Американското разузнаване: Русия се е намесила в най-малко 11 избори в 9 демократични държави
Американското разузнаване: Русия се е намесила в минимум 11 избори в 9 демократични страни. Според отчета за Русия изгодите от тези интервенции са две.
Русия употребява шпионската си мрежа,
държавните и обществените мрежи, с цел да подкопава публичното доверие в изборите по света, се показва в отчет на американското разузнаване, оповестен през днешния ден и възложен на към 100 страни.
„ Русия се е съсредоточила върху
провеждането на интервенции за понижаване на публичното доверие в честността на изборите. Това е световно събитие. Нашата информация демонстрира, че висши съветски държавни
чиновници, в това число в Кремъл,
виждат стойност в този тип интервенции за оказване на въздействие и ги възприемат като ефективни “, се споделя в отчета, като се цитират констатации на американската разследваща общественост.
Оценката, която е изпратена в депеша
до посолствата на към 100 страни в Европа, Азия, Африка и Северна Америка, идва на фона на засиленото напрежение сред Вашингтон и Москва поради пълномащабната
инвазия на Русия в Украйна.
В отчета се показва, че сред 2020 и 2022 година Русия е подхванала „ съгласувани старания “ за подкопаване на публичното доверие в минимум 11 избори в 9 демократични страни, в това число в Съединени американски щати.
Допълнителни 17 демокрации
са били обект на нахлуване посредством „ по-слабо изразени “ способи, включващи съветски известия и активност в обществените медии, които са
имали за цел да засилят
вътрешните разкази, свързани с честността на изборите, се прибавя в отчета.
Без да се показват имената на страните, към които са ориентирани, в отчета се споделя, че държавното управление на Съединени американски щати е споделило с тях информация за съветските интервенции, съобщи Агенция Франс Прес.
В него се твърди, че Русия употребява както „ скрити,
по този начин и очевидни механизми “ за оказване на въздействие върху изборите. Това включва мрежи за въздействие, ръководени от нейната организация за сигурност,
Федералната работа за сигурност
(ФСБ), която скрито се е пробвала да сплаши чиновници на предизборната акция на изборите в неуточнена европейска страна през 2020 година, се споделя в отчета.
Руските държавни медии са засилили
„ подправени изказвания за измами при гласуването “ на голям брой избори в Азия, Европа, Близкия изток и Южна Америка през 2020 година и 2021 година, се споделя още в отчета.
Русия също по този начин е употребила платформи за обществени медии и „ прокси уеб страници “, с цел да хвърли подозрение върху честността на изборите в една южноамериканска страна предходната
година, се споделя в отчета.
„ За Русия изгодите от тези интервенции са две: да посее неустойчивост в демократичните общества и да показа демократичните избори като нефункционални, а излъчените вследствие на тях държавни управления – като нелегитимни “, се споделя в отчета.
Съединените щати признават
„ личната си накърнимост към тази опасност “, като съветските участници са се стремили да подкопаят публичното доверие в изборите през 2020 година, които президентът Джо Байдън завоюва против Доналд Тръмп.
На брифинг за медиите чиновник
на Държавния департамент на Съединени американски щати съобщи, че Русия е била окуражена да продължи с интервенциите за въздействие върху изборите след хипотетичния си триумф в разпространяването на дезинформация за изборите в Съединени американски щати през 2020 година и пандемията от COVID-19.
„ Русия се възползва от това, което възприема
като относително на ниска цена триумф през 2020 година в Съединените щати, с цел да предприеме това в по-широк, световен мащаб. Определено виждаме изборите в Съединени американски щати като катализатор “, съобщи служителят при изискване на анонимност.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ