Александър Везенков официално стана вторият българин с мачове в НБА

...

Силен дебют за Везенков в НБА

Александър Везенков публично стана вторият българин с мачове в НБА след Георги Глушков. Най-полезният състезател в Евролигата оказа помощ на своя Сакраменто Кингс да направи стабилен старт на новия сезон в най-силната лига в света, откакто отборът му се наложи със 130:114 (32:24, 40:34, 33:29, 25:27) над Юта Джаз при гостуването си в “Делта Сентър ” в Солт Лейк Сити. Везенков бе измежду отличниците за “кралете ”, като за 16 минути игрово време се отличи с 8 точки, 2 битки и 2 откраднати топки при 3/6 пукотевица от игра и 2/5 от тройката +/- от +9. Той означи всичките си точки в първото си включване от пейката в първата четвърт и началото на втората, когато се включи сполучливо в двете етапи на играта.

Сакраменто движеше топката доста по-добре от своя противник в първите минути от мача, като напълно справедливо " кралете " си осигуриха първата по-сериозна преднина в мача при 5:13 след две следващи тройки на Кийгън Мъри. Темпото обичайно бе извънредно високо, а " джазмените " се посъбудиха след очевидната липса на организация в своите редици първоначално и понижиха изоставането си до единствено три точки при 14:17.

При оставащи 5:43 минути до края на първата четвърт Александър Везенков написа нова златна страница в историята на българския баскетбол, откакто се трансформира във втория българин с минути в НБА. Той размени Кийгън Мъри и единствено няколко секунди по-късно осъществя първата си тройка в най-силната лига в света за 18:20 в интерес на Сакраменто. Българинът захапа Кели Олиник в отбрана, а в една обстановка остана на мисмач против Колин Секстън, като изигра добра отбрана против него и постави ръка в лицето му при пукотевица от приблизително разстояние, която някогашният гард на Кливланд пропусна. Тимът на Майк Браун продължаваше да води в резултата - 21:24 в своя изгода. Веднага след таймаута Везенков опита втора тройка, която този път бе несполучлива, само че по-късно най-полезният състезател в Евролигата още веднъж се отличи със страхотни дейности в отбрана, откакто открадна топка от гарда на съперника Крис Дън. Харисън Барнс пък се развихри и наниза шест бързи точки, с цел да изстреля " кралете " напред при 21:30. Серията на гостите продължи с чудесна добавка на Везенков, който към този момент имаше пет точки на сметката си. Откриващият интервал приключи при задатък от осем точки за Сакраменто - 24:32.

Везенков остана на паркета за началото на втората четвърт и оправда доверието на своя треньор, като означи втората си тройка в мача, с цел да се трансформира във втория най-резултатен състезател на " кралете " досега - 24:35. Първото включване на Везенков в мача приключи след осем следващи негови минути на терена, като на паркета се завърна Кийгън Мъри. В идващите минути гостите поддържаха огъня, като задатъкът им доближи 14 точки при 40:54 в средата на втория интервал. Харисън Барнс не прощаваше през първото полувреме - 22 точки при 8/8 пукотевица от игра, а Сакраменто водеше с 49:65 към края на втората четвърт. Бившият състезател на Голдън Стейт Уориърс доближи границата от 27 точки на полувремето, като посредством най-много на него Сакраменто си обезпечи 14-точков актив на почивката при 58:72.

Третата четвърт стартира много неприятно за Сакраменто, защото Юта съумя да запише серия на собствен ред и да редуцира изоставането си. Тройка на Ди'Аарън Фокс обаче оказа помощ на " кралете " да удържат набезите на противника, а по-късно Домантас Сабонис надигра Уокър Кеслър и разликата още веднъж скочи до 14 точки при 65:79. Втората поява на Александър Везенков на терена бе при оставащи 4:55 минути от третата четвърт, когато той още веднъж смени Кийгън Мъри. Петият опит на Везенков от тройката не откри задачата, а по-късно той бе надигран под коша от Кели Олиник, което обаче нямаше неприятни последствия за " кралете ", защото задатъкът им към момента бе сериозен - 82:98. Малко по-късно пък Малик Монк сътвори едно от най-хубавите осъществявания на деня, откакто заби през Крис Дън за 82:102.

Вторият престой на Везенков на паркета не бе толкоз запаметяващ се като първия му, като въпреки всичко той добави още една открадната топка към актива си. Българинът бе сменен при оставащи 9:11 минути от последната четвърт при резултат 91:110 в интерес на Сакраменто, като още едно негово появяване на терена не бе изключено поради резултата. Все отново Юта бе надалеч от мисълта да развява бялото знаме и записва серия от девет следващи точки, с цел да се опита да се закачи за своя противник - 96:110. Отборът на Майк Браун нямаше проблем с това да поддържа безапелационната си преднина, като при оставащи три минути до края на постоянното време дистанцията бе 18 точки при 107:125. Накрая Майк Браун даде късмет на хората от третата петица като Алекс Лен, Кеслър Едуардс и новобранците, като крайният резултат бе 114:130 в интерес на Сакраменто.

Харисън Барнс изригна за спечелилите с 33 точки при 5/7 пукотевица от тройката. Домантас Сабонис добави 22 точки, 12 битки и 5 асистенции, Ди’Аарън Фокс се разписа с 18 точки и 6 завършващи подавания, Кийгън Мъри наниза 15 точки и овладя 8 битки, а Малик Монк вкара 10 точки и раздаде 7 асистенции от пейката.

Джордан Кларксън бе най-резултатен за Юта с 24 точки и 6 асистенции. Лаури Марканен способства с 19 точки и 10 битки, а Джон Колинс дебютира за “джазмените ” с 15 точки и 11 овладени топки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЮТА: Джордан Кларксън, Тейлър Хортън-Тъкър, Лаури Марканен, Джон Колинс, Уокър Кеслър

САКРАМЕНТО: Ди'Аарън Фокс, Кевин Хъртър, Харисън Барнс, Кийгън Мъри, Домантас Сабонис
Източник: skandal.bg