Съдът потвърди глоба от 100 лева на стоматолог след смъртта на 6-годишния Ангел в Пловдив
Административният съд в Пловдив дефинитивно удостовери санкция от 100 лв. (51,13 евро), наложена на стоматолога доктор Десислава Георджева във връзка със гибелта на 6-годишния Ангел Райчев от Белащица.
Детето умря на 4 април 2025 година след продължителна стоматологична намеса под обща упойка в частна клиника в Пловдив.
Санкцията е наложена за административно нарушаване, изразяващо се в липса на наложителна консултация с педиатър преди провеждането на лекуването.
След трагичния случай Изпълнителна организация „ Медицински контрол “ наложи две санкции на лекарката – надлежно 300 лв. (153,39 евро) и 100 лв. (51,13 евро). По-високата глоба след това е анулирана от съда, само че по-ниската остава в действие.
Според правосъдното решение е потвърдено нарушаване на медицинските стандарти. Магистратите означават още, че наказателното разпореждане е станало дефинитивно и заради пропуск да бъде обжалвано в законовия период от страна на лекаря.
Разследването по случая продължава. В началото на юни прокуратурата повдигна обвиняване на анестезиолога доктор Пламен Мандев, който след това беше освободен против парична гаранция от 3000 лв..
Случаят провокира публичен отзив и митинги, а от Българския лекарски съюз приканиха жителите да търсят отговорност по институционален ред.
Детето умря на 4 април 2025 година след продължителна стоматологична намеса под обща упойка в частна клиника в Пловдив.
Санкцията е наложена за административно нарушаване, изразяващо се в липса на наложителна консултация с педиатър преди провеждането на лекуването.
След трагичния случай Изпълнителна организация „ Медицински контрол “ наложи две санкции на лекарката – надлежно 300 лв. (153,39 евро) и 100 лв. (51,13 евро). По-високата глоба след това е анулирана от съда, само че по-ниската остава в действие.
Според правосъдното решение е потвърдено нарушаване на медицинските стандарти. Магистратите означават още, че наказателното разпореждане е станало дефинитивно и заради пропуск да бъде обжалвано в законовия период от страна на лекаря.
Разследването по случая продължава. В началото на юни прокуратурата повдигна обвиняване на анестезиолога доктор Пламен Мандев, който след това беше освободен против парична гаранция от 3000 лв..
Случаят провокира публичен отзив и митинги, а от Българския лекарски съюз приканиха жителите да търсят отговорност по институционален ред.
Източник: moreto.net
КОМЕНТАРИ




