Днес електронните системи за обработка на рецепти в аптеките претърпяха

...
Днес електронните системи за обработка на рецепти в аптеките претърпяха
Коментари Харесай

Срив в електронните системи на аптеките блокира обслужването на пациенти

Днес електронните системи за обработка на предписания в аптеките претърпяха сериозен срив през целия ден, което докара до блокиране на достъпа на пациентите до животоподдържащи и противовирусни медикаменти. Техническите усложнения се случват в сериозен миг, когато здравната система е под напън поради възходящия брой случаи на грип и респираторни инфекции.
В аптеките бе получено публично известие за краткотрайно техническо усложнение със системата за верификация на медикаментите, което визира всички европейски страни.

„ Работи се по отстраняването му с най-голям приоритет, като ще ви осведомяваме незабавно след разрешаването на обстановката. “, се споделя в известието на Българската организация за верификация на медикаментите (БОВЛ).

 „ Този проблем води до неспособност за верифициране на опаковките и надлежно до усложнения в обслужването на предписания по НЗОК. “, разяснява пред GlasNews.bg Аделина Любенова, ръководител на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите.

Сривът в НЗИС и електронните системи за следващ път потвърждава неустойчивостта на системата. Фармацевти от цялата страна алармират за липса на сигнал в някои аптеки и случаи, в които НЗИС подава невалидни референтни номера.

 „ Пациентите чакат, ние не можем да изпълняваме предписания, тъй като системата не работи. В пикови моменти като този, вместо да осигурим бърз достъп до медикаменти, губим време в механически проблеми. “, разяснява Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и секретар на ИКМФ.

От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите напомнят, че от 1 април НЗОК възнамерява нови условия за реалновременен надзор на електронните предписания, само че вместо да се усъвършенства системата, проблемите не престават.

 „ Всички се притесняват не от метода на работа, не от грешките, които ще позволен, а от това, че тази смяна ще оскъпи поддръжката на софтуера. Цените ще се вдигнат неимоверно, а това няма по никакъв метод да облекчи пациента. “, разяснява Пенка Минева, магистър-фармацевт и притежател на аптеки в Пазарджик.

„ Аптеките към този момент подават информация в действително време. Проблемът е в НЗИС, която не комуникира дейно с НЗОК. Вместо да се усъвършенства тази връзка, натоварват аптеките с нови механически условия, които ще доведат до още сривове и безпорядък. “ – добавя Константин Попов.

Фармацевтите акцентират, че неразбирането на обществото за какво упорстват за непоклатимост в системата води до съмнение и напрежение. Всяка нова доработка на софтуера основава нови опасности, а цената за това заплащат пациентите.

„ Пациентите остават недоволни от лекарите и фармацевтите, тъй като не могат да получат месечните си предписания, нито даже антибиотични медикаменти. Лекарите не могат да издадат електронна рецепта, а фармацевтите не могат да я изпълнят. “, добави Аделина Любенова.

От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България оферират контролът да остане в НЗИС, която към този момент разполага с информацията за изпълнените рецепти; Изчистване на грешките в НЗИС и лекарския програмен продукт, с цел да се подсигурява правилно разплащане на рецептите; По-добра връзка сред НЗИС и НЗОК, с цел да няма неустановеност при обработката на рецептите; Аптечният програмен продукт да не бъде натоварван с нови механически условия, които ще доведат до спомагателни разноски и евентуални сривове.

Българската организация за верификация на медикаментите, НЗИС и НЗОК са свързани системи, което значи, че всеки срив в една от тях блокира осъществяването на предписания и действително стопира достъпа на пациентите до животоподдържащи медикаменти. От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите (ИКМФ) упорстват тези институции да подсигуряват непрекъсната работа на системите, тъй като в противоположен случай се основава сериозен риск за достъпа на пациентите до медикаменти по рецепта, изключително в сериозни моменти като грипни епидемии.

Фармацевтите поддържат по-добрия надзор върху електронните предписания, само че не за сметка на пациентите и естественото действие на аптеките. Те упорстват за действителни решения, а не за спомагателни механически усложнения!

„ Нека се знае, че за нас аптеката е не просто търговски обект – това е нашата задача, методът, по който сме потребни на света. Резките и недомислени промени основават нестабилна среда и покачват риска от неточности в най-важния аспект от нашата специалност – грижата за пациента. Доброто опазване на здравето значи ефикасна и безвредна терапия, навременна профилактика и промоция на здравето “, съобщи Евгени Антонов магистър-фармацевт от Благоевград, член на ИКМФ и ръководител на РФК-Благоевград.

Той добавя, че ролята на фармацевтите е да оказват помощ на пациентите, само че с цел да го вършат дейно, имат потребност от постоянна и предвидима среда, а не от непрекъснатото основаване на неустановеност.

Евгени Антонов напомня още, че директивата на Европейски Съюз по отношение на верификацията поучава страните да заобикалят верификация в действително време, тъй като това може да утежни работата на аптеките и дава допускане, че верификацията може да се извърши и след взимането на опаковките от пациента.

Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР