Абсурдно е да се изгради АЕЦ Белене“ с европейски средства.

...
Абсурдно е да се изгради АЕЦ Белене“ с европейски средства.
Коментари Харесай

Мартин Димитров: Най-важна роля в сделката за ЧЕЗ има Комисията за защита на конкуренцията



Абсурдно е да се построи АЕЦ „ Белене “ с европейски средства. Това сподели в изявление за предаването „ 12+3 “ енергийният специалист Мартин Димитров .

Мисля, че хората, които са стартирали тази концепция, изцяло осъзнават, че тя не може да бъде осъществена. Преди няколко години Георги Първанов имаше сходна концепция с друго име, същото наличие. Тя в никакъв случай не се случи, както и тази няма да стане по две аргументи. Първо, тъй като балканските страни нямат никакво желание да влагат в подобен план и втората, още по-важна причина, е че Европейската банка за възобновяване и развиване, която е посочена като евентуален вложител в такава балканска АЕЦ, изобщо няма такива цели. Европейски Съюз построява сега енергиен съюз, който би трябвало да бъде изцяло ефикасен от 2019 година и в него целите са напълно разнообразни – нови технологии, а не нуклеарни централи, изясни специалистът.

Според Димитров има смяна в позицията на държавното управление във връзка с построяването на нова нуклеарна централа у нас: Има трагична смяна в позицията на държавното управление. Ако сте следили деликатно това, което декларират от Министерството на енергетиката, преди време те споделиха, че готвят нов контракт с Русия за „ Белене “, което е в действителност трагична смяна. ГЕРБ от партия, която бяха против градежа на АЕЦ „ Белене “, сега търсят вид този план да се случи. За което всеки естествен човек би си дал сметка и би заподозрял, че явно има нови задължения с Москва, за които българското общество не знае.

Димитров разяснява покупката на ЧЕЗ от „ Инерком България “. По думите му протичащото се с енергоразпределителното сдружение е извънредно неуместна тематика за властта: Напълно допустимо е те да вършат опити с тази балканска нуклеарна централа да отместят публичното внимание от същинската тематика, която е, че се готви и даже е в напреднала фаза договорката за ЧЕЗ. В обществото пораждат следните въпрос. Първо – кои са действителните притежатели, които желаят да купят ЧЕЗ. Второ – кои обезпечава парите за тази договорка и трето – тези нови притежатели имат ли нужния опит в ръководство на разпределителни мрежи, тъй че да могат да подсигуряват националната сигурност и спокойната работа на половината българска стопанска система, която се намира на територията, на която работи ЧЕЗ. Без да се отговори на тези въпроси, аз приканвам държавните регулатори да не бързат никога да дават позволение за тази договорка, в противен случай, в случай че не престават да висят тези въпроси, държавните регулатори умерено могат и да не одобрят една по този начин договорка.

Димитров изясни, че най-важна роля в договорката за ЧЕЗ има Комисията за защита на конкуренцията, която би трябвало да ревизира по какъв начин ще се отрази това на стопанската система. Експертът прикани: Аз приканвам техният разбор да бъде обществен и тяхното решение да бъде добре аргументирано и да бъде показано пред цялото общество.

Цялото изявление чуйте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР