Експерт: Възможно е горивата да поевтинеят до няколко месеца
„ Ако всичко е по този начин умерено, както върви в този момент, може би бензина ще го виждаме малко нагоре в последните дни и ще виждаме равнене на бензин и дизела ”, това разяснява Димитър Хаджидимитров от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. Според него, при липса на ескалация на военни дейности и отваряне на транспортни коридори, в границите на два-три месеца може да се чакат доста по-ниски цени, защото международните стопански системи понижават потребността си от този тип гориво.
Хаджидимитров изясни, че сега се следи усмиряване при цената на дизела, като през последните седмици има понижение сред 7 и 10 евроцента по бензиностанциите. Същевременно, бензинът бележи лек растеж поради идния летен сезон и нарасналото търсене.
Експертът разяснява и препоръчаните от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) 23 антикризисни ограничения. Хаджидимитров дефинира ограниченията като верни и нужни за обезпечаване на конкурентна среда.
Той обърна внимание на казуса с дребните търговци през последните два месеца, когато главен състезател на пазара е държал извънредно ниски надценки. „ Надценките бяха към 2-3 цента на литър, което е извънредно незадоволително за самоиздръжката на едни обекти ”, изясни специалистът в ефира на Нова Нюз, допълвайки, че всички сътрудници в сектора са търпели огромни загуби.
Според него страната би трябвало да се намеси, с цел да не се позволява монопол. „ Ако подарим цялостен един отрасъл на една компания, това пък за страната не е добре, тъй като тая компания може да се възползва от това господстващо състояние и да постанова техни неточни практики и да води до свръхпечалби ”, предупреди Хаджидимитров. Той акцентира, че естествената надценка за този тип стока би трябвало да бъде сред 7% и 10%.
„ Българската страна разреши да се построи монопол на непозната страна в границите на този пазар и той постоянно въздейства каквото и да вършим ”, това разяснява макроикономистът Евгений Кънев. Заедно с ръководителя на Черноморската и Балканската петролна и газова асоциация Валентин Кънев, двамата проучиха препоръчаните от Комисията за отбрана на конкуренцията 23 антикризисни ограничения и бъдещето на пазара на горива.
Според Евгений Кънев регулаторът е по-скоро политически претрупан и вместо да санкционира нарушителите на конкуренцията, предписва ограничения, които имат пиар резултат. Той счита, че включването на служители в една динамична обстановка ще съставлява намеса на пазара, която „ ще нарушава конкуренцията сред тях, няма да я предизвиква ”.
Евгений Кънев акцентира, че страната се намира в обстановка на монополно състояние, което би трябвало непрекъснато да се следи. Той уточни, че би трябвало да се подкрепя достъпът до инфраструктурата и складовете за други играчи. По думите му казусът не е в самата рафинерия, а в построената към нея голяма конструкция, която дейно лимитира конкуренцията и вносителите, като за този проблем се приказва от най-малко 15 години.
По тематиката за възможното придобиване на рафинерията от страната, Евгений Кънев е безапелационен, че превръщането ѝ в държавна компания е напълно неправилен вид, така като „ нямаме нито един образец в България за сполучлива държавна компания, която да не е източвана от партийни лобисти ”. Според него единственият работещ сюжет е страната да придобие актива краткотрайно, да го преструктурира посредством профилирана капиталова банка и по-късно да го продаде на съществени стратегически вложители.
Валентин Кънев също изрази мнение, че е хубаво да има стратегически интернационален вложител с опит. Той предизвести, че в случай че страната купи комплекса и отдели инфраструктурата от рафинерията, тя става по-малко привлекателна за бъдеща продажба. Според него най-правилният метод е да се договаря непосредствено за продажба на други компании.
Повод за полемиката стана и предизвестието на Международната организация по енергетика за привършване на свободните ресурси от горива. „ С настъпването на летния сезон и упования скок в потреблението, сигурно цената ще върви нагоре, в случай че не се реши политически въпросът с Ормуз ”, изясни Евгений Кънев. Той посочи, че въпреки България да има различни доставки, цената е интернационална и ще се повишава и по родните бензиностанции, което най-вероятно ще повлияе на инфлацията и ще ограничи растежа в Европа.
В заключение Валентин Кънев припомни правилата на пазарната стопанска система, като означи, че препоръчаните от страната дейности са мощно управлявани. Той добави, че когато цените са високи, потреблението пада и пазарът се саморегулира, заради което „ би трябвало да се остави и пазарът да свърши своята работа ”.
Хаджидимитров изясни, че сега се следи усмиряване при цената на дизела, като през последните седмици има понижение сред 7 и 10 евроцента по бензиностанциите. Същевременно, бензинът бележи лек растеж поради идния летен сезон и нарасналото търсене.
Експертът разяснява и препоръчаните от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) 23 антикризисни ограничения. Хаджидимитров дефинира ограниченията като верни и нужни за обезпечаване на конкурентна среда.
Той обърна внимание на казуса с дребните търговци през последните два месеца, когато главен състезател на пазара е държал извънредно ниски надценки. „ Надценките бяха към 2-3 цента на литър, което е извънредно незадоволително за самоиздръжката на едни обекти ”, изясни специалистът в ефира на Нова Нюз, допълвайки, че всички сътрудници в сектора са търпели огромни загуби.
Според него страната би трябвало да се намеси, с цел да не се позволява монопол. „ Ако подарим цялостен един отрасъл на една компания, това пък за страната не е добре, тъй като тая компания може да се възползва от това господстващо състояние и да постанова техни неточни практики и да води до свръхпечалби ”, предупреди Хаджидимитров. Той акцентира, че естествената надценка за този тип стока би трябвало да бъде сред 7% и 10%.
„ Българската страна разреши да се построи монопол на непозната страна в границите на този пазар и той постоянно въздейства каквото и да вършим ”, това разяснява макроикономистът Евгений Кънев. Заедно с ръководителя на Черноморската и Балканската петролна и газова асоциация Валентин Кънев, двамата проучиха препоръчаните от Комисията за отбрана на конкуренцията 23 антикризисни ограничения и бъдещето на пазара на горива.
Според Евгений Кънев регулаторът е по-скоро политически претрупан и вместо да санкционира нарушителите на конкуренцията, предписва ограничения, които имат пиар резултат. Той счита, че включването на служители в една динамична обстановка ще съставлява намеса на пазара, която „ ще нарушава конкуренцията сред тях, няма да я предизвиква ”.
Евгений Кънев акцентира, че страната се намира в обстановка на монополно състояние, което би трябвало непрекъснато да се следи. Той уточни, че би трябвало да се подкрепя достъпът до инфраструктурата и складовете за други играчи. По думите му казусът не е в самата рафинерия, а в построената към нея голяма конструкция, която дейно лимитира конкуренцията и вносителите, като за този проблем се приказва от най-малко 15 години.
По тематиката за възможното придобиване на рафинерията от страната, Евгений Кънев е безапелационен, че превръщането ѝ в държавна компания е напълно неправилен вид, така като „ нямаме нито един образец в България за сполучлива държавна компания, която да не е източвана от партийни лобисти ”. Според него единственият работещ сюжет е страната да придобие актива краткотрайно, да го преструктурира посредством профилирана капиталова банка и по-късно да го продаде на съществени стратегически вложители.
Валентин Кънев също изрази мнение, че е хубаво да има стратегически интернационален вложител с опит. Той предизвести, че в случай че страната купи комплекса и отдели инфраструктурата от рафинерията, тя става по-малко привлекателна за бъдеща продажба. Според него най-правилният метод е да се договаря непосредствено за продажба на други компании.
Повод за полемиката стана и предизвестието на Международната организация по енергетика за привършване на свободните ресурси от горива. „ С настъпването на летния сезон и упования скок в потреблението, сигурно цената ще върви нагоре, в случай че не се реши политически въпросът с Ормуз ”, изясни Евгений Кънев. Той посочи, че въпреки България да има различни доставки, цената е интернационална и ще се повишава и по родните бензиностанции, което най-вероятно ще повлияе на инфлацията и ще ограничи растежа в Европа.
В заключение Валентин Кънев припомни правилата на пазарната стопанска система, като означи, че препоръчаните от страната дейности са мощно управлявани. Той добави, че когато цените са високи, потреблението пада и пазарът се саморегулира, заради което „ би трябвало да се остави и пазарът да свърши своята работа ”.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




