Възможно е САЩ да наложи уранова квота на Китай ?
Администрацията на президента Доналд Тръмп разисква опцията за въвеждане на условието 25 % от потребностите на страната от уран да се удовлетворяват посредством доставка от американски компании. Ако това бъде признато, то печеливш от договорката ще се окаже Китай, се споделя в обява на " South China Morning Post ". Китайските компании търсят по целия свят нови благоприятни условия за закупуване на уран. Протекционистичните ограничения на Тръмп може да са страховит подарък за китайската страна – на световния пазара ще попаднат в допълнение от порядъка на 4500 тона уран годишно.
„ Китай ще завоюва от въведените от Съединени американски щати импортни квоти за урана. С нарастването на предложенията на пазара, цената ще пада и за огромните консуматори на уран, към които се отнася Китай, това е добра вест “, счита Дейвид Бо, президента на капиталовата компания AP Energy Investments ",базирана в Пекин.
Историята с урановите квоти стартира през януари 2018 година, когато две американски компании, добиващи уран се оплакаха пред комерсиалното министерство на Съединени американски щати. Според изказванието на двете компании - " Energy Fuels " и " Ur-Energy, уранът, доставян от Казахстан, Русия и Узбекистан покрива към сегашния миг към 40 % от потребностите на Съединени американски щати, а личният рандеман на страната – едвам 5 % от потребностите. Поради тази причина бе препоръчано Съединени американски щати да наложат квота за американския уран от порядъка на 25 % от пазарните потребности.
Очакванията са до 14 април министерство на търговията на Съединени американски щати да приготви рекомендациите си до 14 април 2019 година След това президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп в разстояние на 90 дни ще би трябвало да се произнесе с дефинитивно решение.
По неофициални данни Китай попада в настояванията за възбрана от страна на двете американски компании. Смята се, че китайските геополитически упоритости от ден на ден заплашват националната сигурност на Съединени американски щати.
Както Съединени американски щати, по този начин и Китай към сегашния миг са на практика изцяло подвластни от вноса на уран. Китайските компании да вземем за пример се пробват да слагат под собствен надзор уранови залежи в Африка. Те са „ ориентирани против нас посредством урановите рудници в Намибия “, настояват създателите в послание към министерство на търговията на Съединени американски щати “.
Действително вносът на уран от Намибия в Съединени американски щати спада. По данни на ръководството за енергийна информация към министерство на енергетиката на страната (EIA), в случай че през 2013 година уранът от Намибия е бил 9,9 % в общия размер от вноса на уран, от през 2016 година е еда 3,9 %. Работещият в центъра за световна политика „ Карнеги-Цинху “ Т.Джао, дефинира позоваването на геополитиката като „ разследване от тесни търговски ползи на американските компании “.
„ Опитите да се разиграе картата на геополитическата опасност в името на личните тесни ползи може да се отрази отрицателно на ползите на други играчи в атомния бранш на Съединени американски щати, защото по-високата цена на урана може да се отрази отрицателно на дълготрайната резистентност на американската атомна енергетика “, счита Джао.
С това мнение на китайският специалист са съгласни и доста други специалисти и предприемачи. Така да вземем за пример институтът NEI, базирайки се на разбор на " Northbridge Group " предизвести още през предходната година: „ Предлаганата квота за атомните централи в Съединени американски щати ще докара до спомагателни разноски от порядъка на 500-800 млн. $ годишно “.
Бивш почитан началник на китайската корпорация CNNC, името на който не се загатва в обявата, счита, че достъпът до уран може да стане новият феномен в комерсиалната вона на Китай и Съединени американски щати.
„ Съединените щати дружно със съдружниците си може да се опитат да лимитират развиването на атомния бранш в Китай “, твърди китайски специалист от бранша. В публикацията тази теза не се създава, само че се припомня, че Китай през днешния ден строи най-вече атомни реактора и си е сложил задача за предимство в този бранш през 2030 година
по непознати източници
Източник: 3e-news.net
КОМЕНТАРИ