Още един ефект от AI: милиони тонове е-отпадъци
AI приложенията може да генерират до 5 милиона метрични това е-боклук годишно в края на десетилетието (снимка: CC0 Public Domain)
Проучване на еколози предизвести, че генеративният изкуствен интелект (GenAI) ще докара до милиони тонове електронни боклуци към края на десетилетието. Специалистите предвиждат, че е-боклукът от GenAI ще нарасне до 2,5 милиона тона годишно.
Екип от еколози от Института за градска среда на Китайската академия на науките и университета Райхман в Израел организира проучване за да оцени количеството електронни боклуци, които ще бъдат генерирани през идващите няколко години от внедряването на GenAI приложения. Резултатите от изследването бяха оповестени в научното издание Nature Computational Science.
Приложения като ChatGPT изискват доста запаси и сила и нормално работят на профилирани графични процесори, ситуирани в центрове за данни и сървърни ферми. За подсигуряване на работата на AI при положение на повреди, са нужни огромни запаси от акумулатори, което също способства за увеличение на електронните боклуци.
Проучването се опита да преброи всички платки, акумулатори и други елементи от електронно съоръжение, употребявани за ръководство на генеративни AI приложения. По-конкретно, изследователският екип оцени количеството хардуер, употребен за осъществяване на генеративни AI приложения в характерен център за данни и междинния период на валидност на всеки от неговите съставни елементи.
След това учените дефинираха броя на тези центрове за данни и направиха обосновани догатки за предстоящото търсене на такива приложения и техните услуги през идващите години. Всички данни бяха интегрирани в компютърен модел, програмиран да прави тези типове оценки.
Моделът сподели, че в случай че нещата останат на сегашните равнища, AI промишлеността може да създава сред 1,2 и 5,0 милиона метрични тона електронни боклуци годишно до края на десетилетието. Годишното произвеждане на електронни боклуци ще се усили от 2,6 хиляди метрични тона през 2023 година евентуално до 2,5 милиона метрични тона към 2030 година
„ Нашите резултати акцентират нуждата от разбиране на метод на кръгова стопанска система в AI промишлеността, при който хардуерът се рециклира. Това освен ще помогне за понижаване на електронните боклуци, само че и ще спести запаси и сила, нужни за производството на ново съоръжение ”, сподели един от създателите на проучването, доктор Ли Уанг от Института за градска среда на Китайската академия на науките.
Проучването също по този начин акцентира значимостта на отчитането на въздействието върху околната среда на новите технологии. „ Трябва да вземем поради целия витален цикъл на технологиите, в това число тяхното произвеждане, потребление и изхвърляне. Само по този начин можем да осигурим стабилно развиване и да минимизираме негативното влияние върху околната среда ”, добави доктор Уанг.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ