Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) връчи лиценза за експлоатация на

...
Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) връчи лиценза за експлоатация на
Коментари Харесай

Връчиха лиценза за експлоатация на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" за нов 10-годишен период

Агенцията за нуклеарно контролиране (АЯР) връчи лиценза за употреба на пети блок на АЕЦ „ Козлодуй “ за нов 10-годишен интервал.

Това се случи на публична гала от ръководителя на АЯР доктор Лъчезар Костов на изпълнителния шеф на АЕЦ „ Козлодуй “ Иван Андреев.

Документът удължава с нови 10 години употребата на блока, което е оптимално дългият вероятен период по закон, макар че изводите след привършване на програмата за удължение на живота на пети блок сочат, че няма ограничавания за безвредната му работа до 2047 година След приключването на 10-годишния интервал АЕЦ „ Козлодуй “ би трябвало още веднъж да кандидатства за лиценз.

Председателят на АЯР означи, че подновяването на лиценза на блока тази година съответствува с приключването на 30-годишния му планов период. „ Подобна процедура се прави за пръв път у нас, до момента в който в интернационален проект тя е одобрена процедура “, уточни той. По думите му в международен мащаб има 448 нуклеарни реактора, като 64% от тях са в развой на употреба повече от 30 години и от ден на ден страни дефинират като приоритет удължаването на периода на употребата им, след приключване на в началото планувания.

Изпълнителният шеф на АЕЦ „ Козлодуй “ Иван Андреев дефинира приемането на лиценза като един дълго и деликатно квалифициран триумф, зад който стои голяма по размер многогодишна работа. „ Всички планувани действия са сполучливо завършени. Да се поздравим с постигнатия триумф “, сподели той.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че денят е специфичен, тъй като един от главните приоритет на държавното управление в тази сфера, обвързван точно с развиването на нуклеарната енергетика и удължаването на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „ Козлодуй “, става факт.

Цялата стойност на удължаването живота на двата блока е 674 милиона лв..
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР