Учени направиха симулации, които хвърлят светлина върху унищожаването на звезди от черни дупки
Австралийски учени са създали пробив в разбирането за това по какъв начин звездите биват раздрани и погълнати от черни дупки посредством новаторски симулации, оповестява Българска телеграфна агенция.
В ново изследване екип от университета „ Монаш “ е уловил ориста на звезди, които се движат прекомерно покрай свръхмасивни черни дупки. Учените симулират процеса, прочут като приливно разстройване, в продължение на една година.
Даниел Прайс, началник на изследователския екип, сподели, че това е първата независима симулация на заличаване на звезда от свръхмасивна черна дупка. „ Нашите симулации дават нова вероятност за последните моменти на звездите наоколо до свръхмасивни черни дупки “, сподели той.
Явлението се назовава „ събитие на приливно разрушение “ ( Tidal disruption event - TDE). Това се случва, когато звезда премине покрай свръхмасивна черна дупка в центъра на вселена и бъде раздрана от нейната приливна мощ. Звездата претърпява така наречен „ спагетиране “, което значи, че се разтяга отвесно и се компресира хоризонтално, до момента в който пада към черната дупка. Когато е в този развой, тънки влакна от звездна материя се устремяват към черната дупка и пораждат ярки изригвания.
Новата симулация изяснява по какъв начин остатъците от звездната материя, получени от TDE, образуват балон към черната дупка. В него се преработва сила и се основават светлинни криви, които дейно гълтам материя. Рентгеновите лъчи, които черната дупка отделя, се гълтам от балона и се излъчват още веднъж като оптична светлина.
Теорията на TDE е създадена през 70-те и 80-те години на предишния век, само че доста аспекти на процеса остават незнайни.