Ако не си изпълним ангажиментите по Плана за възстановяване и

...
Ако не си изпълним ангажиментите по Плана за възстановяване и
Коментари Харесай

Колко милиарди евро ще загубим заради скандали и политически битки?

Ако не си осъществим уговорките по Плана за възобновяване и резистентност, няма да вземем повече пари, изясни Атанас Пеканов

Търпението на европейските институции към нас е изчерпано. Това сподели в „ Тази заран “ по бТВ някогашният длъжностен вицепремиер по ръководство на еврофондовете Атанас Пеканов.

След като водещата Мария Цънцарова посочи, че печелим 6 млн. евро от въглищните централи, които би трябвало да бъдат закрити, а губим 2 милиарда евро, в случай че не осъществим поетите задължения, той сподели, че нямало такова нещо и добави, че това са бомбастични имислени числа.

„ Не съм положително надъхан поради бавенето и липса на предпочитание да се движим напред. Не се одобряват закони. Няколко държавни управления се изредиха през последните години и проектът е подобен, какъвто е. Това са нещата, които България би трябвало да прави - стратегия за промени, планове, които обществото чака “, посочи някогашният вицепремиер.  

„ Това не ни го постановат на мощ, само че става въпрос за разпоредбите, които важат в Европейски Съюз и ние сме решили, че желаеме да играем по тях “, добави той.

„ Парите по втория транш по проекта за възобновяване и резистентност е дребна вероятността да бъдат избавени, тъй като остават 4-5 неща, които би трябвало да се случат. Три са в областта на върховенството на закона, т.е. антикорупционни ограничения, свързани с промяната на КОНПИ, със закона за персоналния банкрут, за жалбоподателите и така наречен пътна карта, която съставлява прогноза до 2038 година за развиването на енергийния пазар в света и в България. Парите за възобновяване обаче са до 2026 година “, посочи Пеканов. 

Пътната карта не е толкоз страшна, тъй като през 2030 година, когато преценим, че е друг пазарът, ще бъдат взети други решения, добави той.

Според него въглищните централи нямат облага през 2023 и 2024 г. 

„ Замърсяването обаче предизвиква премеждия. Има хора, които получават положителни заплати. Това е значим бранш за България и за националната сигурност, само че някои страдат и не приказваме за тях “, съобщи някогашният вицепремиер.  

„ Частните централи закриват. Това значи, че рано или късно и държавните ще спрат да работят. Добре е да ги имаме като леден запас, само че в случай че ще вършат загуба след загуба, е ясно, че нямат място в българската енергетика “, разяснява той. 

„ Трите милиарда, които сме взели, не може да ги върнем, в случай че не ни глобят за несвършените промени. Ако не си осъществим уговорките, няма да вземем повече пари “, съобщи Пеканов. 

„ Много неприятно е това, което виждам. Нашата фантазия беше да настигнем Люксембург по приходи, а те взеха, че ни настигнаха по футбол. Не се движим със скоростта, с която би трябвало. Само със кавги и политически борби няма да стигнем до на никое място “, акцентира той.

„ Не е реалистично влизането ни в еврозоната през 2025 година Вероятно при започване на 2026-та може “, сподели още някогашният вицепремиер. 
 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР