Пърформанс артистът Улай е починал
Артистът Франк Уве Лайзипен - Улай, е умрял на 76-годишна възраст. Това заяви някогашната му партньорка Марина Абрамович в профила си във " Facebook ".
" Той бе извънреден актьор и човек, който ще ни липсва доста. В днешния ден е успокоение, че изкуството и наследството му ще бъдат безсмъртни ", сподели тя. Според The Art Newspaper Улай е умрял рано през днешния ден в Любляна, след затруднения при лекуването на рак.
Улай е прочут на интернационалната арт сцена от края на 60-те години на XX век с комбинацията си сред снимка и концептуално-ориентиран пърформанс, постоянно фокусиран върху човешкото тяло.
Улай e един от хората, трансформирали хода на изкуството през последните 50 години. Партньорството му с Марина Абрамович става знаково за понятието пърформънс. На ръба сред любовта, гибелта и изкуството двамата изследват дружно границите на своите тела. Например държат обтегнат лък със стрела против сърцата си. Или пък с прилепнали компактно усти - единият вдишва, другият издишва и назад, до момента в който не припадат в безсъзнание.
Краят на 12-годишната им връзка е и един от най-известните им пърформънси: наименуван " Любовниците ", в него двамата вземат решение да тръгнат от двата срещуположните края на Китайската стена, с цел да се срещнат в средата й и да се разделят.
До 2010-а. Тогава в Музея за съвременно изкуство (МоМА) в Ню Йорк те се виждат още веднъж пред очите на целия свят, по време на пърформънса на Марина Абрамович " Артистът участва ", в който против нея за среща сядат хиляди хора в продължение на 3 месеца. Краткият контакт сред Улай и Марина е кулминационната точка на събитието, траяло 736 часа и 30 минути.
" Вярвам, че маргиналите, бедните, слабите имат доста повече връзка с действителността и с истината. Докато по-богатите и по-висшите просто се шляят напразно към нас ", сподели той в изявление за " Дневник " преди три години. Останалата част от диалога четете тук.
" Той бе извънреден актьор и човек, който ще ни липсва доста. В днешния ден е успокоение, че изкуството и наследството му ще бъдат безсмъртни ", сподели тя. Според The Art Newspaper Улай е умрял рано през днешния ден в Любляна, след затруднения при лекуването на рак.
Улай е прочут на интернационалната арт сцена от края на 60-те години на XX век с комбинацията си сред снимка и концептуално-ориентиран пърформанс, постоянно фокусиран върху човешкото тяло.
Улай e един от хората, трансформирали хода на изкуството през последните 50 години. Партньорството му с Марина Абрамович става знаково за понятието пърформънс. На ръба сред любовта, гибелта и изкуството двамата изследват дружно границите на своите тела. Например държат обтегнат лък със стрела против сърцата си. Или пък с прилепнали компактно усти - единият вдишва, другият издишва и назад, до момента в който не припадат в безсъзнание.
Краят на 12-годишната им връзка е и един от най-известните им пърформънси: наименуван " Любовниците ", в него двамата вземат решение да тръгнат от двата срещуположните края на Китайската стена, с цел да се срещнат в средата й и да се разделят.
До 2010-а. Тогава в Музея за съвременно изкуство (МоМА) в Ню Йорк те се виждат още веднъж пред очите на целия свят, по време на пърформънса на Марина Абрамович " Артистът участва ", в който против нея за среща сядат хиляди хора в продължение на 3 месеца. Краткият контакт сред Улай и Марина е кулминационната точка на събитието, траяло 736 часа и 30 минути.
" Вярвам, че маргиналите, бедните, слабите имат доста повече връзка с действителността и с истината. Докато по-богатите и по-висшите просто се шляят напразно към нас ", сподели той в изявление за " Дневник " преди три години. Останалата част от диалога четете тук.
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ




