Ярост край Червено море: Джошуа - Усик, реваншът
Почти цяла година измина от предходния конфликт на стадиона на Тотнъм в Лондон и надали е останал човек без мнение както за развиването на първия мач сред двамата боксьори, по този начин и за упованията за развръзката на реванша.
Sportal.bg предлага просто едно от стотиците милиони отзиви за евентуалните дейности на кръга в Саутидска Арабия, както и обрисува вероятните сюжети, при които е най-вероятно всеки един от двамата великани с ръкавици да победи.
Какво би трябвало да направи Усик, с цел да победи?
Усик към този момент извърши един съвършен проект и материализира всичките си вероятни превъзходства при успеха в предходния дуел - кондиционна подготовка, висши боксови умения, нестихващи финтове и ескиважи и отлична точност в опитите за попадения.
Естествено, в случай че повтори представянето си, той може да чака същия възвишен резултат. В бокса обаче има остаряла сентенция за неизвестността на реваншите - дали ще бие първия гонг на втория мач или тринадесетия гонг на конфликта?
Вероятно и в лагера на Усик са отчели, че Джошуа е бил обезвреден, само че и че неговият личен метод не е бил оптималният, в случай че се стигна до по-скоро боксов двубой, в сравнение с физическо състезание на един колос против по-лек съперник.
Усик би трябвало да продължи да употребява противоположния си гард и да се движи непрекъснато надясно по отношение на противника, с цел да се опази във (почти) всички случаи от понасяне на тежък удар с дясната ръка на Джошуа. Това в първия дуел се случи съвсем съвършено и най-силното оръжие на към този момент някогашния първенец беше обезвредено единствено с нестихващата пъргавина и висша кардио подготовка.
Естествено, водещата дясна ръка на украинеца завоюва самобитния двубой с водещия ляв прав на британеца, само че мощната лява на Усик беше доста по-ефективна от рисковите десни крошета и десни прави на Джошуа. Усик освен беше по-прецизен в попаденията си с лява ръка, само че и успяваше да ги прикрие и хастари с придвижване на главата надясно задоволително добре, че да отвлече вниманието и да заблуди рефлексите и инстинктите на съперника си.
Ако това се повтори, то украинецът още веднъж има учредения да излезе победител, а към този момент има и самочувствието на потвърдил се като по-добре движещият се боксьор и с повече физически контейнер. Това би му дало ентусиазъм да търси нокаут доста по-рано от 12-тия рунд на предходния мач, когато Джошуа значително бе избавен от финалния гонг.
Усик превъзхождаше съперника си освен в придвижването с крайници, само че и със “смяната на равнищата ” и непрекъснатите привеждания за прави офанзиви в тялото. Те биха могли да се трансфорат и в сполучливи десни прави в главата с изненадващо придвижване на ръката отдолу-нагоре, защото Джошуа по-скоро е прочут с изправената си стойка и сякаш по-малко потребление на ескиважи и приклякания. В борбите с Анди Руис също по този начин си проличаха компликациите на AJ да пласира удари върху по-ниска жертва, а в случай че Усик прикляка сполучливо и постоянно, ще се трансформира в точно такава и има учредения да се чака да има триумф.
Какво би трябвало да направи Джошуа за победа?
Джошуа евентуално е прочел и чул всичките критици и експерти по света, които са му посочили грешките и сбърканата тактичност за първата борба, а и към този момент има респекта на Усик като по-изскусен боксьор.
Вероятно също по този начин AJ осъзнава, че по-скоро няма да завоюва реванша със същото държание като в предходния мач, нито ще може да се надява на отмалялост в последните рундове у противника. Най-лесното решение на проблемите наподобява да се държи като по-мощния, по-тежкия и по-физически надарения войник от двамата, което не значи безусловно търсене на нокаут.
Смяната на треньора може да окаже положително въздействие в тази тенденция, тъй като тъкмо по същия метод подходи Тайсън Фюри във втората борба с Дионтей Уайлдър - притискаше, влизаше в клинч, товареше съперника си с по-тежкото си тяло, изцеждаше му силите, не му даваше шанса да открие обичаната си отдалеченост.
Друго явно решение за Джошуа би било да пуска по-голям брой подправени десни прави, единствено с цел да изчака дежурното защитно придвижване на главата и/или гарда, след което да пуска по-зловещи комбинации в застиналата цел. Естествено, това е надалеч по-лесно да се напише, в сравнение с да се извърши на кръга против Усик в борба за три от четирите международни трофеи.
Интересен детайл от използването на Джошуа на левия водещ прав в първия дуел бе, че той по-скоро като че ли (особено във втората половина на битката) разчиташе на него просто с цел да приготви завършващ мощен удар с дясната ръка. Нещо по-свежо и по-ангажиращо противника за реванша би било, в случай че АJ заложи на “джаба ” като оръжие за нанасяне на вреди, пускайки внезапни комбинации от по три-четири такива. Естествено, това също е надалеч по-лесно да се напише, в сравнение с да се извърши на кръга против Усик в борба за три от четирите международни трофеи.
Трябва да се означи, че въпреки всичко Джошуа от двамата има способността да завърши за секунда борбата с нокаутиращо кроше или десен прав, до момента в който Усик по-скоро би трябвало да разчита на тактика с по-добро придвижване и по-голяма устойчивост.
Един от най-ефективните способи за британеца да отнеме от оптималното придвижване на противника би било да насочва повече от попаденията си в тялото, тъй като това също му липсваше в предходния им двубой. Това освен евентуално би изтощило по-бързо Усик, само че при избрани условия - като ляво кроше в кръста, да вземем за пример - би придвижило естествено украинеца в обсега на поразяващата дясна ръка на AJ.
Каквото и да се случи на кръга в Саудитска Арабия, евентуално ще остане в боксовите мемоари като един от най-паметните мачове в тежка категория през този век. При отказването на Тайсън Фюри пък умерено ще може да се спекулира, че спечелилият от реванша е актуалният крал на тежката категория.
Източник: sportal.bg
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
КОМЕНТАРИ