Ако се стремим да водим здравословен начин на живот и

...
Ако се стремим да водим здравословен начин на живот и
Коментари Харесай

Еритритолът може да е по-вреден и от захарта - за какво да внимаваме с естествения подсладител

Ако се стремим да водим здравословен метод на живот и да се храним по същия метод, евентуално сме намерили опция и на бялата захар, която може да прибавяме както в кафето, по този начин и в разнообразни печива и десерти. В последните години доста известен да вземем за пример стана еритритолът, които си спечели славата на естествена и безвредна опция и откри мястото си в редица кето артикули. Но, става известно, не е тъкмо по този начин.
 Меласа вместо захар - какви са преимуществата на естествения подсладител
Меласа вместо захар - какви са изгодите

Сладко и най-малко малко потребно

Не едно и две изследвания досега са посочвали, че посладителите като аспартама имат повече вреди, в сравнение с изгоди за здравето ни, и по-добре да изберем захарта пред тях. Но еритритолът май също не е толкова безвреден, колкото си мислим. И това още веднъж се потвърждава от учени от Cleveland Clinic Lerner Research Institute.

Те потвърждават резултатите от предходно проучване от предходната година, в което се загатва, че потреблението на храни и питиета, съдържащи еритритол, усилва риска от сърдечно и мозъчни удари, а повода е вредите, които нанася на сърдечно-съдовата система. 
 Снимка 678000

Сега учените още веднъж вършат опит, който потвърждава, че приемът на еритритол удвоява риска от съсирване на кръвта и формиране на тромби при 10 здрави хора. А те са една от главните предпоставки за инсулт и инфаркт, които често могат да имат и съдбовен край. И учените разясняват, че посладителят е оказал въздействие върху всички кръвни индикатори, свързани с нейното съсирване.

Те съпоставят този отрицателен резултат с потреблението на питиета със захар или глюкоза, която не води до това повишение на въпросните кръвни тромбоцити. Така се прави първото непосредствено съпоставяне сред резултата от потреблението на еритритол и захар върху въпросните индикатори и се потвърждава и че захарта не всеки път е по-вредният избор.
 Снимка 678003

Важно е обаче уточнението, че въпреки всичко проучването е извършено върху прекомерно дребна група хора, а и те са получавали всекидневно по четири пъти по 30 грама еритритол, което може би е повече от съдържащото се в някои питиета или храни. Затова не трябва с лека ръка да зачертаваме подсладителя като опция на захарта, само че и на него би трябвало да гледаме с повишено внимание и най-много да не прекаляваме с дозата, с цел да не превърнем изгодата във щета.

Наскоро е извършено още едно проучване, резултатите от което са оповестени в списанието Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. При него 20 здрави хора са помолени да изпият сутрин на гладно напитка с 30 грама захар или 30 грама еритритол. И с взетите 30 минути по-късно кръвни проби още веднъж се потвърждава, че естественият подсладител усилва доста риска от кръвни съсиреци за сметка на захарта. Този риск остава нараснал в границите на идващите два-три дни, разяснява.
 Еритритол, инфаркт, инсулт, сърдечно-съдови проблеми и какъв брой рисков може да бъде изкуственият подсладител за здравето ни
Колко рискова може да бъде потреблението на еритритол

Имаме причина да заобикаляме този неестествен подсладител

Имаме резултатите и от извършен разбор на данни за над 4000 души от Съединени американски щати и Европа, който потвърждава, че тези с най-високи нива на еритритол в кръвта са и тези, които имат най-голям риск от формиране на кръвни съсиреци. И явно тромбоцитите реагират доста бурно на еритритола и незабавно след приема му се задействат в огромни количества. А този резултат не е за подценяване като се има предивд и фактът, че огромна част от смъртните случаи в международен мащаб са точно поради сърдечно-съдови болести.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР