Активна подготовка за предстоящата срещата между Кирил Петков и бъдещия

...
Активна подготовка за предстоящата срещата между Кирил Петков и бъдещия
Коментари Харесай

Тече подготовка за среща между Кирил Петков и бъдещия премиер на РСМ

Активна подготовка за идната срещата сред Кирил Петков и бъдещия министър председател на Република Северна Македония Димитър Ковaчевски.

Външнополитическият консултант на Петков - Весела Чернева, е била в Скопие с тази цел, оповестиха за " По света и у нас " от Министерския съвет.

Дни преди Консултативния съвет за национална сигурност при президента по въпроса за Скопие - специалисти предизвестяват, че към момента няма никакъв напредък в работата на Съвместната историческа комисия.

Новината за визитата на Весела Чернева в Скопие, доказана за Българска национална телевизия, маркира дейната фаза в напъните на кабинета да засилва разговора със Скопие.

Предстоящата среща сред българския министър-председател и Димитър Ковачевски, който в средата на януари би трябвало да постави клетва като министър председател на Република Северна Македония, би трябвало да надгради българската позиция към Скопие. Поне такива са упованията на Кирил Петков.

Петков към този момент съобщи, че ще бъдат основани комисии за взаимно развиване на икономическите и бизнес връзки, културата и туризма. Така както е записано в Договора за другарство и добросъседство и в Коалиционното съглашение на ръководещите.

Експерти обаче предизвестяват: в Скопие към момента няма воля за разрешаване на насъбраните с десетилетия проблеми към историята и правата на хората с българско съзнание.

Весела Чернева е била в Скопие на 2 януари по директна заповед на Кирил Петков. Двете страни приготвят срещата Петков-Ковачевски, която анонсира самият Петков с концепцията за надграждане на българската позиция към Скопие.

" Новият македонски министър председател би трябвало да пристигна в София, защото той има нерешени проблеми с България. Той желае участието на Скопие в Европейски Съюз ", разяснява доцент Спас Ташев от Институт за проучване на популацията и индивида в Българска академия на науките, Българска национална платформа.

На този декор продължава блокажът в работата на историческата комисия.

" Те желаят някакъв тип бартерна договорка: те да се откажат от нещо, пък ние да се откажем от друго. Това е история. Не можеш да режеш като в месарницата и да кажеш: дайте ми шола, а тук дайте ми плешка. Историята е една ", съобщи проф. Иван Илчев, член на Съвместната историческа комисия.

Експерти утвърждават желанието за надграждане на българската позиция, само че съгласно тях ще е неточност смяна в позицията ни при липса на прогрес в диалозите за историята.

" По никакъв метод не би трябвало да се отстъпва от нашите претенции в региона на компетенциите на тази Смесена историческа комисия, защото тя на процедура рефлектира и върху езика на омразата ", съобщи доцент Спас Ташев.

Българската позиция е известна още от 2019 година посредством Рамкова позиция на Парламента. Беше повторена и в Протокол 5+1, обявен от президента Радев в Словения. А точно: прекъсване на езика на омразата, резултати от работата на историческата комисия, завършек на гоненията против българите в югозападната ни съседка.

" Те подписаха ли Договора за другарство с България? " " Да, подписаха го ". И споделям: " Какво е изпълнено от него? " " Ами нищо. " Ние нямаме инструмент, с който да ги подбудим да изпълнят това, което е в тези пет точки? ", съобщи проф. Иван Илчев.

Въпреки неизпълнението на Договора от 2017-а, упованията и на Скопие са за нова динамичност в двустранните диалози.

След фейсбук изявленията на Слави Трифонов, в които настоя Скопие да съблюдава Договора за добросъседство, България да влезе в Шенген и да получи безвизов режим за Америка, съдружните сътрудници препотвърдиха единството на българската позиция.

" За нас е значимо с РСМ да развиваме доста дейни връзки както в региона на стопанската система, по този начин и в региона на науката и образованието, които са прилежащи и знаем, че едната област храни другата ", съобщи Даниел Лорер, министър на иноваците и растежа.

" Ние не сме пазар, в който Македония да има буйното предпочитание да влезе. Нямаме стратегическа политика. И новото държавно управление, за жалост, продължава в същия дух. Те желаят, в случай че може, това да се реши в границите на 6 месеца. Е, няма да може да се реши ", съобщи проф. Иван Илчев, член на Съвместната историческа комисия.

В съдружното съглашение сред Политическа партия, Българска социалистическа партия, Има Такъв Народ и Демократична България е записано, че обединението ще резервира единната ни позиция към Република Северна Македония.

Процесът по динамизиране на диалозите сред двете страни се чака да стартира след средата на януари.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР