Репортаж: Как селата до Шумен избират между Доган и Пеевски
Автор: Дияна Желязкова, " Свободна Европа "
Пеевски е завладял " върхушката " на всичките 4 общини в област Шумен, в които Движение за права и свободи е водеща мощ. А Доган има тихата поддръжка на хората. Така регионът претърпява разкола в Движение за права и свободи преди изборите. Дияна Желязкова приказва с хората на село и разбра, че натискът за гласове хем към този момент е огромен, хем занапред стартира.
Чаша кафе, бутилка вода, царевични пръчици и две наденички. Това е обедното меню на Зикри Солак и адаша му Зикри Зикри. Седнали са на сянка в центъра на село Пристое, община Каолиново и нищят особеностите на политиката в Делиормана.
Зикри Солак (в средата), Зикри Зикри и продавачки от магазин в село Пристое, община Каолиново.
Селският площад е съвсем запустял. Малкото локални, които до неотдавна са си приказвали на групи, са се изнесли скоростно при появяването на публицист.
Двамата Зикри обаче имат друга настройка – освен, че не се плашат да приказват, ами убеждават и целия личен състав на локалния магазин да театралничи за фотоси.
На отсрещния ъгъл има различен магазин, с други маси за кафе, само че там е „ лагерът на Пеевски “.
64-годишният Зикри Солак е остарял последовател на Ахмед Доган, назовава се доганист, и държи това да се знае. Макар че на последните 3-4 избори не е дал своя вот. „ Нещо не ми харесваха дейностите „ горе “ [в ДПС], само че в този момент 100 % излизам да гласоподавам! За Доган, естествено! “, споделя той разпалено.
Неговият съименик Зикри Зикри е с 20 години по-млад и също е доганист.
Зикри Солак (вляво) и Зикри Зикри в шуменското село Пристое, община Каолиново.
Говорим си в мъчно за региона време - най-популярната партия Движение за права и свободи се е разцепила на две, а на изборите на 27 октомври отиват " две депесета " - едната е на основателя на групировката Ахмед Доган, а другата - на предприемача Делян Пеевски, глобен за корупция от Съединени американски щати и Англия.
Каолиновското село Пристое е емблематично място за българските турци. През май 1989 година тук стартира първата проведена протестна проява срещу насилствената промяна на имената, подхваната от комунистическия режим.
Затова Пристое е едно от местата, на които Движение за права и свободи всяка година провежда празнувания в памет на майските събития. По традиция в селото идваше цялото управление на Движение за права и свободи, отпред с почетния ръководител Ахмед Доган.
Но в този момент община Каолиново е „ на Пеевски “.
Преди дни Ахмед Доган спомена изрично Каолиново като място, в което " наши [на ДПС] кметове репресират наши хора ". Другият му образец беше от Джебел, област Кърджали.
Какво е Движение за права и свободи за този регион
И двамата мъже, които обядват с вода и наденички, са претърпели кошмара на насилственото преименуване, а след това и на прогонването на мюсюлманите през 80-те години, което комунистическите управляващи назовават " възродителен развой ". Помнят го и всички по-възрастни поданици на селото.
Днес ги тормози това, че към тях още веднъж има и боязън, и напън.
Зикри Солак е бил на 28, а Зикри Зикри – единствено на 10 години, когато през 1989 г.тръгват в колони от родното си Пристое към турската граница.
Тогава в региона им идват въоръжени хора, издават им бързо паспорти за пътешестване в чужбина и ги приканват да изоставен страната. Хората към този момент са протестирали против отнетите си имена, а против тях към този момент са стреляли. Има убити. Мюсюлманите, които под напън напущат България, по-късно виждат имуществото си разпродадено на безценица или обрано. Виновните от Българска комунистическа партия, замислили всичко това, умират, без да стигнат до съд и присъда.
Зикри Солак демонстрира плочата в село Пристое в памет на мирния митинг на българските мюсюлмани, протестирали през май 1989 против насилствената им асимилация, подхваната от комунистическия режим. Протестите в Пристое и на други места стават известни под името " майски събития ".
Зикри Солак демонстрира плочата в село Пристое в памет на мирния митинг на българските мюсюлмани, протестирали през май 1989 против насилствената им асимилация, подхваната от комунистическия режим. Протестите в Пристое и на други места стават известни под името " майски събития ".
„ Бяхме младо семейство с четирима остарели хора – моите и на жена ми родителите – и тръгнахме за друга страна без нищо. Разпродадохме всичко на безценица, бях занулен тотално! И физически, и душевен, и финансово “, споделя Зикри Солак.
След три месеца в Турция те са принудени да се върнат назад, тъй като се ражда първото им дете. „ И отново започнах от нулата. Добре че най-малко къщата ми беше останала, тъй като нямаше кой да я купи. Ама си намерихме къщите обрани до шушка, дори старите печки и лампите бяха изнесени. Затова не желая да изживея още веднъж такова изселване! “, натъртва Солак.
Той показва с ръка към края на селото: „ Ей там, на влизане в Пристое има една паметна плоча, да припомня от кое място е тръгнал митингът [на българските турци]. Преди 35 години хората отсам потеглиха да си търсят правата и свободата. Не желая да я изживея още веднъж онази 89-та! “, повтаря 64-годишният мъж.
Община Каолиново през лятото на 2024
След разкола в Движение за права и свободи от юли 2024 година община Каолиново е „ на Пеевски “. Общинският кмет Нида Ахмедов първи от управниците на Движение за права и свободи в Шуменска област мина в лагера на Делян Пеевски и в този момент е неговото „ острие “ в района.
Нида Ахмедов е шести мандат кмет от Движение за права и свободи и е закрепостен властник на Каолиново още от 2003 година Това значи, че дължи нещо на Доган, който персонално одобряваше кандидатурите по места. Но в този момент силите са се разпределили по различен метод.
В началото на лятото каолиновските депесари овладяха регионалния партиен съвет, откакто беше отстранена Айсел Руфат – дългогодишна председателка на ДПС-Шумен, вярна на Доган.
През юли, до момента в който всички общински организации на Движение за права и свободи от района заявиха поддръжка за Доган, регионалният съвет на партията се разгласи в поддръжка на шуменския народен представител Хамид Хамид, който е от групата на Пеевски. И въпреки че позицията на регионалното управление провокира гнева на редовите депесари, още тогава се разбра какъв брой е значимо кой „ държи върхушката “. Важно е и какво тъкмо значи да " държиш върхушката ".
Пеевски и другата страна на площада
Пред прилежащия магазин, в „ лагера на Пеевски “, седят притежателят на магазина Ахмед Титов и безработният Ерджан Мехмед. На въпроса кого ще поддържат на изборите, Мехмед дава отговор: „ Зависи от наклона “. На въпроса кой дава наклона, мъжът дава отговор непосредствено: „ Ами общинският кмет “.
„ Щом са удовлетворени от общинския кмет, хората ще го поддържат “, изясняват двамата събеседници. Изречението обърква, тъй като на 27 октомври предстоят парламентарни, а не локални избори. Ерджан Мехмед обаче упорства точно на своята логичност и разговорът с него протича по този начин:
– Аз гласоподавам за [кмета] Нида Ахмедов, значи съм за Пеевски. Щом кметът е споделил, и аз съм там.
– А какво е направил Пеевски за вашето село?
– Не че е направил нещо, но аз съм за кмета. Мен депутатите доста не ме интересуват.
– Е този кмет нали Доган го издига шест мандата поред?
– Няма значение. – намесва се и притежателят на магазина. – Каквото каже кметът, тъй като аз си правя работата с общината. Ако имам работа с общината, отивам там, не вървя в София. Ние сме за общинския кмет, тъй като той ни оказва помощ, той ни спомага за всяко нещо. В София огромните да се оправят, ние гледаме тук да ни е умерено.
Тази част от диалога ни завършва със заключението на Ахмед Титов: " когато два лъва се бият, дребните би трябвало да стоят встрани ".
Говорим по този начин, до момента в който селото е притихнало, само че внезапно на терена навлиза рейс с надут клаксон. Спира на площада и го изпълва с хора и куфари.
Това са локални поданици, които се връщат от гроздобер от Франция, изясняват мъжете. Казват, че в този момент виждаме единствено първата група, която към този момент е изкарала " 1000-1200 евро за зимата ". Инак се чакат 25-30 рейса.
Привържениците на Пеевски употребяват този образец, с цел да кажат, че никой не заплашва хората с това, че ще им отнеме работата, в случай че не гласоподават " вярно ". " Работа има на всички места. Като не му харесва на някой, взема си багажа и отпътува. Хората към този момент видяха свят и не ги е боязън, изключително младите! “
Доганистът Зикри Солак разяснява сцената с рейса по различен метод: " Смятай какъв брой души се изнасят, пътуват по 5 дни до Франция и назад, с цел да изкарат някой лев. От години вървят да берат грозде, в тиня, в дъжд ".
Превзетата " върхушка " в област Шумен
Днес, в самия завършек на септември, към лагера на Пеевски са минали всички общински кметове на Движение за права и свободи от Шуменска област – на Венец, Върбица, Никола Козлево и Каолиново, които от десетилетия се дефинират като " замъци " на придвижването, основано от Ахмед Доган.
„ Минават към Пеевски, но под напън “, уверени са редовите депесари. Под " напън " те схващат инспекции на бизнеса – по кое време основателни, по кое време не, само че във всички случаи " поръчани от Пеевски ".
Зикри Солак припомня един случай, с който са били сплашени всички съперници на Пеевски: в Минерални бани, Хасковско, беше задържан кметът.
Шуменските кметове на Движение за права и свободи имат зад тила си най-малко по 4-5 мандата и все ще се откри защо да ги обвинят, в случай че не са с Пеевски, уверени са депесарите. Изключение прави кметът на Никола Козлево Ибрахим Исмаил, който беше определен предходната есен и още няма насъбран „ неприятен “ багаж, само че пък там се даваха доста пари на изборите и в този момент тези пари би трябвало да се отплащат “, споделя Солак
Той дава образец: „ Хората от с. Вълнари разправяха, че там гласът е стигнал 250-300 лв. “.
За Солак нещата в ДПС-Пеевски се развиват по този начин - " върхушката " натиска кметовете, а кметовете натискат хората. Натискът провокира боязън и рецесии в фамилиите. Но той е уверен: " макар натиска Доган ще ги бие ".
Той дава образци за ерес в фамилиите:
„ Един настоящ кмет татко му го предизвестил да не желае принудително гласове за Пеевски. Ама натискат ме, обяснявал синът. Като те натискат, ще напуснеш, само че няма да се излагаш и да караш хората принудително да гласоподават, тропнал бащата. На една кметица пък мъжът й се тюхкал по какъв начин да натискат хората за Пеевски. Досега, викал, 30 години агитирахме за Доган, в случай че не беше Доган, още щяхме да сме в калта, в този момент по какъв начин да им приказваме срещу Доган “, споделя Солак.
Запитани за съответни образци, с които персонално са осведомени, двамата доганисти споделят: „ [Община] Венец е под огромен напън, Върбица е под доста огромен напън, заплашвали са кметовете поради бизнесите им “.
Община Венец, област Шумен
В прилежащата община Венец „ оперативката “ обичайно е пред кметството. На нормалното място на каменния парапет пият кафе двама мъже, които се оказват от групата на негласуващите. Ердинч Бейтула от с. Климент и Джевдет Юсуф се заричат, че няма да гласоподават нито за Доган, нито за Пеевски, въпреки че са депесари.
„ От предходната година стопирах да гласоподавам, тъй като не ми харесва тяхната политика, нито на Доган, нито на Пеевски “, декларира искрено Ердинч Бейтула. Казва, че „ са доста крадливи всичките ".
Мъжът се занимава със земеделие и отглеждане на животни, гледа към 30 крави и телета и споделя, че от 4 ч. сутринта е в оборите и мръсотията. „ Но в България трудът и земята нищо не основават! За 30 стотинки хората си дадоха житото, млякото ми го изкупуват по 75 стотинки за литър, а толкоз коства половин бутилка вода “, възмущава се Бейтулла. Той е сигурен, че " ще има и други остарели гласоподаватели на Движение за права и свободи, които няма да гласоподават “.
На въпроса каква е виновността на Движение за права и свободи, Бейтула въпреки всичко си пази партията: „ Тя партията не е отговорна, отговорни са тези вътре, дето я управляват! “. На въпроса на кого е в този момент Движение за права и свободи, двамата мъже дават отговор като множеството от Делиормана: „ Движение за права и свободи е на Доган, той я сътвори “. Но пък Пеевски има „ яки гърбове “, допълват депесарите. „ Има яки гърбове зад Пеевски, другояче няма по какъв начин да стане. Не може фабрики да вземеш, партия да вземеш, цялата страна да вземеш, в случай че нямаш тил “, уверени са мъжете във Венец.
Инфо: " Свободна Европа "