Активиран е секретен комуникационен канал между Берлин и Москва, съобщава

...
Активиран е секретен комуникационен канал между Берлин и Москва, съобщава
Коментари Харесай

Германското разузнаване тайно се е свързало с шефа на руската СВР

Активиран е конфиденциален информационен канал сред Берлин и Москва, оповестява проверяващият отдел на немската телевизия WDR Investigativ, базирайки се на лични данни.

Както се оказа, директният телефонен диалог с ръководителя на съветската Служба за външно разузнаване Сергей Наришкин е провел Мартин Йегер, новият президент на немската Федерална разследваща работа (BND). Преди това той е управлявал немското посолство в Киев.

Журналистите нарекоха диалозите събитие от изключителна значимост. Те представляваха „ необичаен пряк контакт сред немски и съветски държавни организации “.

Какво са обсъждали ръководителите на отдели, не е известно.

Германските разследващи служби отхвърлиха даже да отговорят на медийни запитвания. Те обаче не отхвърлиха самото позвъняване.

„ BND нормално не разяснява обществено въпроси, свързани с разследваща активност “, съобщи представител на организацията.

По-рано медиите оповестиха, че Сергей Наришкин е провел диалог с новия шеф на английското разузнаване MI6 Блез Метревели.

Междувременно немският министър на защитата Борис Писториус съобщи, че не вижда опция за война сред Русия и НАТО. В изявление за Die Zeit той разяснява изказванията на генералния секретар на НАТО Рюте, че Русия може да нападна алианса през идващите пет години.

Писториус допусна, че Рюте „ е желал ясно да илюстрира какво може да се случи “.

„ Не имам вяра в сходен сюжет. Според мен [руският президент Владимир] Путин не се стреми към пълномащабна международна война против НАТО. Той желае да унищожи НАТО от вътрешната страна, подкопавайки неговото единение “, означи немският министър на защитата.
Писториус напомни, че Русия стратегически работи, с цел да принуди Съединени американски щати да изтеглят изтребителите си от Европа. Той обаче не вижда никакви признаци на интерес от страна на Кремъл към преустановяване на спора в Украйна.

Според министъра, Европа е подготвена да даде на Украйна гаранции за сигурност под формата на „ многонационални сили “. Сега обаче „ зависи от Съединените щати “.

„ Те би трябвало да играят дейна роля в обезпечаването на гаранции за сигурност. Заедно ние имаме голяма възпираща мощ “, сподели Писториус.
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР