Ню Йорк Таймс: Тръмп и Путин ще се фокусират върху това какво ще загуби Украйна
Автор Дейвид Сенгър, Ню Йорк Таймс
Ако слушаме президента Тръмп, то той и президентът на Русия Владимир Путин са на път да изживеят нещо сходно на своя Ялтенски миг - велики сили, които дефинират границите в Европа.
Той не загатна категорично срещата от 1945 година, на която Чърчил, Сталин и смъртно болният Франклин Д. Рузвелт разделят континента на американски Запад и доминиран от Съветския съюз Изток, създавайки сфери на въздействие, които се трансформират в бойното поле на Студената война.
Но в диалог с кореспонденти на борда на " Еър форс 1 ", до момента в който се връщаше от Флорида в неделя вечерта, Тръмп даде да се разбере, че плануваният му телефонен диалог с Путин във вторник ще бъде концентриран върху това какви земи и активи ще резервира Русия при вероятно преустановяване на огъня с Украйна.
По създание той ще договаря за това какъв брой огромно заплащане ще получи Русия за 11-годишната си открита експанзия против Украйна, почнала със завземането на Крим през 2014 година и траяла до пълномащабната война, която Путин стартира преди три години. Помощниците на Белия дом дадоха да се разбере, че Русия сигурно ще резервира Крим (един от тези странни обрати на историята - това е мястото, където през февруари 1945 година се организира едноседмичната Ялтенска конференция) и изрично допуснаха, че тя ще получи съвсем цялата територия, която държи.
Въпреки че представители на администрацията подчертаха, че са уведомили украинските си сътрудници и европейските водачи за взаимоотношението им с Русия, в диалога ще вземат участие единствено Тръмп и Путин, евентуално с помощници, които ще ги слушат. И не е ясно дали Украйна или огромните европейски сили ще се съгласят с всичко, за което Тръмп и Путин се договорят.
Тръмп и неговите помощници бяха внимателни във връзка с детайлностите на договорката, обсъждана с съветския водач. Стив Уиткоф, нюйоркският строителен бизнесмен и остарял другар на Тръмп, който в този момент е специфичен делегат за Близкия изток, неотдавна прекара часове с Путин в Москва, подготвяйки се за диалога.
" Мисля, че се оправяме сносно с Русия ", сподели Тръмп и добави: " Мисля, че имаме доста положителни шансове " да реализираме преустановяване на огъня. След това обаче той се спря на въпроса от какво може да се наложи да се откаже Украйна.
" Мисля, че ще приказваме за земя, това е доста земя ", сподели той. " Както знаете, тя е доста по-различна, в сравнение с беше преди войната. Ще приказваме за земя. Ще приказваме за електроцентрали ", явно имайки поради Запорожката атомна електроцентрала, най-голямата нуклеарна площадка в Европа. " Това е огромен въпрос. Но мисля, че огромна част от него към този момент сме разискали доста добре и от двете страни ".
Тръмп внимаваше да не каже за кои елементи от украинската територия става дума и дали ще се опита да ограничи упоритостите на Путин. Администрацията на Тръмп към този момент даде да се разбере, че чака Русия да управлява земите, които нейните войски към този момент владеят - към 20% от Украйна. Но помощниците на украинския президент Володимир Зеленски обявиха предишния месец, че са загрижени, че Тръмп може да отговори на други стремежи на Путин за елементи от Украйна, може би в това число основното пристанище Одеса.
Съветникът по националната сигурност на Тръмп, Майкъл Уолц, съобщи в предаване по Ен Би Си през уикенда, че чака диалозите с Русия да бъдат прагматични, и отклони всякакво разискване на въпроса дали Русия е възнаградена за експанзията си. (Като член на Конгреса Уолц беше гневен бранител на Украйна и нейния суверенитет. Като началник на Съвета за национална сигурност на Тръмп той избягваше да декларира очевидното, че Русия е почнала войната).
" Ще изгоним ли всеки руснак от всеки сантиметър украинска земя, в това число Крим? " попита Уолц в изявлението за NBC.
В телевизионните си изяви през последните седмици Уолц зае позицията, че най-важният резултат от договарянията би трябвало да бъде преустановяване на убийствата след три години на жестока окопна и безпилотна война.
Той и други помощници на Тръмп не споделят съвсем нищо за изискванията, свързани с прекратяването на огъня, само че допускат, че те са второстепенни за тази по-голяма задача. Алтернатива на това съгласно Уолц може да е политика, по-близка до тактиката на някогашния президент Джо Байдън: да се твърди Украйна, че Съединени американски щати и съдружниците им са с тях " толкоз дълго, колкото е належащо ".
В неделя Уолц настоя, че това е рецепта за " в действителност безкрайна война в условия, в когато безусловно губим стотици хиляди души за няколко месеца ".
И той предизвести, че спорът към момента може да " прерасне в Трета международна война ", повтаряйки тезата, която Тръмп изложи пред Зеленски в разгорещения им обществен спор в Овалния кабинет предишния месец. " Можем да приказваме за това кое е вярно и кое не, само че би трябвало да приказваме и за действителната обстановка на място ", сподели Уолц.
Има и други въпроси, които могат да станат централни за договарянията. Франция и Англия предложиха да разположат войски на територията на Украйна, може би дружно с други европейски сили. Но не е ясно дали Путин ще се съгласи на мироопазващи сили. Тези сили биха били част от гаранцията за сигурност на Украйна, въпреки че не е ясно какъв брой ефикасни биха били европейските войски без поддръжка от Вашингтон.
Има и други признаци, че Тръмп се готви да направи отстъпки на Путин. Министерството на правораздаването заяви на европейски публични лица, че Съединените щати се отдръпват от многонационалната група, която проверява водачите, виновни за нахлуването в Украйна, в това число Путин.
Администрацията също по този начин свива работата, осъществена от Екипа за отговорност за военни закононарушения към Министерството на правораздаването, основан през 2022 година от Мерик Б. Гарланд, основен прокурор по времето на Байдън, с цел да се потърси отговорност от руснаците, които са виновни за зверствата, осъществени след цялостната инвазия преди три години.
Взети дружно, тези дейности са съществено оттегляне от напъните, оповестени от тогавашния вицепрезидент Камала Харис през 2023 година, откакто Съединени американски щати стигнаха до заключението, че Русия е направила " закононарушения против човечеството ". Стъпките наподобява са част от напъните на Тръмп да улесни постигането на съглашение с Путин.
Разбира се, нито една историческа прилика с предходна ера не е точна, а договарянията за преустановяване на войната в Украйна имат доста разлики от изискванията в разгара на зимата на 1945 година, когато е било ясно, че нацистка Германия скоро ще загуби.
Но както Моника Дъфи Тофт, професор по интернационална политика в университета " Тъфтс ", неотдавна написа във Foreign Affairs, " днешният геополитически пейзаж изключително доста наподобява на края на Втората международна война ", защото " огромните сили се пробват да договорят нов международен ред най-вече между тях, сходно на водачите на Съюзниците, които преначертаха картата на света " в Ялта.
В едно изявление професор Тофт споделя, че разширението на територията " е това, което желае Путин, и явно е това, което желае Тръмп - спомнете си за Гренландия, Панама и Канада ".
" В момента, в който се появиха тези данни, те бяха отхвърлени: " Това е, което тези водачи считат, че би трябвало да създадат, с цел да създадат страните си още веднъж велики ", продължава тя.
" Голямата въпросителна е Китай ", добавя тя. Изходът от договарянията - и изключително въпросът дали Путин ще бъде заплатен за тази брутална война, " може да покаже какво ще се случи, в случай че Си Дзинпин реши, че желае да вземе Тайван ".
Източник Дир.бг

