„Ако по спешност ни се налага да постъпим в болница

...
„Ако по спешност ни се налага да постъпим в болница
Коментари Харесай

Здравните ни права при прекъснати осигуровки

„ Ако по неотложност ни се постанова да постъпим в болница и се откри, че здравните ни права са прекратени, поради спешността лекуването се поема от страната, в случай че не е по неотложност, би трябвало бързо да си ги заплатим “. Това разясни за графа „ Моите права “ в „ Хоризонт да вас “, юрист Христина Николова от Център за отбрана правата в опазването на здравето.
„ Сега се обмисля да се удължи срокът на неплатения отпуск в изискванията на пандемия, който ще се признава за трудов стаж и надлежно ще се заплащат всички дължими налози и вноски. Но това не е дефинитивно признато и не знам за какъв интервал става въпрос ", сподели още Николова.

Тя уточни, че в случай че поради Covid рецесията по искане на работодателя служителят излезе в неплатен отпуск, би трябвало да се пуснат уведомителни писма до Национален осигурителен институт и Национална агенция за приходите, като се подхващат ограниченията, които планува държавното управление, с цел да може да се получат тези налози и осигуровки. “

"Здравните вноски се губят, когато не се платят за един месец, а се възвръщат, като се платят две години обратно или за периода, за който не са заплащани ", разясни още юрист Николова.

Когато си незает и си регистриран в Бюрото по труда, здравните вноски се покриват от страната. Периодът зависи от трудовия стаж на индивида.

Ако шеф не е изплащал здравни вноски на собствен чиновник, той би трябвало да уведоми Национална агенция за приходите.

"Ако през това време индивидът би трябвало да постъпи в болница, някой би трябвало да заплати тези вноски. Ако ги заплати служащият, след това може да желае обезщетение от работодателя за тях ", разясни още Николова от Център за отбрана на правата в опазването на здравето.

"На първо място, когато човек работи на трудов контракт, няма никакво значение дали работодателят му е внесъл или не здравните вноски. Това не въздейства на спирането на здравните права. “ Това разяснява по тематиката в „ Хоризонт за вас “ и Росен Бъчваров, представител на Национална агенция за приходите.
„ Тоест няма терзание за наетите по трудов контракт лица дали техният шеф заплаща или не. Това не визира здравните им права.

Другото значимо нещо е, че здравните права се прекъсват едвам на 4 месец без данни за обезпечаване. Тоест, в случай че един човек е самоосигуряващ се или работодателят му не подава осигурителни заявления, би трябвало да минат 4 месеца, преди този момент да засегне здравните му права. " Това съобщи представителят на Национална агенция за приходите.

"Когато един човек е незает, той не става автоматизирано здравно неосигурен, тъй като в случай че се записва и получава обезщетение от страната, то бюджетът заплаща осигуровките.

Българският закон съдържа много гаранции във връзка с запазването на правата на заети или безработни лица.

А идващото Народно заседание ще преразгледа режима на неплатения отпуск в светлината на изключителното състояние ", това разясни в умозаключение Росен Бъчваров.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР