Американският щат Мейн не допусна бившия президент Доналд Тръмп до

...
Американският щат Мейн не допусна бившия президент Доналд Тръмп до
Коментари Харесай

Втори щат отхвърля кандидатурата на Тръмп за президент

Американският щат Мейн не позволи някогашния президент Доналд Тръмп до присъединяване в първичните избори за президент на Републиканската партия. Това е вторият щат, който дисквалифицира Тръмп поради ролята му в нападението против Капитолия през януари 2021 година

Държавният секретар на Мейн Шена Белоус, демократ, заключи, че Тръмп, любимецът за републиканската президентска номинация, е подбудил протест, когато е популяризирал подправени изказвания за изборни измами на изборите през 2020 година и по-късно е призовал поддръжниците си да маршируват до Капитолия, с цел да попречи на законодателите да удостоверят вота, съобщава Sky News.

„ Конституцията на Съединени американски щати не толерира нахлуване против основите на нашето държавно управление “, написа Белоус в решение от 34 страници.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния съд на щата и Белоус анулира решението си, до момента в който съдът не се произнесе по въпроса.

Кампанията на Тръмп съобщи, че бързо ще подаде несъгласие против „ зверското “ решение.

Адвокатите на Тръмп оспориха, че той е взел участие в протести и твърдяха, че забележките му към поддръжници в деня на протеста през 2021 година са били предпазени от правото му на независимост на словото.

С решението си щата Мейн се причислява към Колорадо, където по-рано този месец Върховният съд също постанови, че Тръмп не може да бъде определен за президент. Решенията и в двата щата се базират на 14-ата корекция на Конституцията на Съединени американски щати, която не разрешава заемането на длъжността на всеки, който преди този момент се е заклел да пази страната, само че по-късно е взел участие в протести.

trud.bg

Източник: bunt.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР