Американският долар губи позиции като основна резервна валута
Американският $ продължава да губи позицията си като съществена аварийна валута по отношение на нетрадиционните такива, само че към момента остава главната аварийна валута в света. Това се показва в материала на МВФ за доминирането на $ в интернационалните запаси.
Пояснява се, че нетрадиционните аварийни валути, чийто дял нараства в интернационалните запаси, включват австралийския, канадския и сингапурския $, южнокорейския вон, валутите на скандинавските страни и по-специално - китайски юан. Те, както отбелязва финансовата институция, „ обезпечават диверсификация и относително атрактивна възвръщаемост “ и също по този начин стават все по-достъпни за покупка, продажба и предпазване с развиването на цифровите финансови технологии.
Анализаторите имат вяра, че намаляването на каузи на $ и увеличението на каузи на другите валути в интернационалните запаси са свързани с политиката на някои огромни държатели на запаси, по-специално Русия. „ Русия има геополитически аргументи да бъде внимателна при съхранението на долари “, се споделя в документа. Друг собственик на запаси, който съгласно специалисти може да повлияе на обстановката, е Швейцария, която " има причина да държи забележителна част от запасите си в евро, защото еврозоната е нейният географски комшия и най-съществен търговски сътрудник. "
Сред другите фактори, които биха могли да накарат притежателите да диверсифицират запасите, МВФ показва икономическата фрагментация, както и евентуалната „ метаморфоза на стопански и финансови действия в обособени блокове, които не се припокриват “.
В същото време статистиката на фонда демонстрира, че не може да се приказва за ускорение на намаляването на ролята на щатския $ в интернационалните запаси, се показва в документа. Увеличаването на цената на валутата, съгласно МВФ, се улеснява от стягането на паричната политика на Съединени американски щати, възходящите геополитически опасности и стабилността на американската стопанска система.
Инфо: Факти




