Американската космическа агенция заяви, че нейната сонда Вояджър-1 отново изпраща

...
Американската космическа агенция заяви, че нейната сонда Вояджър-1 отново изпраща
Коментари Харесай

Вояджър-1 отново изпраща четими данни от дълбокия Космос

Американската галактическа организация съобщи, че нейната сонда Вояджър-1 още веднъж изпраща използваема информация назад на Земята след месеци на разпространяване на „ глупости “, написа „ BBC “.

46-годишният галактически транспортен съд на НАСА е най-отдалеченият обект на човечеството. Компютърна щета го спря да връща четими данни през ноември, само че инженерите към този момент са поправили това. За момента Вояджър изпраща назад единствено здравни данни за своите бордови системи, само че по-нататъшната работа би трябвало да върне научните принадлежности онлайн. Вояджър-1 е на повече от 24 милиарда километра (15 милиарда мили), толкоз далечен, че неговите радиосъобщения лишават цели 22,5 часа, с цел да доближат до нас.

„ Космическият транспортен съд Вояджър-1 връща използваеми данни за здравето и положението на неговите бордови инженерни системи , се споделя в изказване на НАСА и се прецизира:

„ Следващата стъпка е да позволим на галактическия транспортен съд да стартира още веднъж да връща научни данни. “

Вояджър-1 беше изстрелян от Земята през 1977 година на обиколка на външните планети , само че по-късно просто продължи нататък. Той се реалокира оттатък балона от газ, предаван от Слънцето – област, известна като хелиосферата – през 2012 година и в този момент е вграден в междузвездното пространство, което съдържа газ, прахуляк и магнитни полета от други звезди.

Повреден чип бе наклеветен за скорошните проблеми на стареещия галактически транспортен съд . Това попречи на компютрите на Вояджър да получат достъп до жизненоважен сегмент от софтуерен код , употребен за пакетиране на информация за предаване на Земята . За прочут интервал от време инженерите не можаха да схванат нищо от Вояджър, макар че можеха да кажат, че галактическият транспортен съд към момента получава техните команди и другояче работи обикновено. Проблемът беше позволен посредством пренасяне на засегнатия код на разнообразни места в паметта на компютрите на сондата.

Вояджър-1 напусна Земята на 5 септември 1977 година, няколко дни след сестринския си галактически транспортен съд Вояджър-2 . Основната цел на двойката беше да изследват планетите Юпитер , Сатурн , Уран и Нептун – задача, която приключиха през 1989 година След това те бяха ориентирани към дълбокия космос, в общата посока на центъра на нашата вселена. Тяхната мощ идва от радиоизотопни термоелектрически генератори (RTG), които преобразуват топлината от разлагащ се плутоний в електричество. Непрекъснатият развой на раздробяване значи, че генераторите създават малко по-малко сила всяка година.

Не е несъмнено какъв брой още могат да продължат двете сонди Вояджър, само че до момента инженерите постоянно са измисляли тактики, с цел да изкарат няколко спомагателни години работа. Вояджър-2 е малко зад своя близнак и се движи малко по-бавно. Намира се на малко над 20 милиарда километра (13 милиарда мили) от Земята. Въпреки че и двата обекта се движат с над 15 км в секунда (9 мили/сек), те няма да се приближат до друга звезда десетки хиляди години.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР