Археолози от Таджикистан и Израел са открили многопластов археологически обект

...
Археолози от Таджикистан и Израел са открили многопластов археологически обект
Коментари Харесай

Откриха древни селища в Таджикистан

Археолози от Таджикистан и Израел са разкрили многопластов археологически обект в долината Зеравшан в Таджикистан, който дава редки доказателства за човешки селища, датиращи отпреди сред 20 000 и 150 000 години, съобщи Синхуа.
Прочетете още
Изследването - плод съдействието сред Еврейския университет в Йерусалим и Националната академия на науките на Таджикистан, е оповестено в сп. Antiquity.

При разкопките на обекта е намерено обилие от каменни принадлежности, скотски кости и остатъци от антична растителност от интервала на междинния и късния палеолит.

Авторите на проучването означават, че Централна Азия остава " относително едва проучена " от археологическа позиция. Те разказват обекта в долината Зеравшан като скъпо място за проучване на палеолитното многообразие в района.

Археолозите позволяват, че обектът, ситуиран по продължение на системата от планински вериги в Централна Азия, може да е служил като основен директен маршрут за ранните човешки популации.

По-нататъшните проучвания ще включват подробни разбори на каменните и животинските остатъци, както и радиометрично датиране, с цел да се разбере по-добре историческото значение на обекта, написа Българска телеграфна агенция.
   
В изказване създателите на проучването споделиха, че то може да даде нов взор върху ранното развиване и миграцията на хора в Централна Азия - значим кръстопът в човешката еволюция. 
 
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР