Асоциацията за защита на потребителите предупреди КЗК, БНБ и Комисията

...
Асоциацията за защита на потребителите предупреди КЗК, БНБ и Комисията
Коментари Харесай

Потребителска асоциация предупреди, че сделката за Експресбанк може да попречи на България за еврозоната

Асоциацията за отбрана на потребителите предизвести Комисия за защита на конкуренцията, Българска народна банка и Комисията за финансов контрол, че вероятно тяхно утвърждение на договорката сред банка ДСК и Сосиете Женерал Експресбанк би могло да докара до господстващо състояние на пазара на новата конструкция.

" Смятаме, че тя ще докара до господстващо състояние на пазара, а крайният резултат ще бъде за сметка на елементарните граждани-потребители, които може да попаднат в ръцете на колекторските компании ", пишат от АЗП до медиите.

АЗП изясняват и причините си.

Преговорите за присъединение на България към еврозоната завършиха с " доброволното " единодушие от страната, най-малко на хартия, с унизителни условия, които ще я задължат да поеме огромен дял от разноските за еврозоната, преди да знае по кое време и даже дали ще бъде призната в Блока, пишат от Асоциацията.

Те цитират и публикация на зам.-гуверньора на Чешката национална банка Моймир Хампл, който написа в онлайн изданието omfif.org, че " нито едно държавно управление с най-малко малко достолепие не би могло да одобри тези условия ".

От 1997 година българският лев е завързан първо към немската марка, а по-късно - към еврото, въз основа на съглашение за валутен ръб. Това значи, че България няма суверенна парична политика, а приема позицията на Франкфурт. Тя няма нито парична автономност, нито място на масата, на която се вземат решенията за паричната политика. Същото важеше и за Естония и Литва, преди да одобряват еврото надлежно през 2011 и 2015 година

На хартия нищо не може да спре България да се причисли към еврозоната. За разлика от доста страни членки, България дава отговор изцяло на основните критерии от Маастрихт за държавните финанси и лихвените проценти. Остава формалното условие за престой в Механизма на обменните курсове (ERM II), с цел да показва стабилността на валутата си по отношение на еврото за най-малко 2 година Това няма да е проблем за страна, чиято валута е изцяло привързана към еврото, откогато то съществува - разяснява Асоциацията.

" Проблемът на България е, че доста технократи и политици просто не желаят страната в еврозоната, най-малко не и в обозримо бъдеще. Но защото България дава отговор на критериите от Маастрихт, би трябвало да бъдат готови нови условия. Точно тук се намесва ERMII – с цел да се причисли, страната се нуждае от единодушието на Европейската централна банка и страните членки на еврозоната плюс Дания (единствената страна отвън еврозоната в ERM II, макар че парадоксално има опция за неучастие). Следователно импровизирано на България отдавна беше заявявано, че не би трябвало даже на пробва да влиза в тази чакалня за еврозоната ", разясняват те.

През 2018 година обаче пристигна първото българско председателство на Съвета на Европейски Съюз, а ръководителят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер стартира да твърди обществено, че предназначението на еврото е да се трансформира във валута на Европейски Съюз като цяло. Съобразявайки се с това, България разгласи желанието си да влезе в ERM II т. година

" Но последвалите договаряния завършиха с позорен и невиждан лист с условия, които България би трябвало „ непринудено “ да съблюдава, с цел да се причисли към ERM II едвам през 2019 година - пишат от АЗП. - Страната даде обещание да се откаже от наблюдението на основни банки и да се причисли към банковия съюз, да заплаща вноска в Европейския стабилизационен механизъм и да разреши на ЕЦБ да извърши цялостна оценка и одит на финансовия ѝ бранш. Фактът, че България беше принудена да поеме тези задължения като изискване за присъединение към ERM II разреши на съперниците ѝ да намерят още аргументи в бъдеще за какво страната към момента не е подготвена за пълноправно участие в еврозоната. "

Най-любопитно за страните отвън еврозоната и ERM II (като Чехия, Полша, Швеция, Румъния и други) е изречението в края на изказването, оповестено от финансовите министри на еврозоната на 12 юли. С оглед „ равното отнасяне “ министрите чакат всяка страна, която желае да взе участие в ERM II, да поеме непринудено същите задължения като България. " Следователно дългогодишните старания на страната да одобри еврото значат, че всички останали страни претенденти ще би трябвало да се откажат от наблюдението на банките и да покриват разноските на Европейския стабилизационен механизъм, дълги години преди вероятно да станат пълноправни членки на еврозоната ", разясняват от Асоциацията.

От ЕЦБ към този момент наблюдават и банковите покупко-продажби в България, припомнят от АЗП и стигат до процедурата, която тече за Сосиете Женерал Експресбанк, която следва да бъде купена от унгарската OTP (собственик на Банка ДСК).

" Сливането на Банка ДСК и Сосиете Женерал Експресбанк може да докара до монопол в България, с което да бъдат наранени ползите на потребителите. Освен това Сосиете Женерал Експресбанк може да попадне под унгарска благосъстоятелност в миг, в който Европейският съюз задейства наказателна процедура против Унгария ", пишат от Асоциацията.

" Ние сигнализираме управляващите да внимават с утвърждението на договорката. За задачата изпратихме писма до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Българска народна банка и Комисията на финансов контрол. Един от индикаторите, посредством които се дефинира дали е налице господстващо състояние, е пазарният дял. След сливането Банка ДСК може да господства и да изкриви пазара, тъй като ще се трансформира в колос, изключително при банкирането на дребно. К омбинираният пазар на двете банки при ипотечните заеми е близо 27%, а при потребителските – 38,78%. При общия размер на заемите за семейства, делът на банката става 31%, а при жилищните ипотечни заеми – 26.7% .

Новата банка ще бъде водач по мярка на активите – съгласно данните на Българска народна банка към края на юни 2018, те ще доближат 19.1 милиарда лева, до момента в който тези на първата сега УниКредит Булбанк са 18.6 милиарда лева Така Банка ДСК ще заеме първо място по този индикатор. Освен това новата институция ще бъде водач по мярка на отпуснатите заеми (17.05 милиарда лева.) и привлечените депозити (16.7 милиарда лева.).

Общите пазарни дялове на трите най-големи банки в България обаче към този момент трайно ще надвишават посочената граница от 40% на Комисия за защита на конкуренцията след реализиране на придобиването на Сосиете Женерал Експресбанк от Банка ДСК. По този метод те ще ръководят над 48% от активите на цялата банкова система, ще са отпуснали 47.9% от заемите, ще са привлекли 48.2% от пасивите и 48.5% от депозитите. Особено мощна ще бъде концентрацията на пазара на жилищни ипотечни заеми – 57.5% от тях ще са отпуснати от трите най-големи банки, до момента в който при потребителските заеми този дял е 50.7%, а при депозитите от семейства – 50.3%. Това ще се отрази и върху каузи от облагата, който ще доближи 60.6% от общата за банковата система. За нас е притеснително, че те могат да се схващат и да диктуват пазара. Например дружно да подвигат лихвите по заемите, което ще ощетява жителите ", се споделя в прессъобщението.

Притеснителен съгласно АЗП е и един различен факт: след сливането на двете банки към 20% от активите на българската банкова система ще бъдат следени от групата OTP с централа в Унгария - страна отвън еврозоната със свободно плаващ валутен курс.

" Следователно българската банкова система ще бъде извънредно подвластна от решенията на Унгарската централна банка, не просто откъм непоклатимост на банката-майка, само че и по линия на дъщерно финансиране от банката-майка към българската банка. При съществуване на инфлационни или дефлационни шокове и съответни внезапни дейности на унгарската централна банка, смяната в цената на унгарската валута ще има пряк резултат върху стабилността на българската ДСК. Потенциалните отрицателни резултати могат да са разнопосочни – непредвидимо контрациклично стесняване на кредитирането, проциклично прегряване на кредитирането или шоково евакуиране на финансиране от дъщерната банка (с цел покриване на загуби на банката-майка), което би могло да я дестабилизира ", разясняват икономисти, представени от АЗП.

Те поддържат желанието на държавното управление страната да влезе в Банковия съюз и Еврозоната, тъй като това би осигурило отбрана на потребителите от Европейската централна банка, а в противоположен случай банковата ни система ще бъде подвластна от Унгария.

След договорката организация Fitch разгласи, че слага рейтинга на Експресбанк А- под наблюдаване и чака при приключването ѝ той да бъде намален до равнища към BB поради по-слабата опция за поддръжка от новия притежател. Това би означавало намаляване с най-малко пет стъпки.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР