролюбието, властолюбието, алчността и завистта.
" Ние носим отговорност и способстваме за това всеобщо комплициране и безпорядък в света. Единственият път за позволение е внасянето на малко състрадание, на малко Божествен ред, вяра, сили, а това е началото на нашето освобождение. Началото е в това да забележим нашите грехове, да знаем, че не някой различен, а ние носим отговорност за това, което вършим ", посочи пред миряните, събрали се в катедлалния дупнишки храм българският патриарх.
Патриарх Даниил уточни, че изпълвайки се с мир и вяра и имайки Божията поддръжка, мощ и благосклонност, то леко ще можем да понесем всяко едно житейско задължение.
" Да използваме времето на поста, с цел да забележим своето положение, да се изповядаме, да постим, да се причестим и да носим Христос в нас – това е пътят за нашето персонално избавление. Това е пътят, с цел да помогнем на целия свят, с цел да може той поне да се вдигне от тази кал и безизходност ", сподели още в словото си патриарх Даниил.
Неговото посещаване в Дупница е във връзка провеждането на свещеническа конференция за Дупнишка духовна околия. Българският патриарх ще отслужи и малко повечерие в храма " Покров Богородичен " в Дупница по-късно през днешния ден.




