Анализ на скорошни проучвания, обхващащи 2500 фирми, излезе през февруари

...
Анализ на скорошни проучвания, обхващащи 2500 фирми, излезе през февруари
Коментари Харесай

Не се сърдете на шефа: Хоум офисът пречи на ръста на заплатите

Анализ на скорошни изследвания, обхващащи 2500 компании, излезе през февруари и демонстрира, че доста от това, което мислим, че знаем за работата от у дома, е неправилно, като се стартира с концепцията, че тя е наложително добра за служащите - или най-малко за заплатите им, написа колумнистката на Financial Times Пилита Кларк, представена от Investor.bg.

Бизнесите с по-високи равнища на отдалечена работа имат по-нисък растеж на заплатите от 2022 година насам, демонстрират данните. Като цяло, за всеки спомагателен ден от седмицата, отработен отдалечено, числата демонстрират, че има половин процентен пункт по-нисък растеж.

Спомням си, споделя авторката, че икономисти предричаха, че това ще се случи след напора към отдалечената работа, подхранван от Коронавирус, частично тъй като компаниите ще имат по-голям пул от който да наемат чиновници и частично тъй като чиновниците обичат да работят по пижами.

Още през 2021 година служащите в Обединеното кралство споделиха на анкетьорите, че работата от у дома два дни в седмицата е привилегия, струваща колкото 6-процентно нарастване на заплатата.

Стойността на работата от у дома от този момент стана още по-ясна тук-там като Съединени американски щати. Само 39 % от американските чиновници към този момент желаят напълно присъствена работа, заяви LinkedIn наскоро. Останалите желаят изцяло отдалечена работа (29 процента) или хибридна композиция сред офиса и дома (30 процента).

Проблемът е, че броят на обявите за отдалечена работа в LinkedIn е намалял толкоз доста от 2022 година насам, че търсенето надалеч надвишава предлагането.

Но по-ниският растеж на заплатите е единствено една от положителните вести за работодателите, които излизат от новите данни на АЦБ.

Има и връзка сред работата от у дома и по-високата продуктивност. Изследователите споделят, че за всеки спомагателен ден от седмицата, в който чиновник работи отвън офиса, продуктивността му нараства с до към 15 хил. паунда годишно.

Това не потвърждава, че работата от у дома постоянно води до по-висока продуктивност - макар че чиновниците постоянно оповестяват за това – само че може да помогне да се изясни за какво повече компании, в сравнение с си мислите, възнамеряват да се придържат към моделите за работа от вкъщи.

Данните от DMP демонстрират, че 30 % от чиновниците на цялостен работен ден в Обединеното кралство към този момент работят хибридно, 8 % – напълно отдалечено, а 62 – присъствено, което е спад от 91 % преди пандемията.

Показателно е, че шефовете чакат тези цифри да останат на практика непроменени през идващите пет години.

Между другото, отдалечената работа към момента е най-разпространена в браншове като връзки, финанси и обезпечаване.

Но където и да се случва, в случай че работата от у дома е обвързвана с по-нисък растеж на заплатите, по-висока продуктивност и по-щастлив личен състав, за какво основен изпълнителен шеф като Карол Том от UPS изисква личния състав да се върне в офиса пет дни в седмицата от началото на март?

Това е въпрос, който зададох на Ник Блуум от Станфордския университет, един от икономистите зад DMP, написа авторката.

Той ме насочи към скорошно изследване на двама откриватели от Питсбъргския университет, които преглеждат политиките за връщане в офиса на компании от американския показател S&P 500.

Много от тези компании се ръководят от шефове като Джейми Даймън от JPMorgan и Анди Джаси от Amazon, които ясно демонстрираха, че считат работата в офиса за добра за съдействието, нововъведенията, ученето и други неща, които покачват продуктивността.

Но учените от Питсбърг откриха, че нарежданията за връщане в офиса нямат съвсем никакъв резултат върху рентабилността или пазарната капитализация, а пък водят до „ забележителен спад “ в удовлетворението на служащите.

Изследователите също по този начин споделиха, че техните констатации поддържат концепцията, че сходни заповеди са били употребявани от мениджърите, с цел да „ възстановят контрола върху чиновниците и да ги упрекват за неприятното показване на компанията “.

Това е единствено едно изследване, несъмнено, и до момента в който финансовите резултати на UPS в последно време са разочароващи, това не е по този начин при други компании, изискващи повече работа в офиса.

И въпреки всичко, изводът от всичко това е, че (както с доста други неща в живота) интуицията не постоянно съответствува с обстоятелствата, приключва Кларк.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР