Ако тези тримата бяха убити в Техеран през 1943 г.,

...
Ако тези тримата бяха убити в Техеран през 1943 г.,
Коментари Харесай

Как съветското разузнаване спасява живота на Сталин, Рузвелт и Чърчил

Ако тези тримата бяха убити в Техеран през 1943 година, самият ход на историята и ориста на целия свят щяха да бъдат разнообразни.



Свободни източници

Към средата на 1943 година военният шанс се усмихва на антихитлеристката коалиция. Немците претърпяват съкрушителни провали край Сталинград и Курск, японците са разгромени при атола Мидуей и в борбата за Гуадалканал. Германските стратези схващат, че самодейността на фронта в този момент е в съперника им.

Без вяра да трансформират обстановката там, нацистите вземат решение да подхващат други ограничения. Възнамеряват с един обсег да обезглавят воюващите с тях страни. Взето е решение да се унищожи цялото висше управление на Съюз на съветските социалистически републики, Англия и Съединени американски щати.
Немското разузнаване в Иран
Тази концепция идва откакто, разшифровайки американски военноморски код през септември 1943 година, немското разузнаване научава за проектите на Сталин, Рузвелт и Чърчил да проведат конференция в Техеран през идния месец (по други сведения приключването на информация е от английското посолство в Турция). Немците не могат да изтърван такава опция.

 Пред руското посолство в Техеран, 1943 година

Пред руското посолство в Техеран, 1943 г.Национален музей на американския ВМФ

Значителното разстояние до Иран напълно не ги смущава. Страната им е изцяло известна. Още през 1930-те години Германия основава там ефикасна разузнавателно-агентурна мрежа. Ръководството на близкоизточната страна се отнася отзивчиво към нацистите и те се усещат там като вкъщи си чак до нападението на Германия над Съюз на съветските социалистически републики. Още през август 1941 година руските и английските войски влизат на територията на Иран и безкръвно сменят управлението на страната като подсигуряват присъединението ѝ към антихитлеристката коалиция.

От вчерашен съдружник Техеран става зложелател на Берлин, най-малко публично. Малко или доста немската агентура получава сериозен удар, въпреки да не е унищожена. Заставайки в прикрито състояние, тя излиза от него в навечерието на техеранската конференция, когато Хитлер утвърждава създаването на интервенция „ Дълъг скок “.
„ Дълъг скок “
Ръководител на интервенцията по ликвидацията на тримата международни водачи е поръчана на основния вредител на Третия райх, освободителят на Мусолини – щурмбанфюрер Ото Скорцени.

 Ото Скорцени.

Ото Скорцени.Свободни източници

Според проекта кацнали на територията на Иран група немски диверсанти би трябвало да обхванат в Техеран и, смесвайки се с тълпата, да дочакат опция да устроят засада. Европейското лице в иранската столица в тези години не провокира изключително внимание – градът е цялостен с бежанци от обхванатата от война Европа.

„ Сред пъстро облечената аудитория от радикално население се отличават хората, които очевидно не знаят къде да се дянат. Добре облечени, те или се возят на лъскави лимузини, или просто се шляят по тротоарите. Това са заможните бежанци от воюваща Европа, съумели в точния момент да трансферират в Техеран капиталите си и да заживеят там богато. Разбира се, измежду тази навалица се намират и фашистките сътрудници “,  Борис Тихомолов, летецът, отвел Сталин в Иран.

На немците им е известно, че до момента в който английската и руската задача са ситуирани една до друга, американската се намира настрана в покрайнините на града. Рузвелт, който би трябвало по няколко пъти дневно да минава през тесните улички на Техеран, става първостепенна цел на ликвидацията, а, в случай че на немците им провърви, даже могат да го заловят жив.

Първата група диверсанти – шест души, в това число двама радисти – са десантирани с парашути в региона на гр. Кум, на 70 км от иранската столица. След проникването в Техеран задачата им е да открият радиовръзка с Берлин и да приготвят условия за посрещането на идната група. В течение на две седмици диверсантите се докопват до несъмнено леговище, квалифицирано от локалната агентура, в което се откриват.
Провалът
Въпреки това и руското разузнаване по това време не стои без работа. По няколко канала до Сталин стига информация за подготовката на покушението над водачите на съдружниците.

 Николай Кузнецов в униформа на немски офицер

Николай Кузнецов в униформа на немски офицерSputnik

Главен негов източник е разузнавачът Николай Кузнецов. Прекрасно владеещ немски, той се показва за лейтенанта на Вермахта Паул Зиберт. Намирайки се в гр. Ровно в Западна Украйна, той се сприятелява със щурмбанфюрера на Секретен сътрудник Улрих декор Ортел, който на по чашка му споделя секретната информация за подготвяната интервенция.

Сталин стига до Техеран добре информиран за немските проекти. Охраната на водачите е съществено усилена и стартира прочистването на града от немските сътрудници. Освен това Франклин Рузвелт, съгласно ограниченията за сигурност, получава покана да остане в руската дипломатическа задача дружно със залата за договаряния. Президентът с наслада се съгласява, защото поради парализата на крайници си мъчно понася дългите пътувания.

Скоро СМЕРШ открива първата група диверсанти и още преди откриването на конференцията те са обезвредени. Когато в Берлин схващат за неуспеха, интервенцията е анулирана. „ Дългият скок “ е пресечен в полет.

създател: БОРИС ЕГОРОВ

източник: bg.rbth.com
Източник: novinata.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР