Ако имаме съмнение за коклюш, квалифицираният лекар е наясно и

...
Ако имаме съмнение за коклюш, квалифицираният лекар е наясно и
Коментари Харесай

Кантарджиев за ваксините срещу коклюш: По-важното е да се имунизират бременните и бабите и дядовците, които очакват бебе в семействата

Ако имаме подозрение за коклюш, квалифицираният доктор е наясно и може клинично да сложи диагнозата. Това сподели за предаването " Здравето на фокус " на Радио " Фокус " проф. Тодор Кантарджиев, някогашен шеф на Центъра по заразни и паразитни заболявания.

" Ако детето е било в контакт с друго дете или възрастен с коклюш и стартира да кашля, персонално аз като доктор незабавно бих подхванал банкет на антибиотик. Правилният антибиотик, в случай че се даде на детето, то няма да кашля дълго време, дори може и да не получи изобщо пристъпа от кашлица, присъщ за болестта. И най-важното няма да заразява другите деца ", разясни специалистът.

Той се базира на Европейския център по надзор на болесттите в Стокхолм, съгласно който средството за лекуване на коклюша, е антибиотикът.

" Антибиотикът би трябвало да се дава преди да са минали 2 седмици от началото на кашлицата. Защо?  Защото е прочут фактът, че две седмици след началото на пристъпната кашлица, бактерията към този момент не предизвиква кашлица. Просто токсинът, който се е отделил от бактерията, нервира центъра на кашлицата в мозъка и тя продължава от доста седмици до 3 месеца. Затова даването на антибиотик при дете, за което се съмняваме, тъй като е било в контакт в класа с кашлящо дете или възрастен човек, е средството за излаз от обстановката. Това го споделя Европейският център по надзор на болесттите. Същото е мнението на американските центрове по надзор на болесттите в Атланта и Джорджия. "

Проф. Кантарджиев сподели още, че антибиотикът, когато се дава през цялото време, облекчава положението на детето. Тогава детето кашля седмици, а не месеци. Много значимо е, че детето, взимайки антибиотик, няма да заразява други деца, безапелационен е специалистът.

Нещо повече в Съединените щати, информация най-големият образователен уебсайт за лекари, даже преглежда въпросът за профилактика с антибиотици, сподели доктор Кантарджиев.

" Какво значи профилактика? Като се разболее едното дете и имаш повече деца у дома, като знаеш по какъв начин си окалпазанил имунизациите им, страхуваш се основателно, че ще създадат коклюш, без да са заболели им се дава макролиден антибиотик. Някои от тях за по-кратък интервал, други могат да се дават до 2 седмици. Това е профилактиката с антибиотици, която е доста значима, тъй като прекъсва епидемиологичната верига ", сподели още доктор Тодор Кантарджиев.

Той посъветва, в обстановката, в която се намираме сега, да се издирят всички деца, които не са реваксинирани по време на Коронавирус епидемията. Особено да се обърне внимание на реимунизацията преди потегляне на учебно заведение и реимунизацията в по-напредналата детска възраст. " Ако спазим тези неща и в случай че се имунизират в допълнение членовете на фамилиите, които чакат новородено, мисля че проблем няма да има. "

По думите му дали бебетата ще се ваксинират на месец и половина или на два месеца, няма кой знае какво значение. По-важното е да се ваксинират бременните дами, както и бабите и дядовците, които чакат бебе в фамилиите и ще оказват помощ за развъждането им.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР