Американският президент официално обяви оттеглянето си от предизборната кампания. Близо

...
Американският президент официално обяви оттеглянето си от предизборната кампания. Близо
Коментари Харесай

За първи път в историята: решението на Байдън да се оттегли от надпреварата вкара Америка в безизходица

Американският президент публично разгласи отдръпването си от предизборната акция. Близо месец лиши на президента да се опита да избави Демократическата партия. Първите съществени диалози за промяна на претендента бяха след неуспеха му в дебата с републикански кандидат. Какво ще се случи по-нататък?

Съдбовен спор

Възрастта както на Байдън (81), по този начин и на Доналд Тръмп (78) е някогашен спор измежду американските политолози, които са съгласни, че никой от претендентите не наподобява пожеланият претендент измежду жителите.

До 27 юни обаче изглеждаше, че възможностите на възрастните политици са почти равни. Дебатът, който се състоя този ден, обърна прилива. Неговите сътрудници демократи започнаха намерено да приказват за промяната на Джо. Президентът освен се провали на полемиката, само че и сподели, че не би трябвало да се разчита на него във втори тур. Въпреки че дебатът се организира по подкрепящия демократите канал Си Ен Ен, две трети от феновете поддържаха Тръмп.

Въпреки това лиши доста време да убедят Байдън. Вероятно това се дължеше на обстоятелството, че нямаше забележим негов заместител в редиците на „ магаретата ” (демократите).

Но в неделя, 21 юли, „ Сънливият Джо “ (както го кръсти противникът му) одобри действителността и напусна конкуренцията.

„ Мисля, че би било в най-хубавия интерес на моята партия и страна да се отдръпва и да се съсредоточа върху осъществяването на отговорностите си като президент до края на мандата си “, написа той в обществената мрежа „ Екс “.

Тръмп към този момент е най-възрастният претендент в историята на президентските избори в Съединени американски щати.

Това не се случи

Историята на Байдън е, без пресилване, невиждана. Американската политика познава единствено един случай, в който очевиден кандидат за втори мандат отпада от конкуренцията. Това е Линдън Джонсън (през 1968 г.).

Но даже и тогава има един колорит. Джонсън, осъзнавайки слабия си рейтинг, даже не мина през процедурата на предварителни вътрешнопартийни избори. Вместо това вицепрезидентът Хюбърт Хъмфри стана автоматизиран претендент. Това улесни демократите, тъй като депутатът официално беше минал през партийния филтър.

Сега " магаретата " не схващат какво да вършат. Байдън има първичните гласове. Делегатите би трябвало да приказват от негово име по време на августовския конгрес на Демократическата партия. Просто тъй като елементарните гласоподаватели им дадоха правото да гласоподават за Байдън, а не за някой от демократите.

Неясни запаси

Очевидно е, че демократите ще намерят малка врата, с цел да предлагат заместващ претендент, даже и да не са се сблъсквали с това преди. С конгреса през август след съвсем месец, последната опция е бързите първоначални избори за избор на някой различен с изключение на Байдън.

Основният проблем е различен: демократите имат кадрови недостиг. Въпреки че имената на вицепрезидента Камала Харис или, да вземем за пример, губернатора на Калифорния Гевин Нюсъм постоянно се появяват в медиите, те имат политически капитал, непостижим с този на Тръмп. И даже, за разлика от Байдън, те просто нямаха време да се приготвят за ролята на партийни номинации.

Американската преса към този момент написа, че Харис ще бъде номиниран на конгреса през август. Това е разумно и предвидимо, какъвто е казусът с двойката Джонсън-Хъмфри. Но образецът от 1968 година не е доста оптимистичен за демократите. Тогава Хъмфри загуби. Сега Харис рискува да повтори ориста му.

Засега тя се употребява с декларативната поддръжка на съпартийците. Сред поддръжниците са някогашният президент Бил Клинтън и брачната половинка му, някогашният държавен секретар Хилари. Но социологическите изследвания не са на страната на Харис. Първоначално тя губи няколко процентни пункта от Тръмп и това към момента е най-хубавият вид за нея: републиканците, съдейки по изказванията им, въобще не я считат за сериозен противник. Самият някогашен президент сподели, че би му било по-лесно да победи доста по-малко опитната и харизматична Харис от Байдън.

Единственият представител на демократите, който, съдейки по социологическите изследвания, би могъл да се съревновава с Тръмп, е Мишел Обама. Въпреки това, първо, е много мъчно да се „ трансферират “ към нея гласовете на делегатите, които са дали своят вот за Байдън на първичните избори. Второ, през юни тя даде да се разбере, че няма да взе участие в изборите.

Не всичко е толкоз ясно

Въпреки че губят в кратковременен проект, демократите въпреки всичко се застраховат в дълготраен проект. Дори преди дебата Тръмп непрекъснато водеше пред Байдън в социологическите изследвания. Резултатите от полемиката през юни единствено потвърдиха тази наклонност.

Ако Байдън не се беше отдръпнал в този момент, най-вероятно щеше да загуби от Тръмп през ноември. Ако републиканецът, който към този момент има един релативно сполучлив мандат зад тила си, победи условната Харис, загубите за „ магаретата “ в репутационен смисъл няма да са сериозни. И те ще могат да употребяват втория мандат на Тръмп, с цел да образуват най-сетне набор от нови претенденти за Овалния кабинет.

Освен това през 2026 година Съединени американски щати ги чакат междинни избори за Конгрес. И тук историческият опит към този момент е на страната на демократите: по предписание една от камарите на Народното събрание се заема от опозиционната партия. Тоест, откакто изгубиха Белия дом, „ магаретата “ могат да разчитат на отчасти опазване на властта.

Сега главният въпрос е по какъв начин тъкмо Демократическата партия ще провежда промяната на претендента. Очевидно, с цел да избегнат рецензиите на републиканците, те ще се опитат да създадат процедурата допустимо най-прозрачна. Всичко това надали ще усили възможностите за победа над Тръмп, само че най-малко ще помогне да се избегнат срамна загуба.

Превод : В. Сергеев

Източник: РИА Новости

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед38864Георги Стамболиев: Насилието над истината е последното леговище на неудачникаАлтернативен Поглед70126Татяна Дончева за консолидацията на Българска социалистическа партия и " ЛЕВИЦАТА! " Алтернативен Поглед97424Проф. Дарина Григорова: В Украйна се сътвориха две народи, които са антагонисти като историческа памет, полезности и отношение към РусияАлтернативен Поглед48994Проф. Дарина Григорова за годишнината от убийството на Николай II и неговото семействоАлтернативен Поглед17800Димитър Гърдев: Политическите земетресения у нас - привършване на изборната ни системаАлтернативен Поглед161043Проф. Нако Стефанов: В Украйна към този момент има натовски елементи. Има даже пленени!Алтернативен Поглед97424Проф. Дарина Григорова: В Украйна се сътвориха две народи, които са антагонисти като историческа памет, полезности и отношение към Русия  Николай Витанов, цел, руснаци, заличаване, жива мощ, Украйн </div>

</article>
<style>
.youtube{
  width:100%;height:500px;
}
@media only screen and (max-width: 600px) {
.youtube {
    height:250px;
  }
}
</style>
<div style=Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР