*Александър Гьорлах, Дойче велеНовият световен ред, за който се борят

...
*Александър Гьорлах, Дойче велеНовият световен ред, за който се борят
Коментари Харесай

Как Китай и Русия застанаха на страната на ХАМАС чрез псевдонеутралитет

*Александър Гьорлах, Дойче веле

Новият международен ред, за който се борят Русия и Китай, няма по какъв начин да почита интернационалното право. Си и Путин за следващ път демонстрираха това, като не осъдиха терористите от Хамас, а избраха псевдонеутралитета.
Демократичните страни в целия свят осъдиха бруталните и безчовечен офанзиви на терористите от Хамас против цивилни хора в Израел. От друга странаРусияи Китай, които са членове на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, заявиха, че страните в спора би трябвало да покажат въздържаност и да не ескалират повече обстановката. Така диктаторите Си Дзинпин иВладимир Путинза следващ път показват пред международната общественост, чемеждународното право няма да бъде годно в новия международен ред, който те желаят да наложат.
Турският президентРеджеп Таип Ердоган, който обича да съпоставя своята Турция с Османската империя и има сходни имперски фантазии като тези на Путин и Си, също прикани за въздържаност и двете страни. Нееднократно Ердоган е опитвал да завоюва хората в арабския свят на страната на Турция посредством радикална антиизраелска политика. В същото време той избегна да бъде замесен в лагера на Путин и Си, които от ден на ден се отдалечават от цивилизованите правила, открити от Организация на обединените нации. Анкара да вземем за пример продължава да поддържа връзки с нападнатата от Русия Украйна. Турският президент осъди териториалните обири на Москва и изиска окупираните земи да бъдат върнати на Киев.

Студеният комунистически уред не съчувства

От друга страна околните съдружници Русия иКитайизцяло разчитат на най-големия зложелател на Израел - Иран, въввойната в Украйна, в която интензивно се употребяват ирански дронове. Диктаторите от Москва и Пекин пък се снимат с високопоставени представители на иранския режим.

Без Иран Хамас и Хизбула нямаше да разполагат с потенциал да атакуван Израел от линията Газа и Ливан. С сякаш благородното обявление на неутралитет, Русия и Китай в действителност застават на страната на Хамас.

В изказването на Министерството на външните работи на Пекин, терористичната организация нито бе упомената, нито бе наказана. Лишеното от състрадание изказване на студения уред на комунистическата партия вярно бе разкритикувано, в това число и от водача на болшинството в американския Сенат Чък Шумър. Той беше шокиран, чеизбиването от Хамас на повече от 250 младежи по време на музикален фестивалне е провокирало никакво състрадание.

Могат ли Москва и Пекин да поддържат Иран военно?

Но съпричастност не може да се чака от Пекин за сходно нещо. През 1989 година светът стана очевидец по какъв начин китайското управление избиваше личните си младежи, които стачкуваха спокойно за повече независимост в изолираната страна. Твърди се, че десетки хиляди са били убити от армията в първите дни на юни същата година. И до през днешния ден говоренето за клането на площад Тянанмън в Китай е строго неразрешено под опасността от строги наказания.

В актуалната геополитическа обстановка, която е по-сложна, в сравнение с е била отдавна насам поради държанието на Китай и Русия, съществува заплахата Москва и Пекин да поддържат военно Иран в неговата битка срещуИзраел. Точно както и при други спорове в свободния свят, Путин и Си ще разчитат на обстоятелството, че Израел е ненавиждан в някои елементи на света. Двусмислените приказки за сдържаност, посредством които съзнателно се заобикаля да се уточни кой носи отговорност за закононарушенията, евентуално ще бъдат чути от подобаващите хора, в това число и измежду някои групи в свободния свят, обвиняващи самите израелци за бруталната офанзива, на която те бяха подложени.

За страдание Си и Путин могат да бъдат сигурни, че заставайки на страната на Хамас, Иран и в последна сметка на интернационалния тероризъм с главен източник Техеран, те ще могат да се възползват от разделянето в западните общества, с цел да прокарат дневния си ред. В последна сметка кактоПутин, който към този момент иницира война,така и Си, койтоутре би могъл да сложи началото на инвазия в демократичната островна страна Тайван, би трябвало да са удовлетворени, чеСАЩ в този момент ще би трябвало да концентрират вниманието си и върху войната на Хамас против Израел. Ход, който би оставил на Вашингтон по-малко свободнен запас за противопоставяне на машинациите на двамата диктатори.

.......

*Александър Гьорлах е старши теоретичен помощник в Съвета по нравственос в интернационалните връзки " Карнеги " и теоретичен помощник в Института за интернет към Оксфордския университет. Живял е в Тайван и Хонконг.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР