Асоциацията на българите по света (АБС) откупи къщата на майор

...
Асоциацията на българите по света (АБС) откупи къщата на майор
Коментари Харесай

Асоциацията на българите по света откупи къщата на български герой в Тараклия: Ще я превръща в музей

Асоциацията на българите по света (АБС) откупи къщата на майор Олимпий Панов в град Тараклия, Молдова. След реставрирането й тя ще бъде превърната в музей на славния българин и културен център на българската земляческа общественост в Тараклия, оповестиха през днешния ден на конференция във Варна ръководителят на Асоциацията на българите по света Младен Станев и ръководителят на Световния парламент на българите по света Христо Христов, съобщи кореспондент на Varna24.bg .

Олимпий Панов е български революционер и офицер (майор), командващ артилерията по време на Сръбско-българската война (1885), военен министър във временното правителство на Петко Каравелов след преврата срещу княз Александър Батенберг. Осъден е на гибел и е екзекутиран поради опита си да се включи в Русенския бунт от 1887 г.

Роден е на 17 юни 1852 година в бесарабското село Шоп Тараклия, по това време в Руската империя. Завършва Болградската гимназия през 1867 г. и продължава образованието си в Техническото учебно заведение за пътища и мостове в Букурещ.

В Румъния се среща с Любен Каравелов, Ангел Кънчев и Панайот Хитов. От 1872 до 1874 година е член и секретар на Българския революционен централен комитет в Букурещ. През интервала 1875 – 1876 година следва строително инженерство в Париж, след което се връща в Букурещ, става подпредседател на Българското централно благотворително общество (1876). Участва в набирането на български доброволци за Сръбско-турската война.

При подготовката на Руско-турската война (1877 – 1878), Олимпий Панов се записва в Българското опълчение. Опълченец в 1-ва рота на 1-ва Опълченска тайфа. Участва в боевете при Стара Загора. За проявена смелост е създаден в офицерско звание прапоршчик. Проявява се при Шипка. Награден за проявена смелост с " Георгиевски кръст “. Командир на полубатарея в Планинска батарея.

След Освобождението завършва Михайловската артилерийска академия в Санкт Петербург (1880 – 1883 г.). Постъпва в Българската земска войска като пълководец на 2-ра полубатарея от планинската батарея, след което е старши батареен офицер в 12-а батарея в Шумен. В края на 1884 година поема командването на 5-а батарея на 1-ви артилерийски полк.

Освен в негова възхвала родната му къща в Тараклия, Молдова ще бъде и музей на българщината, оповестиха още от Асоциацията на българите по света. Там ще бъде изложена и имитация на сабя, дарена от княз Батенберг на Олимпий Панов. За възобновяване на къщата АБС набира средства. Всеки може да подкрепи делото посредством дарения в български левове:

IBAN: BG35BPBI79451072308701

BIC: BPBIBGSF

Идеята е този музей да бъде включен в листата на музеите на Министерството на културата на България.

На 22 май ви съобщихме, че по концепция на Асоциацията на българите по света в Тараклия бяха изпратени бюстове на Васил Левски и Христо Ботев.

Паметникът на Ботев е дарен на село Валя Пержей. Историята сочи, че в края на 18 век и началото на 19 век българите, спасявайки се от османското господство, оставят къщите си в България и се заселват тук. След дълги разногласия на 12 май 1816 година се дава позволение на преселниците законно да се заселят на държавните земи в село Валя Пержей. Българите, живеещи в селата Хотърничански цинут, Чадър Минжир и Орак, се преселват в селото.

Бюстът на Апостола на свободата ще бъде повдигнат пред Младежкия център, носещ името на Левски, в Тараклия. Очаква се персонално вицепрезидентът Илияна Йотова да го открие през септември. В града живеят най-вече етнически българи в Молдова.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР