Анонимни пасквили вредят на имиджа на Созопол, не на кмета,

...
Анонимни пасквили вредят на имиджа на Созопол, не на кмета,
Коментари Харесай

Хората не са глупави, виждат, че градът е по-чист

Анонимни пасквили вредят на имиджа на Созопол, не на кмета, безапелационен е Тихомир Янакиев

Тихомир Янакиев е кмет на Созопол. Разговаряме за сезона, капацитета пред общината и калната офанзива, на която е подложен той и администрацията му в последните седмици.

– Г-н Янакиев, виждаме ви в разгара на лятото в един много динамичен ден, който за Вас е почнал от 6 часа сутринта. Как върви сезонът в Созопол? Градът като че ли е цялостен.

– Сезонът е относително добър. Лично аз имах опасения, тъй като, изключително с участието на България в Шенген от 1 януари, мислех, че ще има много сериозен отлив от туристи. И то не за друго, а тъй като може би известна част от хората щеше да им бъде забавно, а и комфортно да пътуват в шенгенското пространство без инспекции и така нататък Това към сегашния миг не се случва. Т.е. можем да кажем, че сезонът е еднакъв с предходния. Отбелязваме, че през юни е имало малко повече хора, а юли е почти като предходната година. Но като цяло бих споделил, че сезонът не е неприятен. Естествено, има изразително скупчване на туристи през уикенда. Голяма част от наши посетители са българи, които вършат един дълъг уикенд – петък, събота, неделя. Лично аз бих изразил признателност и поддръжка за това, че те поддържат българския туризъм, присъствайки на българското Южно Черноморие. Не разделям Созопол от другите градове. Говоря за българското Черноморие. Радвам се, че има хора, които да го одобряват и преоткриват.

– Освен обичайния български пазар, какви са туристите в Созопол?

– Широка палитра. Даже в последно време виждаме доста турски коли, румънски, немски. Говоря за хората, които не са проведени с някаква форма – с чартъри. Виждал съм хора, в този момент не мога да кажа китайци ли са, корейци ли са, само че азиатци. Винаги съм казвал, че за нас би трябвало да е главен приоритет наличието на нашите сънародници на Черноморието. Защото всяка нация си има някакви специфики, само че българинът е подобен, че той идва да се почива, той си изхарчва парите. Има ли ги в джоба – ще ги изхарчи, с цел да си почине, да си направи отдих. Това от своя страна пък е добре за бизнеса.

– Сравнително рано започнахте сезона – още по време на Великден се усещаше туристическо наличие. Ще съумеете ли да го удължите, да не затварят всички на 30 август?

– Да, безусловно сте прав, само че това към този момент зависи от хората, които работят в туристическия отрасъл. Общината от своя страна прави начинания, които са свързани в региона на културата, като " Антея ". Септември е месец на културата с голям брой спортни и културни събития. Те вероятно могат да привлекат туристи, дори и единствено за уикенди, само че е значимо да удължим сезона, доколкото можем. Цялата администрация работи в тази посока. По-рано започнахме – имахме две спортни мероприятия, имаме и други културни събития, които са в диапазона от март до юли. Така че има всички предпоставки сезонът да продължи до края.



– Какво би трябвало да направи бизнесът? Нужно ли е да развие СПА туризма, като че ли има капацитет, който не е създаден?

– Виждам, че има и такива вложения, които към този момент се реализират – в по-висок сегмент, който ще се насочи и към СПА туризма. Може да нямаме минерални извори, но от друга страна, има добър климат и море. Всичко е въпрос на премерена инвестиция, добре обоснована, която да притегля хора.

– Успява ли Созопол да се пробие във високия туристически сегмент? Виждаме ултра скъпи коли, изключително в Стария град.

– Честно да ви кажа, в последните 3-4 години виждам коли, които в никакъв случай не съм виждал преди този момент в живота си. Но като цяло е по този начин – Созопол привлича и високия сегмент платежоспособни туристи. Естествено, тъй като има и места за настаняване, които дават отговор на този сегмент. Има хотели, които са 5-звездни и оферират подобен тип услуга. Според мен в Созопол има една доста забавна опция – той дава както опция за хора без изключително огромни благоприятни условия, по този начин и за хора, които търсят премиум услуги. Палитрата от гости е извънредно необятна.

– Направихте видео във връзка офанзивите против вас. Споменахте, че публицистиката би трябвало да бъде сериозна. Какво поради имате?

– Бях направил даже едно видеообръщение, в което споделих преди всичко, че журналистиката би трябвало да бъде сериозна. Когато един човек каже, че е публицист и направи някаква публикация, първо, той би трябвало да излезе с името си, а не да бъде неизвестен. Второ, когато се прави нещо, не би трябвало да бъдат вадени факти от подтекста, а да се показа обективната истина.

Иначе в подтекста на всяко едно нещо можеш да си издърпаш оттук-оттам нещо и да сглобиш един памфлет, който по-късно да го представиш на хората като същинска история. Последната тематика от тази кална офанзива е обвързвана със сметопочистването. В публикацията в този вестник, единственото правилно нещо беше името ми. И почти бяха научени сумата на рамковия контракт. Но е значимо да уточним, че когато имаш рамков контракт не значи, че би трябвало да изпълниш безусловно цялата рамка. Съгласете се обаче, че това е опция – използваш единствено, в случай че имаш потребност. Созопол е град, който не се менажира елементарно, защото има мощно изразена сезонност. Периодиката на събирането е друга, почистването на кофите или миенето на улиците е напълно друго през избраните месеци от годината. Когато популацията нарасне с 20-30 пъти, кратността на събирането към този момент стартира да става по няколко пъти дневно. Трябва да се мият кофи, улиците Т.е., с тези контракти се дава опция да употребявате принадлежности, които в избран миг би трябвало да имате, и да ги приложите. За мен хората не са глупави – виждат, че градът е по-чист.

– Всичко отново има и отрицателни образци?

– Тази заран спортувах и стигнах до едни подземни контейнери, които бяха полупразни. Около тях обаче бе цялостно с торби. Дойдоха две момчета от едно от околните заведения да изхвърлят боклука и те се възмутиха. Казват ми: „ Защо не се изхвърлят вътре? “ Аз се запитвам също – за какво в случай, че има място в казано, в контейнера, е оставено на земята? Торби – с отпадъци, супи от някакви заведения за хранене. Изобщо не желая да влизам в елементи, само че е грозно. Това е една наклонност и процедура, която не вреди на имиджа на Тихомир Янакиев. Това би трябвало доста ясно да се каже! Това вреди на имиджа на Созопол. А когато се вреди на имиджа на Созопол, това рано или късно, неизбежно, ще окаже въздействие и върху всеки един бизнес. Така че – ресторантьорът Х, затулен зад своята анонимност, изхвърляйки боклука си, той не пречи на кмета Тихомир Янакиев, който не е неизвестен, всички знаят кой е кметът, а на себе си в един по-дългосрочен аспект.

– На какво отдавате тази офанзива? Не наподобява инцидентно. Започна от един уебсайт, а след това се озова на страниците на таблоид...

– Започна от въпросния таблоид, както вие се изразявате, който съгласно мен извънредно подмолно съставлява информацията. Публикува информация за чистотата, там бяха набъркани някакви неща за моите страсти. Дори не я прочетох цялата публикация. Това са неща, първо, които не са правилни. Хвърлят се някакви суми. Всеки може да види каква е услугата, която е по сметопочистващия контракт – 18 милиона, без Данък добавена стойност. Това е рамков контракт - за 4 години. Естествено, че цената е по-висока от тази отпреди 5-6 години. Ще ви дам един образец – и за инфлации повече няма да приказвам. Някои, които схващат от стопанска система, ще ме схванат. През 2018 година минималната работна заплата е 510 лв.. През 2025 е 1077 лв.. Т.е. в случай че мерим инфлацията през растежа на минималната работна заплата, тя е над 100%. Съгласете се с мен, че няма естествен и рационален човек, който да ви направи оферта или каквото и да е, без да включи някаква индексация вътре.

Със старата компания имахме, съгласно мен, добри взаимоотношения. Чистиха толкоз, колкото могат с наличната техника. В интерес на истината с тях имахме подписан анекс, беше изработен през 2023 година, там доста се покачиха цените със остарялата компания.В момента цените не са доста по-високи от това, което е било преди този момент. Даже мога да кажа, че някои месеци са идентични с тези от две години обратно. И когато една информация се сервира по този метод – „ доста е скъпо “, „ те са нараснали цената двойно “ – няма такова нещо. Просто няма! Цената е индексирана в рационални граници, тъй че компанията да не спре да чисти. Защото имахме случаи, в които беше казано: „ Ние на тези цени не можем. “ Това се случи преди няколко години със остарялата компания. Ако не бяхме създали анекса, те нямаше да чистят града.Сега, сега, с цените, които плащаме, съвсем всеки ден се мият главните улични артерии. Мият се подземните контейнери, казаните. На две смени се прибират и кофите, и контейнерите. Но на такива характерни теми е добре да се приказва с хора, които малко или доста схващат, и да им се изяснява.

– Казвате, че би трябвало да се приказва с причини и цифри. Можете ли да дадете съответен образец?

–Давам ви за образец, ноември 2024 година, когато е в действие договорът с новата компания. Платили сме им 292 хиляди лв.. Ноември месец, миналата година на остарялата компания, също сме платили 292 457 лв..Тоест, почти цифрите са едни и същи. Разбирате ли? И в случай че има някакво нарастване, то ще е в размер на 5%-10%, колкото е инфлацията за 2-3 години. Заради тези внушения, които се насочат съм наел адвокат и съм завел против жълтия вестник, който разгласява новината. А що се отнася до уеб страницата, който е най-активен в разпространяването на подправените вести, мога да ви кажа, че същият този публицист преди време ни даде оферта за медийно обслужване. Ние не сме я приели и може би това до някаква степен това е предизвикало офанзивата против нас. Някои от нещата обаче са огромни нелепости. Днес четох, че са пуснали в интернет извънредно неточно съпоставяне на бюджетните индикатори на общините Царево, Созопол, Приморско.

Нас съпоставят с Царево. Хората да са живи и здрави – доста почитам сътрудника. Общината е страхотна.Аз съм работил шест години в Царево също. Само че – там пресичат едни суми, които са преведени за наводнения и по този начин нататък. Не е хубаво да се прави по този начин, не е хубаво да се цитира по този метод. Ако се прави съпоставяне се съпоставят базовите бюджети - само само личните доходи, отвън държавните и европейски средства. 

Нашият бюджет е 41 млн.лева и видите ли, общината била запуснала. Когато станах кмет личните доходи бяха 14 милиона, а задълженията 28 милиона.Сега личните доходи са към 23 милиона. Дълговете – 14. Т.е., ние сме обърнали пирамидата. Преди, в случай че имахме два пъти повече задължения от личните доходи, в този момент имаме два пъти повече лични доходи от задълженията. Успоредно с това, желая да отбележа, че тези задължения, които се изплащат сега от нашето ръководство, са насъбрани от администрацията на Панайот Рейзи.

Не съм взел една стотинка дълг. Извън тези безлихвените заеми, които са за плановете, които се извършват след това. Ние не сме взимали такива заеми. Отделно – община Созопол не е продавала земеделска земя един сантиметър, отвън тези в зоните, които са по параграф 4. Не сме нараснали налога за недвижимите парцели. Искам да кажа нещо друго – извънредно доста почитам труда на своите сътрудници и знам какъв брой доста старания влагат. Не е почтено да се нападат.  Общината Созопол е едно – приказваме за администрацията – един общ брой от хора, доста хора, разнородни, разнообразни, всеки един дава всичко от себе си, колкото са му опциите, и няма проблем. Тези хора би трябвало да бъдат оценени и да не се плюе по тях по този безпардонен метод и върху техния труд. Иначе за мен няма необикновен проблем, когато не се премине границата. Тогава, както всеки човек, стартирам да си диря правата.

– Имаше сходни неща и по време на изборите – за кораби, за любовници...

– Имаше, да. Преглътнах ги. Продължих напред, само че с последните материали започнаха да минава границата. И по тази причина ще си диря правата в съда.

– Разочарова ли ви, че дебатът не се случва в Общинския съвет – мястото, където би трябвало да се води, а не в анонимни уеб сайтове?

– Разочарован съм, тъй като има места, където да се води спор. Дори да не е там – аз обикалям селата непрекъснато. Имам отворени, изнесени приемни в града. Приемам хора в кабинета си.Винаги съм казвал, че аз не се укривам. Аз не съм най-умният човек. Има решения, които съм взел, които може би са неверни.Има неща, които може би не са верни. Това е моето мнение, това е моето решение. Ако не съм прав – апелирам, застани пред мен, дай своите причини и покажи с тях, че аз не съм прав.Но не да вадиш от подтекста на нещо си, да дърпаш отсам малко информация, оттова малко информация, да сглобяваш някакъв памфлет, да го хвърлиш и да очакваш някаква бомба.
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР