Американският технологичен гигант Apple изглежда няма нищо против да се

...
Американският технологичен гигант Apple изглежда няма нищо против да се
Коментари Харесай

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии - Булевард България

Американският софтуерен колос Apple наподобява няма нищо срещу да се подчинява на наредбите на съветската работа по цензурата - така наречен Роскомназдор. Компанията продължава да не позволява достъп до самостоятелни от Кремъл медии за съветските си консуматори и да трие наличие от платформите си по разпореждане на управляващите, оповестява рускоезичното опозиционно издание " Медуза ".

В края на септември откриватели на медийната среда преброиха съвсем 100 VPN-приложения, които мистериозно са изчезнали от App Store - мястото, откъдето се смъкват приложения за устройства на Apple като iPhone и iPad. Ограниченията важат единствено за съветския пазар.

Преди седмица се разбра, че BBC Russian Service и The Insider към този момент са недостъпни в приложението „ Podcasts “ на Apple. Малко по-рано беше премахнат и достъпът до „ Радио Свободна Европа/Радио Свобода “ - медията е оповестена за " нежелана " организация от режима на Владимир Путин.

Преди два месеца десетки компании и интернационалните организации се обърнаха към Apple с апел да върне отстранените VPN-приложения в съветския App Store. Този апел остана без отговор.

През ноември Антикорупционният фонд на починалия съветски опозиционер Алексей Навални предложи да окаже напън върху един от акционерите на американската компания - пенсионен фонд на Норвегия, който има малко над 1% от акциите на Apple, с всеобщи апели за смяна на политиката на колоса по отношение на настояванията на Кремъл. Без триумф.

Но за какво Apple следва повелята на Путин и службите му?

Няма еднопосочен отговор. Още през март 2022 година, дни след пълномащабното навлизане на съветските въоръжени сили в Украйна, производителят на iPhone публично напусна съветския пазар. Спрени бяха и продажбите на устройства Apple в Русия. По данни от 2023 година броят на чиновниците на съветската дъщерна компания на софтуерния колос - Apple Rus LLC - е бил единствено трима души. През 2021 година - преди началото на войната - там са работили 229 души.

Въпреки наточвам посредством прекупвачи продуктите доближават до съветски консуматори. Те обаче не могат да употребяват функционалностите им за заобикаляне на кремълската агитация, тъй като не могат да смъкват приложенията, нужни за задачата.

Какви последствия ще има, в случай че Apple не се подчини на Роскомнадзор?

Най-вече санкции - Кодексът за административните нарушавания на Руската федерация планува парична глоба до 4 млн. рубли за фирмите, които не се съобразят с искане на съветските управляващи да заличат информация, неуместна за Кремъл, или да спрат достъпа до самостоятелни медии. Това са едвам към 39 000 $ съгласно настоящия курс на съветската валута, само че глобите се постановат на дневна база. При наново нарушаване санкцията скача до 10% от общите доходи на компанията за календарната година. През 2023 година оборотът на съветското поделение на Apple е намалял с съвсем 96% и възлизат на едвам 3,6 милиарда рубли - или към 34 млн. $.

Подобни санкции към този момент " отнесоха " компании като Mozilla - притежател на браузъра Firefox. През юни 2024 година корпорацията извърши условие на Роскомнадзор да затвори известни разширения за съветските консуматори, които им позволяваха да четат и гледат наличие, неразрешено от Кремъл. Няколко дни по-късно обаче достъпът на потребителите до " нежеланите " вести беше възобновен. Последва глоба от 3,5 милиона рубли (под 34 хиляди долара) дневно.

За разлика от Apple Гугъл редовно пренебрегва настояванията на съветските управляващи както за унищожаване на неразрешеното наличие, по този начин и за възобновяване на излъчването на съветски пропагандни запаси в YouTube. Цената се оказа напряко астрономическа - общата сума на претенциите на съветските телевизионни канали към компанията към края на октомври доближи два недецилиона рубли. Това е повече от цялото международно благосъстояние. Размерът на санкцията провокира насмешки против Русия - доколкото е ясно, че претенциите са неуместни.

Москва заплашва освен с парични санкции, само че и с блокиране на услугите на " непослушните " компания в Русия. Тази опасност може да се окаже даже по-сериозна от финансовите наказания - не толкоз за самата корпорация, що се касае за съветските консуматори на артикули на Apple.

Причината е, че точно благодарение на задгранични платформи като App Store руснаците до момента съумяват най-малко отчасти да заобикалят цензурните ограничавания и конфигурират на iPhone всички тези приложения, които съветските управляващи се пробват да отстранен за задачите на пропагандата си.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР