Ако искате детето да ви уважава като порасне, специалистите съветват

...
Ако искате детето да ви уважава като порасне, специалистите съветват
Коментари Харесай

Ако искате детето да ви уважава като порасне, сбогувайте се с тези 7 навика

Ако желаете детето да ви почита като порасне, експертите поучават да се разделите със 7 навика!
Има ясно изразена граница сред това да заслужите уважението на детето си и това просто да го очаквате, тъй като сте родител. Тази граница се крие в навиците, които демонстрираме. Децата ни възприемат тези привички и с израстването си ни почитат повече или по-малко поради тях.
Ако желаете детето да ви почита, когато порасне, би трябвало да се откажете от някои привички.

В тази публикация са рагледани 7 навика, които биха могли да попречат на спечелването на уважението на детето ви:

1) Прекалена власт

Поддържането на дисциплинираност е от решаващо значение при развъждането на деца, само че има тънка граница сред дисциплината и диктатурата. Често родителите попадат в клопката да основават прекомерно властна среда. Може да си мислим, че това е най-хубавият метод за поддържане на реда, само че в дълготраен проект това може да докара до липса на почитание. Когато децата усещат, че гласът им не се чува, те стартират да възприемат родителите си като потисници, а не като наставници. Поставянето на граници е значимо. Но също толкоз основно е да позволите на детето си известна автономия. Позволявайте им да вземат решения и да се учат от грешките си. По този метод детето ви освен ще ви почита повече, когато порасне, само че и ще развие скъпи житейски умения.

2) Не практикувате това, което проповядвате

Децата се учат повече от дейностите ни, в сравнение с от думите ни. Ако желаеме те да съблюдават разпоредбите в къщата, вие също би трябвало да ги спазвате. Ако се откажете от този табиет, освен ще спечелите уважението на детето си, само че и ще му помогнете да разбере смисъла на честността и последователността. В края на краищата, не можем да чакаме те да ни почитат, в случай че ние самите не съблюдаваме разпоредбите.

3) Пренебрегване на ползите им

Знаете ли, че на тригодишна възраст децата стартират да развиват свои лични ползи? Тези ползи могат да варират от динозаври и принцеси до комплицирани неща като слънчевата система. Когато родителите отхвърлят или омаловажават тези ползи, това може да бъде много обезкуражаващо за детето. Това е обръщение, че техните пристрастености не са значими. Но в случай че проявявате деен интерес към това, което харесва детето ви, вие му показвате, че неговите мисли и усеща са значими за вас. Това им оказва помощ да се усещат одобрени и уважавани.
Затова идващия път, когато детето ви изрежда обстоятелства за космоса или упорства да гледа едно и също анимационно филмче още веднъж и още веднъж, вместо да се изключвате, включете се. Това може да докара до забавни диалози и до по-силна връзка с детето ви.

Снимка: Freepik

4) Пренебрегване на обещанията

Обещанията, дадени на детето, са като закон. Когато съблюдаваме обещанията си, ние им демонстрираме, че сме надеждни и заслужаваме доверие. Но когато ги нарушаваме, даже и за дребни на пръв взор неща, това може да разклати доверието им в нас. Помислете за това, в случай че сте дали обещание да заведете детето си в парка през уикенда, само че в последна сметка го отмените, това изпраща обръщение, че уговорките ви не са значими. Имайте поради, че дейностите ни основават казус. Ако ние не съблюдаваме своите задължения, по какъв начин можем да чакаме децата ни да съблюдават своите? Затова полагайте съзнателни старания да спазвате обещанията си, без значение какъв брой дребни наподобяват те. Това е елементарна стъпка към построяването на почитание и доверие към детето ви.

5) Избягване на сложни диалози

Ако не обсъждаме сложните тематики с детето си, някой различен ще го направи. А те може да не му обяснят по подобаващ или внимателен метод. Избягването на сложни диалози може да сътвори бездна в общуването сред вас и детето ви. То може да почувства, че не може да се обръща към вас със съществени или деликатни въпроси. Като сте открити и почтени, даже когато тематиката е неуместна, показвате на детето си, че може да ви се довери за всичко. Тази неприкритост възпитава почитание и предизвиква по-дълбока връзка с детето ви.

6) Винаги решавате проблемите им

Като родители инстинктивно желаеме да предпазим децата си от компликации и да решаваме проблемите вместо тях. Но в случай че го вършим непрекъснато, това може да попречи на способността им да усвоят умения за независимо решение на проблеми. Когато се впускаме да решаваме всичко, несъзнателно изпращаме обръщение, че не имаме вяра в способността им да се оправят със обстановките. Това може да се отрази на самочувствието им и да повлияе на уважението, което изпитват към нас. Вместо това ги насочвайте към намиране на решения, вместо да ги оферирате напряко. Това освен им оказва помощ да се трансфорат в самостоятелни мислители, само че и ускорява уважението им към вас, защото ви възприемат като ментор, а не като поправящ.

7) Не им показвате почитание

Това е може би най-критичната точка. Ако желаете детето ви да ви почита, когато порасне, първо би трябвало да му покажете почитание. Уважавайте времето, възприятията, мислите и пространството му. Научете го, че уважението е в двете посоки. Като се отнасяте към детето си с уважението, което то заслужава, вие моделирате държанието, което желаете да видите в подмяна. Това е главен принцип на взаимното почитание, който може да промени връзките ви с детето.

 

 

Източник – Global English Editing/Превод:SafeNews

Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР