Военен кораб на САЩ акостира за първи път от осем години в Камбоджа
Американски военен транспортен съд дебаркира за първи път от осем години в Камбоджа, която е съдружник на Китай, заяви Асошиейтед прес.
Корабът " Савана " дебаркира в пристанището в Сиануквил в Тайландския залив за петдневното си посещаване. " Савана " е крайбрежен военен транспортен съд с екипаж от 103 души.
Съединени американски щати и Камбоджа имат комплицирани връзки от години. Вашингтон подлага на критика камбоджанското държавно управление за политическите му репресии и нарушавания на човешките права. Особено безпокойствие провокират околните връзки на Камбоджа с Китай, за който Вашингтон се притеснява, че може да получи извънреден достъп до камбоджанска военноморска база в Тайландския залив, близо до мястото, където дебаркира " Савана ".
Миналата седмица камбоджанското Министерство на защитата съобщи, че Съединени американски щати е изискал визитата, което ще " укрепи и разшири връзките на другарство, както и ще насърчи двустранното съдействие " сред двете страни. Министърът на защитата на Съединени американски щати Лойд Остин посети Камбоджа при започване на юни, където беседва с камбоджанския министър председател Хун Манет и други високопоставени чиновници, с цел да обсъдят развиването на военното съдействие сред двете страни. Той се срещна и с камбоджански ученици на американски стратегии за военно образование. Самият Хун Манет е ученик на Военната академия на Съединени американски щати в Уест Пойнт.
Съединени американски щати и други страни допускат, че военноморските сили на Китай основават непрекъсната база в Реам, което би им осигурило по-лесен достъп до Малакския пролив - морски път сред Южнокитайско море и Индийския океан. Споровете по отношение на китайската активност в Реам в началото породиха през 2019 година, когато вестник " Уолстрийт Джърнъл " заяви, че план на съглашение, забелязан от американски чиновници, разрешава на Китай 30-годишно прилагане въз основата, където ще може да разполага с боен личен състав, да съхранява оръжия и военни кораби да дебаркират там.
Камбоджанското държавно управление отхвърли сходно съглашение, като акцентира, че конституцията на страната не разрешава непознати военни бази на нейна територия. Въпреки това китайската работа по базата продължава, отбелязва Българска телеграфна агенция.