Мирчев: Ако не продадем оборудването от АЕЦ „Белене“ на Украйна, си оставаме с ненужно желязо
„ АЕЦ „ Белене “ е корупционен план от доста години, платихме милиарди, взеха се големи комисиони. Ако не го продадем оборудването на Украйна в този момент, си оставаме с това желязо, то не може да бъде употребявано на никое място, тъй като никой не желае да работи с Русия. Трябва да създадем всичко допустимо да вземем максимума от този план. “
Това разяснява националният представител от „ Продължаваме Промяната – Демократична България “ /ПП-ДБ/ Ивайло Мирчев пред „ bTV “. От пресцентъра на „ Демократична България “ напомнят, че през днешния ден парламентарната правна комисия е приела решение , което следва да бъде гласувано и в пленарна зала , упълномощаващо енергийния министър да продаде в 2-месечен период на Украйна оборудването от реакторите за АЕЦ „ Белене “ на цена, не по-ниска от тази, за която сме ги купили – към 1,2 милиарда лв. .
Мирчев изясни, че диалозите по договорката са стартирали още преди половин година от служебния кабинет, само че не са били доведени до дъно . Премиерът акад. Николай Денков е катализирал процеса , а Делян Добрев и сътрудниците му от ГЕРБ са довършили работата на парламентарно равнище.
Според депутата нуклеарното съоръжение от „ Белене “ към този момент не коства доста , тъй като Русия е под наказания и никой не желае да строи АЕЦ по съветски технологии и да работи с съветско нуклеарно гориво, а Украйна довършва лична нуклеарна централа и се нуждае таман от него. Освен това още преди десетилетия руски специалисти (освен по-късно и български от Българска академия на науките – б.р.) са посочвали, че площадката край Белене е несъответствуваща, защото е в сеизмична зона.
Ивайло Мирчев посочи още, че и с оръжейните доставки сме спечелили от Украйна .
„ За последните 18 месеца Украйна ни е платила 5 милиарда лева за муниции и въоръжение, а ние сме й подарили за 20 млн. лева “, сподели той и акцентира, че даже амбулантните търговци дават по-големи отстъпки при такива количества. Той огласи и парламентарна самодейност, с която на военния министър да се дадат пълномощия ВМЗ „ Сопот “ да продаде остарели снаряди с изтичащ или изминал период на валидност на Украйна, а заводът да създаде нови за българската войска. По думите му, някои от тези муниции са създадени още през 70-те години и са изминал период преди 20 година, а разноските за утилизацията им ще са огромни.
Депутатът от ПП-ДБ заяви, че с сътрудника си от парламентарната група Мартин Димитров са отправили въпроси към енергийния министър за съглашението на „ Булгаргаз “ с турската „ Боташ “ за доставка на над 1,5 милиарда куб. м. газ годишно в продължение на 13 години . Въпреки че договорът е недосегаем за народните представители, от изявленията в медиите излиза наяве, че може да платим неустойки от 2,2 милиарда лева, в случай че не използваме резервираните количества. А те надвишават с милиард куб. метра нашите потребности, които са под 3 милиарда куб. метра на година.
Мирчев подсети, че единствено от азерския газ и о т газопровода „ Александруполис – Бургас “ , в който България взе участие с 20%, имаме обезпечени 2 милиарда куб. метра. Че технологиите се развиват бързо и след 5-7 година към този момент може да сме на зелен водород и никой да не се интересува от метан. И че договорът не дава гаранции, че от „ Боташ “ няма да идва съветски газ, а и не е координиран с Европейската комисия.
Народният представител насочи апел към някогашния длъжностен енергиен министър Росен Христов и президента Румен Радев, който самичък се ангажира с договарянията, да дадат пояснения по договорката.