Ако бъдем помолени да си представим най-сухото място на Земята,

...
Ако бъдем помолени да си представим най-сухото място на Земята,
Коментари Харесай

2 милиона години без дъжд: Учени посочиха най-сухото място на Земята ВИДЕО

Ако бъдем помолени да си представим най-сухото място на Земята, евентуално ще си представим отдалечено място, осеяно с пясък и дюни и ситуирано в парещ район - като Сахара. Изследователите обаче означават, че всичко не е толкоз явно, колкото допускаме, написа IFLScience.

Според НАСА, едно от най-сухите места на нашата планета в действителност е пустинята Атакама, ситуирана в Чили. Някои региони на тази пустиня в действителност получават единствено 1 до 3 милиметра дъжд годишно. Нещо повече, учените считат, че в най-сухия регион на пустинята Атакама не е имало обилни превалявания в продължение на 401 години сред 1570 и 1971 година

Има обаче по-сухи места на Земята, ситуирани на най-сухия континент в света - Антарктида. Факт е, че студеният въздух носи по-малко влага от по-топлия въздух, което прави континента толкоз изсъхнал във връзка с дъжд и снеговалеж.



Изследователите на НАСА означават, че на континента вали сняг: няколко метра годишно в крайбрежните региони и единствено няколко сантиметра годишно навътре в континента. Това го прави най-сухият континент на планетата въобще.

В същото време в най-сухия район на Антарктида, прочут още като Сухите долини, не е имало дъжд от към 2 милиона години. Регионът е 4800 квадратни километра и съвсем няма вода, частично заради планините, които го заобикалят, които блокират навлизането на влага в региона. Вторият фактор, който въздейства върху сухостта на региона, са отпадъчните ветрове, които се движат със скорост до 320 километра в час, изпарявайки се и отвеждайки влагата от региона.

Обърнете внимание, че тази зона в Антарктида постоянно се употребява от учени от НАСА като аналог на Марс заради рисковите условия, които доминират тук. Но макар необикновено сложните условия, даже животът е проникнал в тази област: в малко по-влажната вътрешна част на скалите учените са разкрили фотосинтезиращи бактерии.

Превод: GlasNews.bg / Снимка: NASA
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР