Apple отрича твърденията на Илон Мъск, че App Store промотира само OpenAI
Apple отхвърли изказванията на Илон Мъск, че компанията отдава желание на продуктите на OpenAI при класирането на приложенията в своя магазин App Store и пречи на конкурентните разработки да доближат най-горна позиция в листата. В изказване производителят на iPhone съобщи, че App Store е „ основан да бъде обективен и неутрален “.
Говорител на Apple изясни, че App Store предлага „ хиляди приложения, основани на оценки, алгоритмични рекомендации и описи, готови от специалисти, употребяващи справедливи критерии “. „ Нашата цел е да предложим на потребителите безвредно преживяване при пускане и скъпи благоприятни условия за разработчиците, като в същото време си сътрудничим с доста от тях, с цел да увеличим видимостта на приложенията в бързо разрастващите се категории “ — добави представителят на Apple.
По-рано създателят на компанията за изкуствен интелект xAI, Илон Мъск, упрекна Apple в „ явно нарушение на антитръстовите закони “. Бизнесменът заплаши да съди производителя на iPhone за подценяване на приложението на ИИ-ботовете Grok, благосъстоятелност на xAI. „ Защо отказвате да добавите X или Grok към раздела „ Препоръчано “, когато X е приложение за вести №1 в света, а Grok е класиран на позиция №5 измежду всички приложения? В политиката ли играете? Каква е изгодата от това? “ — написа милиардерът в една от изявленията си в обществената мрежа X.
Мъск не даде никакви доказателства за обвиняванията си. Отбелязва се също, че китайското ИИ-приложение DeepSeek се е изкачило до първото място в класацията за безвъзмездни приложения в App Store през януари тази година, даже изпреварвайки ChatGPT. Приложението Perplexity стана водач в индийската ранглиста на App Store през юли. По този метод две ИИ-приложения съумяха да се трансфорат в водачи в другите ранглисти на App Store, откакто Apple подписа съглашение за съдействие с OpenAI.
Главният изпълнителен шеф на OpenAI, Сам Алтман, също отговори на обвиняванията на Мъск. Той назова изказването на милиардера „ необикновено изказване “, добавяйки, че се приказва, че самият Мъск манипулира платформата X за персонална полза, с цел да облагодетелства фирмите, които има, и с цел да навреди на съперниците. Мъск отговори, като упрекна Алтман в неистина.




